Recenze

Nejhorší večírek tvého života

Chtěli byste si uzpůsobit děj své čtené knihy podle vlastních představ? Nebo se vám nelíbí konec knihy? Sestavte si svůj vlastní příběh nebo klidně hned několik různých variant. Tohle všechno vám umožní gamebook NEJHORŠÍ VEČÍREK TVÉHO ŽIVOTA – interaktivní hororová kniha, která by mohla vaše ratolesti odlákat od Playstationu a přitáhnout je zpátky ke knihám. Jsem hodně naivní? 😀

Název: Nejhorší večírek tvého života

Autor: Andy Rowski

Nakladatelství: Jota

Rok vydání: 2020

Počet stran: 320

Vaše jméno je odteď Saša. Jste nejlepším kamarádem Victora, který vás pozve spolu s ostatními přáteli na svůj halloweenský večírek do starého venkovského sídla na samotě. Panství Amarant je staré víc než sto let, stejně jako jeho děsivé tajemství ukrývající se za zdmi tohoto strašidelného sídla. Večírek je v plném proudu, alkoholu je dostatek, krásné holky jsou poznat i pod kostýmem, ale ty si všimneš pouze jedné z nich – Mélodie. Aby celá atmosféra strašidelného sídla byla ještě dokonalejší, rozhodne se Victor vyprávět pověst tohoto domu, v které majitel v záchvatu šílenství vyvraždí celou svou rodinu a pak si vystřelí mozek z hlavy. Od té doby všichni další obyvatelé sídla slyší podivné zvuky a někteří dokonce vidí tajemné bytosti celé od krve, v jejichž středu stojí Bezhlavý Baron. Tenhle večírek začíná nabírat pěkné grády a ani ty už nevíš co je pravda a co jenom výplod tvé bujné fantazie. A jsou Mélodie a Victor opravdu těmi, za které se vydávají? Hra může začít…

∇∇∇∇∇∇∇∇∇∇∇∇∇∇∇∇∇∇∇∇

Gamebook Nejhorší večírek tvého života zaujme na první pohled svým provedením. Pevná vazba, kvalitní silné stránky dávají tušit, že kniha vydrží listování tam i zpátky pěkně dlouhou dobu, možná vás i přežije. 😉 Kniha je doplněna o strašidelné černobílé ilustrace a nebude chybět ani pěkně červeňoučká krev. Zkrátka zpracování je opravdu velmi povedené.

Pojďme si teď vysvětlit, cože to ten gamebook vlastně je. Knižní hra, ve které si čtenář sám určuje děj knihy. Kniha je rozčleněna na jednotlivé číslované scény. Každá ze scén má několik východisek a čtenář se na základě jednoduchých pravidel může rozhodovat, jak bude děj dále pokračovat. Má vždy na výběr z několika možností a tím pádem se tak sám stává spolutvůrcem příběhu. Většina gamebooků situuje čtenáře do role hlavního hrdiny a je psána v žánru fantasy nebo sci-fi.

Atmosféra knihy je opravdu hororová. Trochu jsem se obávala, že autorka zvolí „dětský“ horor a mě bude čekat čtení ve stylu „ a v té černočerné tmě je černočerný barák. A v tom černočerným baráku je černočerný stůl. A na tom černočerném stole je černočerná krabička… atd. vždyť si to pamatujete ne? 😉 Autorka se toho rozhodně nebála a na to, že je kniha doporučena pro čtenáře od 13 let, tady nejen že teenageři holdují alkoholu a kluci doufají, že uloví pěknou kost, s kterou skončí v jednom z mnoha pokojů, ale navíc umí i bravurně popsat děsivé scény a dodat celé knize temnou, ponurou atmosféru. Nechybí samozřejmě zaprášená půda plná nejroztodivnějších zvuků ani tmavý, vlhký sklep a bytosti, u kterých si nejste jisti, zda jsou živí nebo mrtví. Pokud se bude bát Saša, budete se bát i vy.

„Sídlo nám nechce ublížit, Sašo.“

„Do prdele! Přestaň to opakovat a probuď se! Všichni jste mrtví!“

„Možná, ale přesto se mnou můžeš ještě mluvit, a dokonce se mě dotknout. Protože to v podstatě není tak hrozný.“

Autorka knihy Andy Rowski je francouzská youtuberka, modelka, herečka a spisovatelka. Její kanál ANDY na YouTube přesáhl dva miliony sledujících. Tím pádem je jasné, že moc dobře ví, co právě „frčí“ a čím teenagery zaujmout.

Ilustrace se mimořádně povedly. Ještě více vám navodí hrůzostrašnou atmosféru celé vaší „hry“. Mě osobně pustil příběh skoro až na samý konec, bez vracení se zpátky a hledání další cesty. Souvisí to trochu s drobnou předvídavostí příběhu (přeci jenom nejsem cílová skupina), ale i tak na vás stejně čeká překvapení, které zkrátka uhodnout nemůžete. A velká výhoda těchto gamebooků tkví právě v kouzlu možnosti se kdykoli ke knize znova vrátit. A ne, není to ten typ knihy, který zasunete do své knihovny s tím, že jednou v důchodu si ji zase přečtete. Tuhle si klidně vytáhnete hned druhý den a pustíte se do dalšího nového děsivého zážitku, který je pro vás připraven.

Kniha prošla i sítem mého třináctiletého syna. A verdikt? „Tohle mě hodně baví…“ Asi to bude vážně fungovat, protože sám od sebe pustil herní ovladač z ruky a čte. 😮

Hodnocení: 90 %

Za posunutí se v čase a vrácení do pubertální doby 😉 děkuji nakladatelství Jota, jenž mě dost dobře pobavila svou knihou Nejhorší večírek tvého života.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *