Recenze

Skvělé časy

Katja se vrací ve svých čtyřiačtyřiceti letech zpět do svého rodného města a rozhodně to nevypadá na SKVĚLÉ ČASY. Starost o svoji nemocnou matku a osamocený život nevyvolává gejzír nadšení, ale třeba právě tento životní krok pro ni bude znamenat nový impulz.

Název: Skvělé časy
Autor: Gaby Hauptmannová
Překlad: Rudolf Řežábek
Nakladatelství: Grada Cosmopolis
Rok vydání: 2021
Počet stran: 400

Katje je čtyřiačtyřicet, žije single a má vlastně všechno, co žena potřebuje: pohodlný byt, prestižní práci i přátele, se kterými je jí dobře. A pak jí zavolá kamarádka Doris, že našla její matku, jak bloudí zmateně ulicemi. Katja všeho nechá a vrátí se do rodného města. Je toho na ni ale trochu moc. Prosadit se v práci, kde jsou všichni mladší než ona, je výzva. V novém bytě na ni téměř každý den čeká nějaké překvapení, a to jak v osobě pana domácího a ostatních obyvatel domu, tak díky nefunkčnímu a zastaralému zařízení. Navíc musí řešit nejen péči o matku, ale i problémy bratra, který opustil rodinu a teď se skrývá před příbuznými své mladé turecké milenky. Až dosud žila dost sobecky, a najednou se musí starat o spoustu lidí kolem sebe. Pochopí ale, že opravdoví přátelé jsou ti, kteří s ní přečkají nejen skvělé, ale i špatné časy.

♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣

Román Skvělé časy je oddechovým čtením, v kterém na vás čeká pohoda, láska i osobní přerod hlavní hrdinky. Odstěhujte se s ní do Stuttgartu a udělejte si společně pořádek ve svém životě. Připravte se ale i na problémy, protože nic není zadarmo a tyhle potíže nebudou úplně všední.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Katji. Jejíma očima vnímáte svět kolem sebe a stáváte se součástí jejich trablů. Začátek se rozjíždí ve svěžím tempu, v kterém se seznamujete se všemi důležitými lidmi kolem Katji. Román tento fresh styl neopouští po celou dobu a vy se tak noříte do životního příběhu zralé ženy, jejíž život nabírá nečekané obrátky.

„Jaký je právě teď váš život?“ zeptám se za chvíli, i když jsem vlastně nechtěla promluvit. „Světlý, nebo temný?“
Podívá se na mě. „Pokouším se vnést světlo do temnoty.“
„Vůbec si neumím představit, že ve vašem životě existuje něco temného,“ prohlásím se skálopevným přesvědčením.
„Je člověk zodpovědný za to, co se stane? Můžete zabránit věcem, které vám přijdou do cesty? Je osud všemocný, nebo je to člověk? Nebo nemůžeme vůbec za nic, protože za nitky tahá někdo jiný?“

Autorka píše přitažlivým stylem, který vás okamžitě vtáhne do svého děje. Hlavní dějovou osu zcela přebírá téma osobního přerodu či růstu, a ačkoli se příběh vážnějšími úseky jenom hemží, vše překrývá laskavý humorný nádech, který vnáší do příběhu naději a odlehčení. Autorka asi moc dobře ví, že použití jídla v románu je atraktivní tutovka a tak vás zde čeká mnoho radostných chvil u sporáku, ale nebojte, vaření naštěstí nečeká na vás, nýbrž na knižní postavy, které se do toho pustí s vervou. 😉

Milý a nenáročný příběh Katji by určitě zaujal čtenáře i přesto, že by se autorka vystříhala nadbytečného množství zápletek. Takhle se musíte nesmyslně probírat tureckou záležitostí i prapodivným zaměstnáním kamaráda Heika a troufám si tvrdit, že naprosto zbytečně. Samostatně myslící Katja dokáže čtenáře dostatečně zaujmout svým pestrým životem, v kterém se přátelství, pomoc i laskavost cení nade vše. Navíc vás vezme do vinařského kraje i reklamní agentury, kde se nápadům na nečekané zvraty meze nekladou. 😉

Román Skvělé časy se bude líbit všem ženám, které nepohrdnou „pohodovkou“ z jejichž stránek se na vás valí nejen životní trable, ale i naděje, láska a vzájemná pospolitost.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za nenáročný, oddechový příběh děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Skvělé časy pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *