Recenze

Životní hodnoty v terapii

Terapie, která se zaměřuje pouze na zmírňování utrpení – ať fyzického ? nebo psychického – opomíjí samotnou esenci bytí. Představme si člověka v kómatu – takový jedinec necítí bolest ?, ale jen těžko můžeme konstatovat, že vede šťastný život.  My lidé se nechováme „jen tak“, nahodile. Nikoli, většina našeho jednání má účel a my toužíme po jeho smyslu a naplnění ?našeho bytí… Jak se k tomuto smyslu můžeme dopracovat se dočteme v knize ŽIVOTNÍ HODNOTY V TERAPII.

Název: Životní hodnoty v terapii

Autor: Jenna LeJeune, Jason B. Luoma

Nakladatelství: Portál 

Rok: 2021

Počet stran: 280

Oficiální anotace

Kniha je účinným a praktickým průvodcem pro terapeuty. Autoři pracují s terapií přijetí a odhodlání a ukazují, jak je během terapeutických sezení možné pracovat s tématem životních hodnot. Ačkoli se zdá, že jde o základní a jasné téma, není podle autorů úplně jednoduché. Kniha nabízí mnoho příkladů z praxe, v podstatě popisy částí různých terapeutických rozhovorů, na nichž autoři demonstrují, jak může terapeut otázku životních hodnot otevřít, jak o nich s klientem mluvit a jak pomocí dotazování, interpretací či prostých základních lidských reakcí klienta nasměrovat k věcem, které jsou v jeho životě zásadní, aniž o tom třeba ví. Autoři zároveň nikterak nemoralizují, ačkoli se klientovy hodnoty mohou rozcházet s představou „ušlechtilých“ životních hodnot.

Summa summarum

Kniha nakladatelství Portál vychází v brožované vazbě s měkkými deskami. Kniha má „kabelkový formát“, nicméně, předpokládám, že ji za jedno odpoledne nepřečtete – ne proto, že by její obsah byl těžce pochopitelný, ale proto, že vás „přinutí přemýšlet“ sami nad sebou, nad tím, co doopravdy v životě chcete a co je pro vás tím „skutečným“ motorem ?… Text knihy je rozdělen do 2 částí:

Část první

Základy

1 Základní otázky o hodnotách

2 Hodnotný život vyžaduje duševní pružnost

Část druhá

Praktické použití

3 Jak klienty nasměřovat k hodnotám

4 Jako pes hledající lanýže: návod pro zkoumání hodnot

5 Najít hodnoty v bolesti

6 Zkoumání skrze činnosti

7 Když nepružnost staví hodnotám překážky

8 Na kontextu záleží: kultura a hodnoty mimo rámec jednotlivce

9 Jsme v tom spolu: vaše hodnoty terapeuta

Kniha, která vychází z teorie přijetí a odhodlání, která se taktéž dlouhodobě zaměřuje na lidské hodnoty poskytuje nejen psychoterapeutům skvělý klíč k nalezení dalších užitečných metod, jakým způsobem klienty/pacienty/ sama sebe ? navést k cestě ke spokojenému a naplněnému životu.

„… Kolikrát jste tento měsíc obdivovali západ slunce? Co myslíte, kolik západů slunce vám ještě zbývá? … Zvažte také, že většina věcí v životě není rovnoměrně rozložena v jeho průběhu. Máte-li rodiče nebo sourozence vzpomeňte také na ně. Naprostou většinu času s nimi trávíte do svých osmnácti. … Dělali byste něco jinak, kdybyste věděli, kolik drahocenného času vám ještě zbývá? … „

Hodnoty představují způsob životy a bytí v tomto světě, který je pro nás důležitý. Hodnoty nejsou o tom, jak lidé o svém životě mluví, ale co se svým životem skutečně dělají: čemu věnují energii, čas a sílu. Srozumitelně a zajímavě psaná kniha čtenářům pomůže hodnoty vidět jako kompas, který jim poskytuje trvalý směr v životě. Stejně jako kompas se hodnoty „neopotřebují“ ani neunaví. Autoři text doplnili o klinické případy ze své praxe, na kterých popisují, jak klienty seznamují s prací s hodnotami a jakým způsobem je užitečné k nim přistupovat. Kniha se mi četla dobře, doporučuji ? všem „nadšeným i profesionálním“ psychologům.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za „návod“ ke „kompasu života“ v podobě užitečné knihy děkuji ?nakladatelství Portál?.

UKÁZKY Z KNIHY NA WWW.PORTAL.CZ

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *