Recenze

Marion – guvernantka královské rodiny

Zajímá vás zákulisí britské královské rodiny? Tak to byste si neměli nechat ujít román MARION – GUVERNANTKA KRÁLOVSKÉ RODINY, který vám nabídne příběh vychovatelky Alžběty II. a věřte, že je to vyprávění velmi zajímavé. Zůstane věrná budoucí královně nebo dá přednost rodinnému štěstí?

Název: Marion – guvernantka královské rodiny
Autor: Fern Brittonová
Překlad: Tomáš Kurka
Nakladatelství: Beta – Dobrovský
Rok vydání: 2023
Počet stran: 552

Marion Crawfordová si roku 1932 přivydělává na studium dětské psychologie. Souhrou náhod dostává na starost dcery vévody z Yorku – šestiletou Elizabeth a dvouletou Margaret. Na univerzitu již nenastoupí a stráví s oběma princeznami dlouhých sedmnáct let. Prožije s královskou rodinou válku a během náletů přečkává s princeznami noci v podzemních krytech. Je čestným hostem na svatbě své Lilibet s princem Philipem. Obětuje svému poslání i vlastní lásku a rodinné štěstí. Stačí však jediná osudová chyba a věrná guvernantka je navždy zavržena. Ani královna, ani žádný jiný člen královské rodiny s ní už nikdy nepromluví. Zemře sama a opuštěná.
Fern Brittonová napsala strhující román o skutečné historické postavě – ženě, jež se stala svědkem uchvacující dějinné epochy. Zasvětila svůj život péči o budoucí královnu a její sestru. Díky ní mohou čtenáři nahlédnout za kulisy, za nimiž se odehrávalo dětství a mládí budoucí královny Alžběty II.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Historický román Marion – guvernantka královské rodiny je velmi čtivou a poutavou záležitostí, která vám dá možnost nahlédnout do světa privilegovaných a vnímat jejich jednoduchý/složitý královský život očima nezastřenýma bulvárem, lží ani přetvářkou. Ponořte se do literárně upraveného příběhu skutečné postavy Marion Crawfordové alias Crawfie, guvernantky Jejího Veličenstva královny Alžběty II.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje dění kolem britské monarchie. Nejvíce prostoru se samozřejmě dostává Crawfie, která je sice stěžejní postavou, ale nabaluje na sebe další důležité osobnosti působící na královském dvoře včetně svojí rodiny a přátel. Poznáte zákulisí aristokracie, ale hlavně chod této vznosné mašinerie, za kterým stojí sloužící, řidiči, kuchařky a v neposlední řadě guvernantka. Ta se dostává mezi dvě ozubená kola, z nichž vyhrává práce guvernantky nad osobním životem. I když se později dostane do soukolí intrik a přetvářky, které ji nadobro zničí pověst i duši, její život zůstane pro mnohé čtenáře stále fascinující.

Lilibet bylo třináct a Margaret oslavila minulý měsíc deváté narozeniny. Starala se o ně už tolik let. Staly se nedílnou součástí jejího života.
„Už jsi zase vyrostla, Margaret. A ty, Lilibet, máš trochu delší vlasy.“
Děvčata jen zářila. „Stýskalo se nám po tobě,“ prohlásila jednohlasně.
„A mně po vás.“ Marion se sklonila a vzala obě do náručí. Strávila s nimi už sedm nádherných let. Jejich rodiče jí důvěřovali a ona je nemohla zklamat. Položila by za princezny život.

Autorka píše srozumitelným, nenáročný jazykem, ve kterém vynikne poutavá dějová osa a jelikož se spisovatelka nedrží zrovna při zdi, ale své vyprávění rozprostírá do daleka, tento vhodně zvolený styl psaní se pro čtenáře stává velmi úlevným. Spisovatelka na hlavní linii nabaluje další a další vedlejší odnože, které se mohou jevit jako nepodstatnými, ale výstižně doplňují celkový obraz královské rodiny i život obětavé guvernantky a čtenářům tak dopodrobna představují celé zákulisí této výsostné mašinérie. Nezapomíná ani na politickou situaci, kterou představuje velmi přehledně a nijak nezahlcuje osu příběhu.

Zkrátka a dobře, autorce se podařilo napsat ucelené, výstižné a obsahově pestré dílo, které nahlédne do života britské monarchie a dovolí vám poznat dětství malých princezen. O tom, jak hodně se autorka přiblížila pravdě, se mohou vést nekonečné diskuze a tu nejčistší zná pouze Marion, ale každopádně její příprava na tento obsáhlý román zaslouží poklonu.

Pokud máte rádi historické romány založené na reálném podkladě, ale potřebujete ke svému čtenářskému zažití a prožití nenáročnou formu, tady rozhodně nesáhnete vedle. Marion – guvernantka královské rodiny je zajímavou knihou, která bude vaši zvědavost napínat a škádlit po celou dobu čtení a jež vyniká poutavým příběhem plným královského pozlátka, čistých citů, lásky, obdivu, intrik i manipulací.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za velmi výživné i záživné čtení z komnat britské monarchie děkuji nakladatelství Beta – Dobrovský, na jejichž stránkách si můžete knihu Marion – guvernantka královské rodiny pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *