Recenze

Café Groll

Román CAFÉ GROLL vás vezme na návštěvu do Českých Budějovic do roku 1920 přímo doprostřed jihočeských nevěstinců. Ponořte se do poetického příběhu lásky a vášně v období První republiky a nechte na sebe působit okouzlující atmosféru vyprávění.

Název: Café Groll
Autor: Jan Štifter
Nakladatelství: Albatrosmedia Vyšehrad
Rok vydání: 2020 – 2. vydání
Počet stran: 160

Zatímco babičky vyšívaly Hradčany, děti u draní peří poslouchaly pohádky a slečinky z lepších rodin studovaly, jak se stát spořádanou ženuškou… v Café Groll zatáhli závěsy, aby mohl začít další z nespoutaných šantánových večírků. Legendární českobudějovický nevěstinec ožívá v příběhu o lásce a touze z počátku 20. století. Nechte se hýčkat bordelmamá Vlastou Holubovou a odhalte tajemství Anny Václavíkové, nejkrásnější ze všech jejích dívek!

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Novela Café Groll si vás bude hýčkat ve svém příběhu mladého lékaře dohlížejícího na zdravotní stav lehkých dívek a dam, stejně jako v ojedinělém stylu psaní českého autora Jana Štiftera, který svým poutavým jazykem dokáže svázat nejednu křehkou čtenářovu duši.

Příběh převážně vyprávěný hlavní postavou Rudolfem vás bude s lehkostí přenášet v čase a promítat vám obrázky i vzpomínky z Rudolfovy minulosti zasvěcené českobudějovickému nevěstinci, jehož sláva se dostala až za hranice všedních dnů i samotného státu. Holky jako lusk ochotné a svolné ke všemu se budou míhat jeho vzpomínkami a některé v nich zůstanou zakleté v čase.

„Do Grollu,“ řekl jsem, pán si něco zamumlal pod knírem a zeptal se, jestli už jsem viděl tu nejkrásnější holku, co tam mají. „Myslíte Annu?“ nadzvedl jsem obočí a čekal, co z něj vypadne, a on je pokývl a dál se věnoval cestě.
„Vy jste ji viděl?“ zajímalo mě.
„Hodně chlapů už se chlubilo. A měl jsem to štěstí, že jsem ji vezl k jednomu pánovi domů. Jel jsem tak opatrně, jako bych převážel korunovační klenoty.“
„Takže to nejsou povídačky.“
„Slova nestačí, pane. To musíte vidět. Občas vezu chlapa, kterej ji měl. Jsou jako u vytržení.“

Svižné a živé vyprávění vás přenese do prvorepublikových časů a v této atmosféře vás bude konejšit po celou dobu. Lehké melancholické ladění vás neuvede do tíživé nálady, nýbrž vás jemně a citlivě provede daným obdobím, v kterém se lidé potkávají osudově i bez zjevných příčin. V každém z nich se otisk setkání zachová v jiné podobě a s jinými přízraky.

Záhada kolem tajemné prostitutky Anny Václavíkové udržuje čtenáře v permanentním napětí stejně jako minulost vypravěče Rudolfa i nejistá budoucnost v komunistických časech, jež se pomalu, ale jistě přibližuje svým postavám vstříc. Autor se postavám příliš nenoří do hloubky, přesto máte pocit, že jsou vám něčím blízké a znáte je možná ze sousedství a možná jste se s nimi potkali. A ten závěr… ólalá, to je čistá a nespoutaná nádhera.

Začínám být tímto českobudějovickým autorem čím dál tím víc nadšená a okouzlená. S každou jeho přečtenou knihou se ve mně rozhostí poklidná nálada s nostalgickým podtónem, jež mě vrací do časů minulých a barevné vzpomínky, mívající šťastný dozvuk, mě příjemně nutí k zamyšlení. Podivná to aura provází jeho romány a mě velmi baví. Pokud máte náladu zabrousit do starých dobrých časů a naladit svoje emoce na rozvernou i vážnou strunu, pak směle sáhněte po novele Café Groll a nechte se unést nevšedním příběhem mladého lékaře.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za další skvělou knihu Jana Štiftera děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Café Groll pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *