Recenze

Světlo po válce

Příběh na motivy skutečných událostí vás zavede do období roku 1946, ve kterém se seznámíte s Verou a Editou. Válka jim vzala rodinu a jediné, co jim zůstalo je vzájemné přátelství, odvaha a touha najít zářivé SVĚTLO PO VÁLCE, které jim dá naději na nový život. Příběh dvou židovských dívek vydalo nakladatelství Albatrosmedia.

Název: Světlo po válce

Autor: Anita Abriel

Překlad: Markéta Jansová

Nakladatelství: AlbatrosmediaMotto

Rok vydání: 2021

Počet stran: 328

Jaro 1946 se stává v Neapoli pro Veru a Edit novým začátkem. Válkou zničený Neapol se pomalu dává dohromady a každé ruky je třeba. Obě dvě si najdou práci a přítele a zažívají první kousky štěstí, které jim vzala válka. Vera přišla o rodiče a Edit i o svého snoubence. Obě maďarské Židovky se snaží najít nový smysl i směr svého života. Do větru poletující Edit sní svůj sen o úspěšné módní návrhářce a umírněnější Vera nachází porozumění a lásku v náručí svého nadřízeného Antona. Anton ale znenadání opouští nejen Neapol, ale i Veru a obě dvě dívky se opět vydávají na dlouhou cestu za štěstím.

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Autorka románu Světlo po válce sepsala příběh inspirovaný osudem své matky, která si během druhé světové války zachránila život tím, že vyskočila z vlaku mířícího do Osvětimi, stejně jako hrdinky tohoto příběhu. Na vlnách jedinečného přátelství, odvahy i naděje se odvíjí vyprávění dvou židovských dívek, jenž nepostrádá romantiku ani bolestnou minulost.

Příběh vyprávěný er-formou nás zavede v rozmezí dvou let do italské Neapole, Ameriky i exotické Venezuely. Sledujete příběh dvou odvážných dívek, které pojí nevšední přátelství a silné odhodlání. Vera se pak vzpomínkami vrací do minulosti, do svého dětství v Budapešti i do období nacistické okupace. Život je k tomu, abychom ho žili… a to jde Edit s Verou velmi dobře. Jejich zážitky jsou nabité překvapením, emocemi i vzrušujícími událostmi.

Vera seděla naproti Antonovi a upíjela šampaňské. Připadala si trochu zvláštně, když vcházela do restaurace s hořícími svícemi a zlacenými zrcadly. Ani ne před dvěma roky byla na cestě do koncentračního tábora a najednou ji obklopovala všechna tahle nádhera.

Autorka píše lehce, bez zbytečných afektů a komplikovaných výstřelků. Zaměřuje se, jak už název dává tušit, na poválečné období a pouze sporadicky se vrací do nelehkých časů 2. světové války, v kterých vám vykresluje situaci maďarských Židů. Ve svém vyprávění se nenoří příliš do hloubky. Postavy i pocity jsou zlehka nahozeny, ale k pochopení jsou plně dostačující. Čtenáři, kteří raději holdují hlubším ponorům do mysli knižních postav a rády nasávají atmosféru příběhu skrz rozvětvené popisy, si tady na své tolik nepřijdou. Děj bohatý na překvapivé zápletky a zvraty klouže po povrchu a nedává čtenáři tolik šancí ponořit se více do děje a nechat se obestřít emotivním vyprávěním. Pokud jste ale milovníky nenáročných příběhů, které vám zpříjemní chvilky odpočinku a zaujmou vás pestrým dějem, kde nechybí emoce, láska a napětí, pak rozhodně budete spokojeni.

Jemné tóny příběhu doplňuje romantická linka i výrazné osobnosti hlavních hrdinek, které jsou pevné ve svých rozdílných charakterech. Ne každý čtenář jim přijde na chuť, ale ve své podstatě jsou přesvědčivými typy, které zdobí odolnost a vnitřní síla.

Nenáročný, oddechový román nadchne všechny čtenáře, kteří milují životní příběhy inspirované skutečnými událostmi, kde nechybí láska, odvaha a všudypřítomná naděje v lepší zítřky. Nechte se unášet napříč kontinenty vyprávěním, které vás pohladí i dojme. Román o síle lásky a přátelství s názvem Světlo po válce vydalo nakladatelství Albatrosmedia.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za jemný příběh dvou silných žen děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Světlo po válce pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z románu najdete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *