Recenze

Spodní proudy

Elegantní dům, kde všechno vypadá dokonale čistě, a přesto se v něm ukrývá špinavé tajemství. Nový román od úspěšné Nory Roberts s názvem SPODNÍ PROUDY je opět plný napětí, romantiky a vážného tématu.

Název: Spodní proudy

Autor: Nora Roberts

Nakladatelství: Alpress

Rok vydání: 2019

Počet stran: 406

Zane a jeho mladší sestra Britt mají vše, včetně luxusního domu a úspěšného otce – primáře chirurgie, kterého si váží všichni spoluobčané malého městečka. Jejich matka je ženou v domácnosti a stará se o bezproblémový chod celé rodiny. Ale vše je jenom pozlátko vystavěné pro cizí oči. To, co si musí obě dvě děti s otcem vytrpět, si nedokáže nikdo představit. Týrání matky i vlastních dětí je tajemství, které se ukrývá v dokonalém domě. 23. 12. 1998 hrnec přeteče a ve čtrnáctiletém Zaneovi se odšpuntuje celoživotní nenávist. Postaví se za matku, kterou otec opět surově zbil, ale nejvíc to odnese právě Zane – přeraženým nosem a množstvím pohmožděnin. Bohužel děti nenachází útěchu ani u matky, která je otcem natolik fascinována, že cokoli tento tyran udělá, odsouhlasí. Každou noc od té doby zapisuje Zane do svého deníku podrobnosti o svém milovaném baseballu, pokrocích v posilování i otcově týrání. Jeho otec je vlivný člověk a přátelí se s lidmi, jako jsou soudci, takže zastání je už dopředu odsouzeno k nezdaru. Jedinou nadějí se stává rodina jejich matky, od které je ale otec zdárně odstřihnul. Zaneovi ještě není ani šestnáct, když dojde k osudné noci a jejich život se konečně nenávratně změní. Uteče mnoho vody v řece, Zane se stane úspěšným právníkem a nyní se vrací do míst svého dětství, kde má v plánu konečně nadobro zakotvit. Chce začít pěkně od začátku a nikam nespěchat, ale to by mu nesměla přes cestu přeběhnout Darby – zahradní architektka, která nemění jenom zelené okolí kolem domů, ale změní život i Zaneovi. Podaří se mu konečně zapomenout na hrůzostrašné dětství nebo ho vzpomínky už navždy uvězní?

∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞

Když vezmete do ruky knihu od Nory Roberts, je vám už dopředu jasné, co vás čeká a nemine. Intenzivní, drastický začátek a osobní, životní tragédie hlavního hrdiny, prostředek je většinou naplněn romantickou linkou a závěr je jedno velké vyvrcholení, plné napětí a vzrušení. Román Spodní proudy jede ve stejné autorčině šabloně a opět to bylo skvělé čtení.

Autorka vás hned od začátku hodí rovnýma nohama do děje a tentokrát do opravdu velmi brutálního děje. Nerada čtu knihy, kde je na dětech pácháno bezpráví – jedno jakým způsobem a tady jsem se opravdu musela nutit, abych to přečetla. Nora Roberts umí velmi realisticky své příběhy vyprávět a jediné, co mě udrželo při četbě, byla víra, že knihy této autorky většinou špatně nekončí. Proto je někteří z nás tak rádi čtou, že? 😉

„Měly jsme zahradníky a v garáži parkovaly dva mercedesy. Prostě rodinka z lepší společnosti.“

„Jenže pod nablýskaným povrchem se skrývaly spodní proudy. Já tomu tak říkám, víš? Totéž jako u Trenta.“

„Přesně.“ Sáhl po baseballovém míčku, který ležel na stole, a zamyšleně ho otáčel v dlani. „Přesně tak, silné spodní proudy. Nikdy jsem neodhadl, kdy ho to popadne. Nebil nás přes svědky a dával si velký pozor, kam rána padne. Dalším spodním proudem – abych použil tvého termínu -, kterému jsem dlouho nerozuměl, byla matka Eliza.“

Zdroj

Celá kniha v sobě nese závažné téma – domácí týrání – a to ve všech jeho podobách. Že se nejedná zrovna o příjemné čtivo, vám nemusím asi říkat a některé situace byly opravdu dost drsně popsané. Ale autorka, jak už jsme u ní zvyklí, odlehčila toto náročné téma romantickou linkou, takže jste si na chvíli mohli oddechnout od všech hrůz, které se dějí za zavřenými dveřmi.

Knize v zásadě nemám co vytknout, jedině snad, že ke konci vyprávění už autorka vše moc překombinovala. Chápu, že čtenáře je potřeba stále držet v šachu, ale tentokrát už toho bylo opravdu příliš. Myslím, že není nutné, aby se hlavním hrdinům stále dokola něco dělo za každou cenu, děj je díky tomu pak lehce předvídatelný. Ale protože mám Noru Roberts ráda, odpustila jsem jí to 😉 a ponořila se do knihy, která byla opět skvělá.

Kniha je spíše primárně určena pro něžné pohlaví, ale díky detektivním a thrillerovým prvkům by se mohla líbit i empatickým mužům, kteří se rádi nechají ukolébat romantikou. 🙂

Hodnocení: 88 %

 

Děkuji nakladatelství Alpress nejen za recenzní výtisk knihy Spodní proudy, ale také za vydávání mé oblíbené autorky Nory Roberts. Na stránkách nakladatelství Alpress si můžete do sytosti vybrat z nepřeberného množství knih této populární spisovatelky.

 

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] Odkaz na celou recenzi knihy Spodní proudyOdkaz na recenzi knihy Spodní proudy (Databazeknih.cz) Přejít do e-shopu Category: RecenzeOd Miroslava Ruprechtová2.1.2020Tags: Román pro ženy Sdílet tento příspěvek Share on FacebookShare on Facebook […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *