Recenze

Dopis

Jeden nedoručený dopis, který převrátí osudy mnoha lidem. Opět další román, který využívá dvě dějové linky, ale naštěstí se kniha Dopis, řadí mezi ty lepší. Nechte se dojmout poutavým vyprávěním, které si pro vás nachystala autorka Kathryn Hughesová.

Název: Dopis

Autor: Kathryn Hughes

Nakladatelství: Grada – Cosmopolis

Počet stran: 316

Rok vydání: 2018

První dějová linka se datuje do roku 1939, kdy 2. světová válka už klepe na dveře a seladon Billy Stirling nemá nic jiného na práci než svádět hezká děvčata a celý svůj život má „na háku“.  Ale přes cestu mu přeběhne Chrissie Skinnerová a oba se bláznivě zamilují. Jejich láska má své následky a nedopatřením, ale hlavně i pomstou se jejich životy rozdělí. Co s tím vším má společného Tina Craigová v roce 1973? Souvisí nalezený dopis v jednom obnošeném saku s příběhem, který se odehrál před 34 lety? Tina, která žije nešťastný život v nešťastném domově, se upne na rozluštění tajemné záhady a rozhodne se najít adresáta a dopis předat. Jednotlivé tenoučké nitky několika osudů se navzájem začínají prolínat, aby se na konci společně střetly v jedno velké rozuzlení.

„Pane Skinnere, v celém svém životě jsem nepotkala nikdy pomstychtivějšího člověka, než jste vy, a to si pište, že o zlovolných tyranech vím své. Billy ten dopis napsal ze srdce a zasloužil si, aby si ho Chrissie přečetla, ale vaše sebestředné jednání změnilo životy mnoha lidí včetně vašeho.“

Román Dopis se čte neuvěřitelně lehce. Přeskakování v čase se děje nenásilnou formou a vás tak nic neruší v poutavém čtení o záhadném psaní. Tentokrát se mně více líbila dějová linka Tiny, která byla více protkána emočními okamžiky. To co se dělo u ní doma nebylo zrovna lehké čtení, ale o to víc vás dokázalo připoutat ke knize. S terorem, kterým si musela projít, vás seznamovat nebudu, abych něco nevyzradila, ale jistě s ní budete prožívat každý její pád i světlé momenty naděje.

Autorce se podařilo napsat velmi čtivý román, kterému dominuje krásný vypravěčský styl a dobře vystavěný, uvěřitelný příběh. Láska není vůbec jednoduchá věc, nese na svých bedrech spoustu komplikací a v Dopise ještě něco navíc. Všechny krkolomné a někdy až drastické okamžiky vám autorka servíruje bez zbytečné omáčky a vystavěný příběh se vás tak blízce dotýká každou svou částí.

Tato kniha jistě potěší všechny milovníky romantických příběhů, které nejsou jenom plytké, ale vystavěné na hlubším základu. Je to román o zvednutí se ze samého dna svého života a o jednom rozhodnutí, které nasměruje váš osud po jiných životních cestách. Co kdyby Chrissie svůj dopis dostala? Určitě by se její život vyvíjel úplně jinak a někdy i rozhodnutí někoho jiného vás posune jinam, aniž byste se sami o to zapříčinili.

Stále se ovšem po přečtení nemohu zbavit pocitu, že ačkoli je to velmi čtivá, napínavá kniha, zřejmě ve mně nezůstane dlouho. Ale za přečtení určitě stojí a rozhodně nelituji, že se mi tento dojemný román dostal do ruky. Takže pokud máte rádi romantiku s trochou napětí a přeskakování v čase, je tato kniha určena právě vám.

Hodnocení: 80 %

 

Recenze primárně zpracována pro portál https://www.chrudimka.cz/. Tímto děkuji za možnost převzetí.

Tento Dopis směle otevřete

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. […] svoji knihou dokazuje, že už má stálé místo v srdci čtenářů. Už její předchozí kniha Dopis byla velmi nadšeně přijata a troufám si říct, že Klíč toto nadšení předčí. Její […]

  2. […] Tajemství je dalším krásným čtením od autorky bestsellerů Klíč a Dopis. S každou další její přečtenou knihou ve mně uzrává přesvědčení, že tato autorka snad […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *