Recenze

První řez

Asistentka soudního patologa doktorka Jessie Tesková moc dobře ví, že mrtví nelžou. Pokaždé, když vezme do ruky skalpel a provede PRVNÍ ŘEZ, nehybné tělo k ní začne promlouvat a odhalovat svá skrytá tajemství. Některé záhady jsou ale natolik drsné, že může jít i o život.

Název: První řez

Autor: Judy Melineková a T. J. Mitchell

Nakladatelství: Grada – Metafora

Rok vydání: 2020

Počet stran: 368

Nová asistentka soudního patologa doktorka Jessie Tesková nastupuje do své nové práce na patologii v San Francisku. Jedenatřicetiletá Jessie (vlastním jménem Czeslawa Gladys – její matka je polské národnosti) začíná zase od začátku poté, co za sebou nechala trpkou minulost v Los Angeles, kde pracovala jako forenzní patoložka v Ústavu soudního lékařství. Začátky jsou vždycky těžké a Jessie to poznává na vlastní kůži. Nevybavená patologie, kde se šetří každý halíř a jediné bydlení, které sehnala je v odstaveném vagonu. Ani v práci se zrovna neuvede nejlépe. Vše odstartuje vražda známé firmy Nešiky Chena, a když ji na pitevním stole přistane další mrtvola mladé ženy, která se předávkovala drogami, Jessie objeví nesrovnalosti, jenž ji zavedou na myšlenku vraždy. Začne do případu šťourat stále víc a víc a k mrtvé ženě přibývají další oběti. Když se snaží odhalenou pravdu zviditelnit, její šéfové rázně zasáhnou a všechno se snaží zamést pod kobereček. Jedinou oporu nachází u Anupa Banerjee z úřadu okresního státního zástupce, který je sice odtažitý, ale má zájem stejně jako Jessie přijít případu na kloub. Jessie zavede pátrání do vod virtuální měny a nových technologických firem, ale také zjišťuje, že v případu je namočená osoba, kterou dennodenně potkává. Čím blíž se dostává k pravdě, tím víc je její život v ohrožení.

Vzadu na bundě máš napsáno soudní lékař. Jsi anděl smrti.

Autoři detektivky První řez jsou rozhodně na své čtenáře připraveni. Dr. Judy Melineková devět let pracovala jako soudní lékařka a dnes je soudní patoložkou. T. J. Mitchell je jejím manželem a vystudoval angličtinu. Čili je jasné, že oba autoři mají všechny předpoklady napsat skvělou detektivku, která bude mít hlavu a patu.

Začátek knihy se rozjíždí pozvolným tempem, kdy se snažíte orientovat v postavách a také v letmých zmínkách o minulosti Jessie, která se před vámi pomalu odkrývá. Postupem času se tempo zrychluje a kromě pátrání po pachateli vás čeká i návštěva v technologických firmách a machinace s Bitcoiny – internetovou virtuální měnou. Chvílemi jste trochu zahlceni různorodými pojmy i nedůležitými popisy, které zbytečně přidaly knize na objemu, ale naštěstí se napětí ani tempo příběhu nijak nezmírňuje, ba naopak má stoupající tendenci.

Celý příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Jessie Teskové. Jestli jste si mysleli, že dokonale znáte z jiných přečtených detektivek práci forenzní patoložky, tak vás ujišťuji, že nevíte vůbec nic. S hlavní hrdinkou příběhu proniknete do všech tajů a zákoutí této nevábně páchnoucí práce a poznáte ji do nejmenších detailů. V některých momentech vás to možná bude i mrzet, až před vámi Jessie obnaží lidské tělo až na kost a velmi podrobně popíše každý svůj sebemenší úkon. Teprve až dočtete tuto knihu, můžete s klidným svědomím zkonstatovat, že teď už opravdu znáte práci soudního patologa dokonale.

„Existujou odporní zahníváci a pak zahníváci, kteří jsou odporní. Tohle byl bohužel první případ.“

„Dost to z něj teklo,“ souhlasila Yarina. Zašívala řez Y, přesněji řečeno snažila se o to. Slizká hnědožlutá tkáň se trhala a ani silné šicí vlákno ji nedokázalo udržet pohromadě. Zpráva forenzních vyšetřovatelů o nálezu mrtvého popisovala, že ho našli v domě v Inglesidu, plném drogového nádobíčka, a že tělo se už vsakovalo do látkového potahu gauče.

Čeká vás pátrání, které má v rukou ženská patoložka a musím říct, že některá její vyšetřování už lehce zaváněla nereálností. Nebo si nedokáži dost dobře představit, že by měla doktorka patologie v rukou takovou moc, aby se dostala ke všem informacím tak lehce a všichni skákali, jak ona pískne, včetně policejního sboru. Ale třeba neznám pracovní podmínky v Americe tak dokonale a zkrátka to tam takhle funguje. 😉

Do detektivního pátrání je mírně vložena i špetka romantiky a jiskření, které bude mít jistě dohru v dalším díle, protože detektivka První řez je první knihou ze série s hlavní hrdinkou Jessie Teskovou a já vás už mohu navnadit na její druhý díl s názvem Příčný řez, který vyjde v roce 2021.

Hodnocení: 86 %

Za surové nahlédnutí do práce soudní patoložky děkuji nakladatelství GradaMetafora a samozřejmě také za recenzní výtisk knihy První řez.

Autorka: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. Na tuhle knížku se chystám a těším se 🙂

    1. Veronika Esserová says:

      Super, jsem zvědavá co na ni řekneš 😉 .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *