Recenze

Kouzelný ostrov

Nepsaným zákonem Hopewellské chaty je: „Dostane se tam každý, kdo tam jet potřebuje…“ A pro tyhle čtyři ztracené duše je to vážně nezbytné. Vypadá to, jakoby KOUZELNÝ OSTROV Little Lost Island oplýval magickou mocí, která svoje návštěvníky mění k lepšímu.

Název: Kouzelný ostrov

Autor: Brenda Bowenová

Nakladatelství: Grada – Cosmopolis

Rok vydání: 2020

Počet stran: 280

Lottie se svým manželem Jonem nespala už celý rok. Rose se hroutí ze svých nezvladatelných dvojčat. Když se tyhle dvě neznámé ženy náhodou střetnou před nástěnkou v mateřské škole, obě dvě zaujme inzerát nabízející k pronajmutí chatu na malém ostrově Little Lost Island ve státě Maine. Obě zatouží utéct od svých problémů a prožít celý jeden měsíc na osamoceném místě, kde by se daly dohromady. Pronajmutí této chaty ale není žádná levná záležitost, proto se rozhodnou, že roznesou po Brooklynu, kde obě bydlí, ještě pár inzerátů a přiberou k sobě další dvě osoby, které jim pomůžou s placením pronájmu. Přihlásí se jim hvězdná herečka Caroline a starší osoba jménem Beverly. Všichni se poprvé setkají až na kouzelném ostrově a jejich společné soužití provází řada nepříjemností. Každý z nich chce být se svými problémy sám a pokud možno se moc nedružit, ale s přibývajícími dny se začnou pomalu před sebou otevírat a poznávat všechny krásy, které jim ostrov nabízí. Tohle magické místo oplývá kouzelnou mocí, která dělá s lidmi prostě zázraky a vrací je zpět k radostnému životu.

„Život nám předkládá tutéž lekci stále dokola, dokud ji nepochopíme.“

Nad knihou Kouzelný ostrov jsem dlouhou dobu uvažovala, zda se do ní pustit. Z anotace jsem měla pocit, že se bude jednat o niterné nimrání se v nepovedených životech hlavních hrdinek. Óóó, jak jsem ráda, že jsem ji dala šanci. Nakonec se z knihy vyloupnul dojemný příběh čtyř osobností s příjemnou atmosférou naplněnou nikdy nekončící pozitivitou.

Začátek knihy mě úplně nenadchnul. Nevyvážený styl psaní autorky působil dost neuspořádaným dojmem. V jednu chvíli rozebírá na dvou stranách knihy danou situaci v určitý časový moment, aby pak najednou přeskočila dva měsíce života hlavní hrdinky v jedné větě. Zanechává to ve čtenáři zmatený pocit, že možná nepochopil děj knihy nebo mu cosi uteklo, co je mimo jeho chápání. Naštěstí se brzy celý děj přesune z Brooklynu na ostrov a v ten okamžik si vše sedne do správně zajetých kolejí a celý příběh už plyne bez sebemenšího zaváhání. Zřejmě i na autorku knihy zapůsobilo kouzlo ostrova 😉 a její vyprávění si okamžitě získalo moji plnou pozornost.

„Je to tu jako v nebi,“ přitakala Rose. „Zvenčí je to nebe. A uvnitř je to čirá líbeznost.“

„Líbeznost a taková nějaká ohromnost. Je k nevíře, že tomu říkají chata.“

Celý přínos něžného vyprávění se naplno projeví na malebném ostrově obklopeném přírodou a průzračným modrým mořem, v kterém je zasazena jedinečná chata. Právě díky těmto autorčiným popisům prostředí, dostanete okamžitě neodolatelnou chuť strávit na tomto kouzelném místě ne jeden měsíc, ale doslova celý život. Vypadá to, že všichni, kteří tímto místem projdou, se z ničeho nic začnou cítit dobře a spokojeně.

Brenda Bowenzdroj

Každý ze čtyř návštěvníků chaty je originál každým coulem a autorka je čtenáři vykreslila tak dokonale, že se vám jejich obrysy zhmotní před očima. Lottie je neuvěřitelně intuitivní žena, která umí přesně vystihnout pocity toho druhého a radost z ní sálá na míle daleko. Rose se s každou přečtenou stránkou vylupuje ze své ulity v nádhernou bytost a i ostatní návštěvníci chaty se nakonec projeví v celé své kráse.

Příjemně plynoucí vyprávění vás vezme za srdce a najdete v něm i několik životních rad i nápadů, které vám otevřou oči, nebo si zkrátka jenom připomenete, že ke spokojenému životu stačí někdy opravdu málo, třeba si jenom uvědomit, že šťastní jste právě teď. 😉

V románu na vás čeká romantika, nádherná příroda i trocha napětí související s mileneckou zápletkou. Pro všechny, kteří mají rádi lidské příběhy s porcí emocí i šálkem životních mouder, knihu Kouzelný ostrov vřele doporučuji.

Hodnocení: 94 %

Za neskutečně krásnou návštěvu malebného ostrova i za něžný příběh ukrývající se v knize Kouzelný ostrov děkuji nakladatelství GradaCosmopolis. Samozřejmě také za poskytnutý recenzní výtisk.

Autor: Veronika Esserová

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. Sabina says:

    Tak to jsi první, komu se tato kniha líbila… Já se s ni trápila a většinu času jsem protáčela oči v sloup…

    1. Veronika Esserová says:

      Sabi, asi jsem divná ;-), četla jsem ostatní hodnocení a když jsem viděla jak kniha dopadla, tak jsem se znova šla přesvědčit, zda jsem četla stejnou knihu. A nemůžu si pomoct, ale četla a mně se prostě líbila. Je pravda, že jsem moc neřešila osobní problémy protagonistů, ale mě prostě nadchlo to prostředí, které předčilo ostatní vjemy. Ještě dneska u mě pořád převládá závist, že nemůžu být na stejném místě jako oni. Osamocená chata v kouzelném prostředí, já sama jenom s knihami… no co ti mám vykládat, já to živě vidím 🙂 :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *