Recenze

Jižanské stromy divné ovoce nesou

Tak tady se v rukavičkách rozhodně nehraje a už vůbec nepíše. Román JIŽANSKÉ STROMY DIVNÉ OVOCE NESOU má velmi specifický a originální humor na hraně „černoty“ a satiry, z pod kterého prosakuje lehce nahořklý nádech. Je to zkrátka „hlína“ 😉 a já se vážně skvěle bavila.

Název: Jižanské stromy divné ovoce nesou
Autor: Percival Everett
Překlad: Petra Andělová
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2023
Počet stran: 320

Je cosi shnilého ve státě Mississippi – a nejen tam. Záhadné vraždy bělochů přitahují pozornost k tuctovému městečku Prachy. A dva detektivy, kteří je přijeli vyšetřovat, tu nevítají zrovna s otevřenou náručí. Na pozadí vyšetřování postupně vyvstává děsivý obraz rasového násilí, které se jako krev rozlévá po všech státech bývalého Jihu už desítky let. Sérii brutálních vražd spojuje přítomnost dalšího mrtvého těla – muže, který se velmi podobá Emmettu Tillovi, mladému černošskému chlapci, zlynčovanému ve stejném městě před 65 lety. Vypadá to, že oběti lynčů se po letech domáhají odepřené spravedlnosti samy, tedy jen s malou pomocí místní vědmy a jejích stoupenců, a dávají padouchům ochutnat jejich vlastní medicínu.

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Román Jižanské stromy divné ovoce nesou zpracovává téma černého svědomí Spojených států, a to s velkou dávkou černého humoru, okořeněného kapkou černé magie. Nestandardním způsobem předestírá palčivé a dosud neuzavřené otázky, které stále jitří americkou společnost. Tato kniha je velmi nevšedním počinem a já vlastně po celou dobu čtení nevěděla, co si o ní myslet. Čím jsem si ale byla opravdu jistá – skvěle jsem se bavila.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje několik linek, jejichž společným pojítkem je městečko Prachy v Mississippi. Podivné vraždy, v kterých hrají hlavní roli zavražděný běloch a černoch, ještě podivnější a hlavně vtipnější policejní vyšetřovatelé, podivný lynč mladého chlapce odehrávající se před 65 lety a o podivných starousedlících ani nemluvě. Tohle je zkrátka velmi nevšední a kuriózní sešlost, ve které vám ale bude velmi dobře.

„Povězte mi, co si myslíte o váženým šerifovi?“
„Je v pohodě. Snaží se nebejt rasistickej blbec, ale nemůže si pomoct. Podle mě se fakt snaží. Někdy se chová jako rasista, někdy jako blbec a občas obojí dohromady,“ vysvětlila Gertruda. „No a jak je to s tím černým čarodějem? Nebo duchem?“
Jim pokrčil rameny. „Může to tak bejt. Viděla jste tady někoho novýho?“ Zavrtěl hlavou. „Černýho nebo bílýho,“ upřesnil.

Autor píše lehkou rukou a jeho příběh vyniká zvýšeným množstvím dialogů. Tyto rozhovory jsou opravdovou lahůdkou pro všechny milovníky trochu praštěného a velmi originálního humoru, který mně neuvěřitelně sednul. Znáte z vlastní zkušenosti, že ne vždy se vaše vtípky setkají s odezvou, jako byste jim rozuměli jenom vy sami? Nebo naopak kdosi hýří vtipem a vám to přijde dokonale trapné a vůbec mu nerozumíte? Tak tady jste na správné půdě. Pro někoho může být tento originální humor snůškou jednoduchosti a trapnosti a pro druhé (např. pro mě 😀 ) se jedná o dokonale vyvážený, ironický, černočerný humor, který zbožňujete od první stránky.

Nenechte se ale mýlit, že je tohle jedna velká kopa smíchu. Pod vtípky je umně skrytý hořký podtón, který se dotýká nejen rasové nenávisti, ale cílí (hlavně v závěru) i na společenskou a politickou situaci v Americe. Autor nejde se svým příběhem ani postavami příliš do hloubky, čímž vyniká jistá grotesknost celého příběhu a společně se svižným tempem se na vás valí snůška velmi dobré zábavy.

Román Jižanské stromy divné ovoce nesou mě lákal už svým prapodivným názvem, ale trochu jsem se obávala, abych nesáhla úplně vedle. Ne, nesáhla jsem vedle, sáhla jsem přímo doprostřed skvělého příběhu, který mě neskutečně bavil a i když konec nesoucí se ve stylu duchařiny mi až tolik nesedl, celkový dojem z knihy mám veskrze pozitivní. Velmi zvláštní a velmi zábavné čtení si nenechte ujít a ponořte se do komediální detektivky, která umí zahrát i na vážnou notu.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za ojedinělý a nevšední zážitek plný smíchu i lehké hořkosti děkuji nakladatelství Jota, na jejichž stránkách si můžete knihu Jižanské stromy divné ovoce nesou pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Jota.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *