Recenze

Slib

Tak tohle byl parádní psychothriller. Šest středoškoláků se dostane v posledním ročníku do pořádného průšvihu a vymyslí dokonalý (???) plán. Odnese to jenom jeden z nich a za to mu budou ostatní dlužit malou službičku. Tyhle drobné laskavosti ale rozhodně nejsou titěrné, jsou totiž naprosto šílené, stejně jako SLIB, který kdysi dali.

Název: Slib
Autor: Sharon J. Bolton
Překlad: Alena Byrne
Nakladatelství: Albatrosmedia Domino
Rok vydání: 2022
Počet stran: 392

Šestice nadaných středoškoláků si užívá léto po posledním ročníku a těší se na zářnou budoucnost, která je čeká po studiu na těch nejlepších univerzitách. Felix chce vést svou vlastní společnost, Dan chce prorazit v akademickém světě, Xavier plánuje vydělávat miliony v Londýně. Talitha má převzít otcovu právnickou firmu a Amber se chce stát premiérkou. To léto se ale, povzbuzeni drogami, alkoholem a arogantní vírou ve vlastní dokonalost, pustí do nezodpovědného kousku. Pětkrát všechno dobře dopadne, ale pošesté se hra ošklivě zvrtne. Večer před vyhlášením výsledků závěrečných zkoušek při ní zahyne matka se dvěma malými dětmi. Sen o prestižních univerzitách se rázem změní v noční můru o životě ve vězení. Ve vypjaté situaci se Megan, nejchytřejší a nejtalentovanější z celé party, rozhodne vzít vinu na sebe. Ostatní ať si vedou své úspěšné životy, ona za ně trest odpyká – pod podmínkou, že každý z nich jí po propuštění splní jakékoliv přání. Po dvaceti letech je Megan na svobodě a nastává čas zúčtování.

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

S. J. Bolton se u čtenářů pozitivně zapsala svojí sérií s Lacey Flint, která byla naprosto bravurní a její samostatné thrillery z poslední doby už tak vysoké úrovně nedosahovaly. Ovšem pozor, autorka se vrací v plné síle zpět a připravte si nervy, protože Slib se jí parádně povedl.

Příběh je vyprávěn er-formou a vy tak máte možnost sledovat dění kolem všech šesti protagonistů a vnímat napětí, které se kolem nich tvoří. Autorka vás neomylným směrem vede svými cestami příběhu, který nabírá monstrózních rozměrů a vaši zvědavost vyhrocuje do krajních mezí. Na své vyprávění nabaluje další a další dějové zvraty, které vás nutí číst stále dál a dál. Několikrát si během čtení budete klást otázku, jak tohle všechno dopadne… Vypadá to, že hodně špatně…

„Proč?“ Felix měl ve tváři kamenný výraz. „Jaký je v tom háček?“
„Jestli to pro vás udělám, budete mi všichni dlužit. Vezmu na sebe vinu, ale vy všichni mi budete dlužit jednu laskavost, službičku, která bude splatná, až vyjdu z vězení ven. Anebo dřív. V zásadě, kdykoliv o ni požádám.“
Felix zúžil oči. „Jakou laskavost?“
„Cokoliv, o co si řeknu.“

Propracovaný příběh, který vykazuje všechny známky kvalitního psychothrilleru – od sklíčené atmosféry, důmyslných ponorů do lidské mysli až po překvapivé zvraty, vás chytne do svých spletitých sítí a s nervy nadranc vyplivne na konci zběsilé jízdy. Autorka lehce zvolní pouze uprostřed knihy, ale pokud máte rádi psychologické rozbory a užíváte si sledování rozkladu lidské bytosti, pro vás se žádné vydechnutí nekoná.

Po celou dobu čtení vás provází neodbytný pocit, že je něco špatně. Hodně špatně a tuto napjatou, stísněnou atmosféru dokáže autorka udržet až do závěrečného konce, který jede ve zběsilém tempu. Tady si nemůžete být jisti vůbec ničím.

Psychologický thriller Slib je velmi záživná a svižná záležitost, která nadchne všechny milovníky tohoto žánru a i když „zloducha“ nakonec odhalíte ještě před velkým finále, tady rozhodně platí, že cesta je cíl a tahle je opravdu nervy drásající. Doporučuji!

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za skvělou a napínavou „psychojízdu“ děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Slib pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *