Recenze

Klíč

Tak tohle se velmi povedlo.❤ Román KLÍČ je výživným a dojemným příběhem, který vás nadchne a okouzlí. Čtení o nelehkých osudech obyvatelů ústavu pro duševně nemocné ve vás vyvolá škálu emocí, od dojetí přes smutek až po slzy štěstí.

Název: Klíč

Autor: Kathryn Hughesová

Překlad: Iva Bartíková

Nakladatelství: Grada Cosmopolis

Rok vydání: 2021

Počet stran: 344

Sarah by ráda pronikla do minulosti starého a rozpadlého domu, který byl kdysi ústavem pro psychicky nemocné lidi. Její otec zde pracoval, ale o působení na tomto nehostinném místě se odmítá bavit. Při procházení staré ruiny objeví kufry hospitalizovaných pacientů a jeden z nich ji zaujme napsaným vzkazem i obrazem. Příběh Amy, která zde pobývala před padesáti lety, ji vtrhne do života a uzavře osudy několika lidí.
Zdravotní sestra Ellen nastupuje v roce 1956 do ústavu pro duševně choré a jako čerstvá studentka zdravotnické školy je plná mladistvého elánu a nadšení. To se ale s příchodem do ústavu změní a Ellen pochopí, že některé zavedené postupy nelze změnit. Společně s ní nastupuje i Amy, ale jako pacientka. Ellen přilne k této mladé dívce a tuší, že za její hospitalizací se skrývá tragický příběh. Již brzy obě dvě čeká rozhodnutí, které jim navždy změní život.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Klíč je dojemným a mistrně napsaným příběhem, který vás nadchne svoji vystavěnou zápletkou a seznámí s poměry v ústavu pro duševně choré, jenž v něm panovaly v roce 1956. Nelehké čtivo plné bolesti i světlých okamžiků je obestřeno tajemstvím a láskou, jenž si dovolila vzniknout na nehostinném místě, kde se rozum marně snaží zachytit střípky naděje.

Příběh je vyprávěn er-formou ve dvou dějových liniích. První je situována do roku 1956 a vy se tak seznamujete s místem, kde beznaděj a šílenství je každodenním údělem pacientů. Životní osudy Ellen a Amy se propojují a vyjevují před čtenáři dramatické události. Druhá linie je datována do současnosti a sleduje pátrání Sarah po neznámé ženě i uzavření jednoho tajemství, jenž působivou silou změnilo životy několika lidí.

Prudce se zastavila. „Nejsem blázen, doktore Lambourne! Proč se nezaměříte na někoho, kdo blázen je?“ Ukázala na budovu. „Ústav je plný šílenců, kteří si vaši pozornost zaslouží mnohem víc.“
„Většina z nich je na tom tak, že jim už není pomoci.“
Chytil ji za bradu a donutil ji, aby se na něj podívala. „Amy, vy ještě máte naději.“ Prst ji položil doprostřed čela. „Musíme najít klíč, kterým odemkneme, co se tady nahoře děje. Klíč k vaší svobodě se nenachází na svazku hlavní sestry. Je tady, ve vaší hlavě. Prosím, dovolte mi, abych vám pomohl.“

Autorka Kathryn Hughesová s každou další svoji knihou dokazuje, že už má stálé místo v srdci čtenářů. Už její předchozí kniha Dopis byla velmi nadšeně přijata a troufám si říct, že Klíč toto nadšení předčí. Její psaný styl je svěžím závanem a své vyprávění umí vyváženě dávkovat jak rozvětvenými popisy, tak důležitými informacemi podanými čtivou formou. Ačkoli se děj odehrává ve dvou časových rovinách, autorka neskáče zmateně napříč údobími, ale servíruje čtenáři ucelený příběh, v kterém se před vámi odvíjí strastiplné vyprávění.

Realistické vypodobnění tehdejších poměrů v ústavu pro duševně choré je největším táhlem celé knihy. Tlumení pacientů medikamenty, elektrošoky, nelidské zacházení a samozřejmě nemůže chybět ani protivná sestra se zrůdnými manýry (několikrát jsem si během čtení vzpomněla na Přelet nad kukaččím hnízdem), jenž znepříjemňuje pobyt v ústavu jak pacientům, tak i personálu. Velmi vkusně a s citem je napsána kniha, jenž by se mohla uchýlit k předvádění a vyhrocenosti, ale autorka se opřela o stěžejní postavy, v kterých opět předvedla svoji silnou stránku a svým čtenářům předestřela jemný příběh plný dynamiky.

Poutavé vyprávění o bezmoci i světlé naději vám přinese román Klíč, a pokud máte rádi silné příběhy, které ve vás zanechají emoční stopu, pak neváhejte a začtěte se do vyprávění, jenž je lemováno láskou i životními traumaty. Doporučuji!❤

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za dojemný příběh děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Klíč pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] Tajemství je dalším krásným čtením od autorky bestsellerů Klíč a Dopis. S každou další její přečtenou knihou ve mně uzrává přesvědčení, že tato […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *