Recenze

Přej si opatrně

Spousta lidí má před svým protějškem tajnosti. Malé i velké. Možná by byl život bez manžela snadnější, ale dejte si pozor na svá přání – mohla by se Vám splnit. Thriller PŘEJ SI OPATRNĚ z nakladatelství Cosmopolis je plný důmyslných intrik a nastražených pastí.

Název: Přej si opatrně

Autor: Hallie Ephronová

Nakladatelství: Grada – Cosmopolis

Rok vydání: 2020

Počet stran: 296

Emily je původní profesí učitelka. Jednou si trochu pohraje s několika snímky, které nafotila při svém úklidu, vytvoří z nich video a dá ho jen tak z legrace na svůj profil Instagramu. Příspěvek sdílí tisícovky lidí a z Emily se stane rázem známá osoba, na kterou se lidé obracejí s prosbou, aby jim pomohla vyklízet byty. Opustí práci a společně se svou kamarádkou Beccou rozjedou firmu s názvem Debordelářky, které se daří. Trochu vrásek na čele ji dělá jenom manžel Frank, který je pravým opakem a jeho královstvím se stal sklep, kde schraňuje všemožné věci z garážových výprodejů. Jednou ze zákaznic je i postarší vdova, která potřebuje vyklidit pronajatou místnost ve skladišti s názvem Vnitřní klid. Emily ve skladišti najde věci, které vypadají, že si je spíš někdo „půjčil“ než koupil a do toho se nechá přemluvit další klientkou Quinny, aby ji pomohla zbavit se věcí, jenž nesnesou odkladu. Quinny je od prvního pohledu sympatická žena a Emily zjišťuje, že si mají co říct. Při sklence vína si notují, jak by bylo prima žít bez manželů, ale následující sled událostí obrátí všechny její názory vzhůru nohama. Manžel Quinny se ztratí a Emily se ocitá v situaci, kdy není radno věřit nikomu.

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Thriller Přej si opatrně vypadá ze začátku velmi nenápadně. Nápad s úklidem starých věcí je originální a vy sledujete plynoucí děj bez zbytečných zádrhelů. S první zápletkou, která na sebe nenechá dlouho čekat, se ve vás začne stupňovat zvědavost a vám se už v hlavě jasně rýsuje celé vyřešení záhady. Jenomže jak děj postupně nabírá spád, zjistíte, že si s vámi autorka pohrává a nenechá vás vydechnout do poslední strany knihy.

„Dokud nás smrt nerozdělí.“

„A na nehody, které se stanou.“ Quinn zvedla láhev. Pak ji pomalu spustila dolů. Zamračila se. „Možná by bylo jistější najmout si zabijáka, a mít to jednou provždy z krku.“ Zpytavě se zahleděla na Emily. „Vy byste mohla?“

„Co?“ vyhrkla Emily, ačkoli přesně věděla, na co se Quinn ptá. Jistěže by nedokázala někoho zabít, a už vůbec ne Franka. Snad to bylo tím vínem, tričkem bývalého přítele anebo představou ozvučnice padající z okna v patře, ale nahlas to neřekla.

„Vsadím se, že jo. Lusknutím prstu.“ Quinn na ni mrkla. „Kdybyste měla jistotu, že vám to projde.“

Celé vyprávění je napsáno er-formou, kdy pozorujete život Emily smrsknutý do 1 týdne nepříjemných událostí, jenž se kolem ní rozprostřely jako černá hladina, co se jí snaží pohltit a které vyústí v boj o holý život. Autorka píše nenáročným stylem, který jde přímo k jádru věci a zbytečně se nezaobírá zdlouhavými popisy.

I když bych asi knihu neoznačila za thriller všech thrillerů, určitě se jedná o čtenářsky atraktivní román, který vás bude bavit. Autorka umí stupňovat děj a vykonstruovanou zápletku podala takovým způsobem, že jí to budete „žrát“ po celou dobu. I když budete přesvědčeni, že naprosto přesně víte, kde je zakopaný pes, stejně ve vás zůstane malý ďáblík pochybností, zda se přeci jenom nemýlíte.

Font většího písma je luxusní záležitostí, která vám zajistí rychlé přečtení knihy a spolu s dějovými zvraty máte šanci „zhltnout“ tento thriller za jeden den.

Napětí, intriky, zamotaná zápletka v niž všichni mají stejnou šanci stát se pachatelem, to všechno na vás čeká v novém thrilleru z nakladatelství GradaCosmopolis. Pokud máte rádi vypracovaný děj, který nemá tendenci ohromit své čtenáře složitou, rozvětvenou zápletkou, pak určitě sáhněte po knize Přej si opatrně. Jo a myslím, že si půjdete uklidit skříně stejně jako já. 😉

Hodnocení: 85 %

Za thriller plný dějových zvratů děkuji nakladatelství GradaCosmopolis a samozřejmě také za recenzní výtisk knihy Přej si opatrně.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *