Recenze

Ohnivý muž

 

Máte volný den a chcete si přečíst „pořádnou!!“ knihu? Pak si dejte schůzku s Ohnivým mužem. Ale nechte si na něj dost dostatek času, protože ho nebudete chtít pustit, dokud se o něm a jeho příběhu nedostanete na kloub. Nakladatelství Beta pro vás vydalo žhavý příběh plný lidských pochodní, fanatismu, intrik, naděje, zoufalství, lásky, mysteriózních prvků a překvapení.

Název: Ohnivý muž

Autor: Joe Hill

Nakladatelství: Beta

Rok: 2023

Počet stran: 664

Oficiální anotace

Představte si podivnou nemoc, která končí samovolným vznícením oběti. A představte si, že je tahle choroba nakažlivá a nebezpečně se šíří… Joe Hill ve svém románu vrhá čtenáře do chřtánu apokalypsy. Počet nakažených stoupá, oheň páchá nedozírné škody a část společnosti by proti postiženým nejraději zakročila zcela nekompromisně. Zdravotní sestra Harper hledá řešení. Pomůže věda, drastická opatření nebo tajemný Ohnivý muž, který se naučil oheň v sobě ovládat?

Summa summarum

Nakladatelství Beta poslala do světa „bichli“ o 664 stranách v šité vazbě s křídovém přebalu. I když na přebalu za hasičem kráčejí „něco – jako – zombíci“, o nich kniha rozhodně není. Hlavní „roli“ a ústředním bodem knihy je plíseň Draco incendia trychophyton, která po proniknutí do těla hostitele a uplynutí inkubační doby začne na lidské kůži „kreslit tetování“, kterým prosvítají žhavé jiskřičky. Infekce končí samovznícením pacienta. SPOILER! To, že se plíseň přenáší popelem z počátku nikoho nenapadne a tak po celém světě propuká všeobecná panika a v románu se rozjíždí v mnohonásobně šílenějším měřítku to, co jsme si sami na sobě mohli vyzkoušet během Covid 19. Lidé se udávají, straní se sami sobě, vznikají komanda likvidující nakažené, strach je všudypřítomný a lidi se hroutí. Hlavní postavou, jenž má v knize největší prostor je zdravotní sestřička Harper, která do vypuknutí epidemie pracuje ve školní ošetřovně.  Podle svého názoru má milujícího muže a vede spokojený život. Z omylu jí v dalších kapitolách vyvede Joe Hill a jí  – po boji boj o holý život – nezbyde jí nic jiného než začít žít v podivné komunitě nakažených. Ti  jsou až fanaticky věřící a v jejich centru platí prapodivná, dogmatická pravidla. Do této společnosti ji dostane Hasič, tajemný muž, který svoji dračí infekci zkrotil – umí oheň ovládat a používat jako zbraň. SPOILER! Hasič a Harper spolu prožijí romantický vztah, ale unylý happy – end nečekejte, přece jenom čtete román syna Stephena Kinga. Hillova kniha má šmrnc a spád, děj výborně „odsýpá“ a čtenář absolutně nemá čas se nudit. V každé kapitole, na každé stránce „se něco děje“, pokud jste zvyklí v rozplizlejších románech přeskakovat odstavce, tady to nelze – akce střídá akci a po rozuzlení jedné zápletky se vynoří další ještě záhadnější. Na apokalyptickém příběhu mě bavily i mysteriózní prvky, které vyprávění dodaly chuť magie a mystiky. Autor mě znovu přesvědčil, že jeho postavy jsou pokaždé maximálně plastické: díky precizním (ale ne táhlým) popisům je vidíte před očima. Pan spisovatel vás zajímavě vtáhne „do jejich“ hlavy , tudíž si k nim  velice záhy najdete cestu. Kniha se mi líbila, ❤ doporučuji!

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za zajímavou plísňovou infekci  😉 , děkuji nakladatelství Beta. Moc, moc mě bavila ❤!

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *