Recenze

Dopis

Jeden nedoručený dopis, který převrátí osudy mnoha lidem. Opět další román, který využívá dvě dějové linky. Jakoby si všichni autoři řekli, že od teď je to móda, tak všechny romány budou obsahovat dvě dějové linky. Naštěstí se kniha Dopis, řadí mezi ty lepší.

Název: Dopis

Autor: Kathryn Hughes

Nakladatelství: Cosmopolis

Počet stran: 316

Rok vydání: 2018

První dějová linka se datuje do roku 1939, kdy 2. světová válka už klepe na dveře a seladon Billy Stirling nemá nic jiného na práci než svádět hezká děvčata a celý svůj život má „na háku“.  Ale přes cestu mu přeběhne Chrissie Skinnerová a oba se bláznivě zamilují. Jejich láska má své následky a nedopatřením, ale hlavně i pomstou se jejich životy rozdělí. Co s tím vším má společného Tina Craigová v roce 1973? Souvisí nalezený dopis v jednom obnošeném saku s příběhem, který se odehrál před 34 lety? Tina, která žije nešťastný život v nešťastném domově, se upne na rozluštění tajemné záhady a rozhodne se najít adresáta a dopis předat. Jednotlivé tenoučké nitky několika osudů se navzájem začínají prolínat, aby se na konci společně střetly v jedno velké rozuzlení.

„Pane Skinnere, v celém svém životě jsem nepotkala nikdy pomstychtivějšího člověka, než jste vy, a to si pište, že o zlovolných tyranech vím své. Billy ten dopis napsal ze srdce a zasloužil si, aby si ho Chrissie přečetla, ale vaše sebestředné jednání změnilo životy mnoha lidí včetně vašeho.“

Román Dopis se čte neuvěřitelně lehce. Přeskakování v čase se děje nenásilně. Nestřídá se po jednotlivých kapitolách, ale dostane se vám několik za sebou jdoucích kapitol v jednom časovém úseku, než vás autorka vtáhne do druhého, což mně vyhovuje daleko lépe, než když se musíte v jednom kuse přenášet v době.

Mně osobně se více líbila dějová linka Tiny. To co se dělo u ní doma nebylo zrovna lehké čtení, ale o to víc vás dokázalo připoutat ke knize. S terorem, kterým si musela projít, vás seznamovat nebudu, abych něco nevyzradila, ale jistě s ní budete prožívat každý její pád i vstávání.

Autorce se podařilo napsat velmi čtivý román, kterému dominuje krásný vypravěčský styl a dobře vystavěný, uvěřitelný příběh. Láska není vůbec jednoduchá věc, nese na svých bedrech spoustu komplikací a v Dopise ještě něco navíc. Všechny krkolomné a někdy až drastické problémy vám autorka servíruje bez omáčky kolem a vás se tak příběh dotýká každou svou částí.

Tato kniha jistě potěší všechny milovníky romantických příběhů, které nejsou jenom plytké, ale vystavěné i na hlubším základu. Je to román o zvednutí se ze samého dna svého života a o jednom rozhodnutí, které vás zanese na úplně jinou kolej. Co kdyby Chrissie svůj dopis dostala? Určitě by se její život vyvíjel úplně jinak a někdy i rozhodnutí někoho jiného vás posune jinam, aniž byste se sami o to zapříčinili.

Stále se ovšem po přečtení nemohu zbavit pocitu, že ačkoli je to velmi čtivá, napínavá kniha, zřejmě ve mně nezůstane dlouho. Už teď pár dnů po dočtení si vybavuji pouze několik jeho částí a jsem si jistá, že kdybyste se mě zeptali za týden, o čem kniha byla, netuším, kolik bych si toho vybavila.

Ale za přečtení určitě stojí a rozhodně nelituji, že se mi tento dojemný román dostal do ruky. Takže pokud máte rádi romantiku s trochou napětí a přeskakování v čase, je tato kniha určena právě pro vás.

Hodnocení: 90 %

 

Recenze primárně zpracována pro portál https://www.chrudimka.cz/. Tímto děkuji za možnost převzetí.

Tento Dopis směle otevřete

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] svoji knihou dokazuje, že už má stálé místo v srdci čtenářů. Už její předchozí kniha Dopis byla velmi nadšeně přijata a troufám si říct, že Klíč toto nadšení předčí. Její […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *