Recenze

Žít sama a užít si to

Tento humorný návod jak Žít sama a užít si to není jen pro singl čtenáře, ale pro všechny, kdo si chtějí zavzpomínat na staré časy, pobavit se při nich a možná si i uvědomit, že některé věci se zkrátka nemění navzdory několika desítkám let.

Název: Žít sama a užít si to

Autor: Marjorie Hillisová

Nakladatelství: Cosmopolis

Počet stran: 160

Rok vydání: 2018

„Tato kniha není žádným manuálem propagujícím sólo život. Pět z deseti lidí, kteří žijí sólo, si nedokážou sami poradit, a nejméně tři z těch zbývajících jsou nehorázní sobci. Pravděpodobné ale je, že v některých obdobích svého života, třeba jen v přestávkách mezi manžely, se budete muset smířit s životem o samotě.“

Spisovatelka Marjorie Hillisová má pro vás plán, jak toto období (pro někoho to nejšťastnější a pro někoho zase frustrující) přežít a hlavně si ho užít. Kniha je sestavena z jejich rad a nápadů, které shrnula do dvanácti kapitol a proložila je příklady a příhodami žen ilustrující její návody v praxi.

Pozor! Vše si ale zasaďte do roku 1936, kdy tato kniha vyšla.

(Marjorie Hillisová – redaktorka časopisu Voque oslovila ve své době touto knihou statisíce čtenářek)

Některé rady, které se vám v knize dostanou, jsou vyloženě k nezaplacení:

„Čtyřpokojový byt se vstupní halou, která zároveň poslouží jako jídelna, a s jednou služebnou může být zrovna tak vkusný jako ten větší – pokud víte, jak ho vkusným udělat.“

Je snad ještě někdo takový mezi námi, který nemá svou vlastní služebnou? 🙂 Je jasné, že v tomto momentě celou knihu začnete pojímat jako zábavné čtení z roku 1936 a také jednotlivé příklady, uvedené autorkou rozhodně nemůžete praktikovat v roce 2019. Na druhou stranu vám kupodivu některé rady přijdou natolik aktuální, že začnete přemýšlet, zda toto dílo autorka skutečně napsala ve 40. letech, jak se všechno stále opakuje a některé věci se prostě nemění a možná ani nikdy nezmění. U některých návodů a poznámek si uvědomíte, že podle nich vlastně žijete, ale teprve, když je uvidíte napsané na papíře, vám dojde, že je to vážně skvělý pocit.

„Od soumraku do úsvitu si můžete dělat, co se vám zachce. A to je přeci velká výhra, zvlášť ve světě, kde se od každého očekává, že se bude přizpůsobovat.“

Obálka knihy se opravdu velmi zdařila, pozadí má možná oranžovou, ale já ji vidím jako starorůžovou barvu a nakreslená žena v retro vaně vás nenechá na pochybách, z jaké doby kniha pochází.

Knihu přečtete za jeden večer a někomu vykouzlí pousmání na tváři a někomu možná zamyšlení, zda to ženy v tomto popisovaném období neměly přece jenom o něco snadnější.

Jenom se trochu děsím toho, aby nějaká žena, která si knihu pořídí a opomene fakt, před kolika lety byla vydána, opravdu nezačala podle ní žít 🙂 .

Jedna poznámka ode mě nakonec: Žít sám a užít si to můžeš za předpokladu, že umíš žít hlavně sám se sebou 😉 .

Hodnocení: 78 %

 

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Grada, která tuto knihu vydala pod značkou Alferia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *