Recenze

Na tenkém ledě

Oblíbený detektiv Alex Cross se ke svým čtenářům vrací na stranách nové knihy z autorské dílny amerického spisovatele Jamese Pattersona. Tak jako tradičně vám Alex dovolí i v této knize číslo 24 ze série Alex Cross sdílet svá rodinná i pracovní dramata v popředí s vyšetřováním nejtěžších kriminálních činů.

Název: Na tenkém ledě

Autor: James Patterson

Série: Alex Cross, kniha 24

Nakladatelství: Alpress

Rok: 2019

Počet stran: 320

Jednoho rána je ve Washingtonu zavražděn Alexův bývalý nadřízený a blízký spolupracovník Tom McGrath spolu se svou mladou atraktivní milenkou Editou Kravicovou. Ve stejné době se navíc oddělení vražd musí vypořádat se sérií vražd, které likvidují členy drogových kartelů. Alex Cross  a jeho tým je na stopě nebezpečnému samozvanému soudci a katovi v jedné osobě, který je přesvědčen, že všichni viníci musí zemřít – jeho rukou.

Summa summarum

NA TENKÉM LEDĚ z nakladatelství Alpress potěší všechny, kteří si během let oblíbili detektiva Alexe Crosse. Není třeba se děsit ani toho, že poslední kapitola má číslo 105. Kapitolky jsou super krátké přesně tak, jak mají Američané ve své nepochopitelné oblibě.

V této kvalitně vázané knize s tvrdými deskami a přebalem se čtenáři dočkají všeho, co je pro ně na této sérii atraktivní: klasicky vystavěného detektivního příběhu s brilantní zápletkou, populárně popisované policejní práce a dalších – větších i menších – osobních dramat členů rodiny doktora Alexe Crosse. Opět se na stranách knihy Jamese Pattersona setkáme s postavami, které čtenáře provází celou touto sérií: stařičkou babičkou Nanou, Bree Stoneovou – manželkou a zároveň kolegyní Alexe, jeho dětmi a kolegy.

24. kniha o Washingtonské  „mordpartě“ se bude točit nejen kolem zastřeleného McGratha, ale detektivy zaměstná i epidemie sériových vražd. Tým sehraných kolegů se bude prokousávat množstvím podezřelých, kteří by mohli být nelítostnými zabijáky střílející provinilce proti zákonům: ať už vařiče drog, drogové leadry nebo třeba silniční piráty. Všechny indicie nasvědčují tomu, že se jedná o celé jedno komando sestavené z profesionálů a tak se náš tým detektivů bude muset setkat tváří v tvář s bývalými odstřelovači z Iráku a Afganistanu.

Kulky v krabičce odpovídají použitým střelám. Jde o výrobek firmy Bear Creek s molybdenovým pláštěm, kulatá špička, prohloubená základna. Což je na hony vzdáleno tomu, jaká specifikace je napsaná na krabičce. Tyhle náboje byly vyrobeny pro nějakého experta, například závodního střelce – specialistu.

Autor se drží oblíbeného schématu klasických detektivních děl: po pár prvních stranách příběhu na vás bude čekat mrtvola / mrtvoly na první pohled zavražděná bez jediné zanechané stopy. Po pár dalších stranách textu popisující na přeskáčku pokusy vyšetřovatelů objevit nějaké vodítko k vyřešení tohoto případu a epizod z jejich soukromí, se v příběhu vyskytne další mrtvý (v tomhle případě celé desítky dalších hromadně postřílených obětí). Následuje náhodné objevení několika zásadních skutečností, kdy se ukáže, že oba případy spolu velmi pravděpodobně souvisí… a autor vás v ten moment začne nenásilně, ale výborně vodit na vařené nudli. Už- už máte ten vítězný pocit, že je nad slunce jasnější, kdo stojí za všemi těmito zločiny jen proto, abyste po pár minutách dalšího čtení zjistili, že musíte svou úvahu pěkně od začátku přehodnotit… Pan spisovatel vás nechá dumat nad možným rozuzlením vyprávěných kriminálních případů a zároveň vám bude zkušeně drnkat na vaši pro-romantickou strunu popisováním rodinných a manželských chvilek.

Příběh je logický, neobjevíte zde žádné absurdity, zbytečné prodlužování textu ani dějově hluchá místa. Patterson má čtivý sloh, jeho vyprávění má spád, detektivní zápletky jsou neprovařené a nenudí. Jsem přesvědčená, že vraha neodhalíte hned na začátku, což textu dodává na napínavosti. Kniha se čte rozhodně lehce – žádná komplikovaná souvětí. Podle mého názoru i tato kniha o Alexi Crossovi patří mezi ty správné společníky na dlouhé večery. Ač se některým autorovým představám o evropských reáliích musím malinko škodolibě pousmát, celkově se mně detektivka líbila.

Moje hodnocení: 92%

Za knihu s detektivem Alexem Crossem a výtisk poskytnutý k recenzi děkuji nakladatelství Alpress.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] Odkaz na celou recenzi knihy Na tenkém ledě Přejít do e-shopu Category: RecenzeOd Miroslava Ruprechtová3.6.2020Tags: Thriller Sdílet tento příspěvek Share on FacebookShare on Facebook […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *