Recenze

Bílá voda

Vydejte se mezi řeholnice, poznejte jejich strastiplný život v područí komunismu a obdivujte jejich nezlomnou víru. Malá víska v pohraničí BÍLÁ VODA má svoji fascinující i temnou minulost, která by vám neměla uniknout stejně jako román české spisovatelky Kateřiny Tučkové.

Název: Bílá voda
Autor: Kateřina Tučková
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2022
Počet stran: 688

Bílá Voda. Pustá vesnice skrytá ve stínu pohraničních hor, kam kdysi přicházely zástupy poutníků vyprosit si pomoc u zázračné sošky Panny Marie. Dnes sem přijíždí Lena Lagnerová, aby se tu skryla před svou minulostí. Namísto kláštera s početnou řeholní komunitou tu však najde pouze několik řádových sester, vedených svéráznou řeholnicí Evaristou. Ta přišla do Bílé Vody o poslední zářijové noci roku 1950, kdy komunistický režim odvlekl v rámci Akce R všechny řádové sestry do sběrných klášterů. Mladičká Evarista tehdy odmítla návrat do civilního života. Stejně jako všechny řeholnice byla nasazena na nucené práce a k tomu vystavena i ponižování v komunistickém kriminálu. Evaristini věznitelé však její vírou ani věrností řeholi neotřásli. Naopak. Pouze v ní upevnili odhodlání se jim postavit. S tím však přišla nutnost postavit se i režimu zaprodané církvi… Lena, probírající se písemnostmi bělovodského kláštera, však brzy zjišťuje, že tím Evaristin dramatický příběh pouze začíná, a záhy také pochopí, že démoni obcházející minulost místních řeholnic nezmizeli, a navíc jsou součástí i jejího vlastního osudu.

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Román Bílá voda je fascinujícím čtením o historii řeholní komunity, jež ve vás vyvolá rozporuplné emoce. Hněv, lítost, souznění i naděje budou provázet vaše kroky obsáhlou četbou, která si najde pevné ukotvení i ve vašich srdcích.

Příběh je zkompletován do nevšední formy, v které se střídá dokumentaristika s beletrií. Dějovou linii umístěnou do současnosti má na starost Lena a vy s ní pomalu odhalujete temné tajemství řádu Anežčiných panen i celou pohnutou historii v Bílé vodě. Deníky sestry Tobie, dopisy, osobní evangelia, spisy, policejní výslechy vás pak vracejí do minulosti – do ponurého období naší země, v kterém vládl komunistický režim.

Dvůr byl sice prázdný, ale v každém z oken, v přízemí i v patře, stála natěsnaná postava na postavě, závoj vedle závoje – sestry s dlaněmi přitisknutými k okenním tabulkám, vyděšeně shlížející na katastrofu, která žádná z nás nedovedla zabránit. A mezi nimi, v jednom z oken, stála i matka Benigna – s čelem zdrceně opřeným o rám, s tváří popelavou a očima pohaslýma, jako by jí odváželi vlastní dcery. Teprve při pohledu na ni, na ten obraz konečné porážky, mi doopravdy došlo, co tahle chvíle vlastně znamená – tím, že nás roztrhli, tím, že oddělili výhonky od kořenů rostlin, uvedli soudruzi z vlády v život skutečně ďábelský plán. Brali nám budoucnost a odsuzovali tak ženské řády v Československu k vymření.

Kateřina Tučková si vybrala pro svůj nový román velké téma a dokázala se ho zhostit s přehledem a noblesou. Do svého středu umístila námět stíhané a potlačované křesťanské víry v dobách komunismu a svůj pohled zaměřila na nerovné postavení žen v církvi i v celé společnosti. Lyrický styl jejího vyprávění dává čtenářům možnost ponořit se do příběhu s patřičným efektem a dotknout se tak nejhlubších vod pocitů. Autorka má totiž cit pro drama, které v jejím podání nepředstavuje vyhrocené srdcervoucí „divadlo“, nýbrž s lehkým, téměř nenápadným nádechem předestře před své čtenáře silnou dějovou strunu, kterou rozechvívá emotivní odkaz.

Ačkoli je příběh Leny proložen zprávami, zápisky z deníku atd. tempo románu to nijak nezpomaluje. Téma řeholních sester je natolik atraktivním a záživným čtením, že vás tyto popisy budou spíše fascinovat než zavánět nudou. Budete jim závidět jejich víru, neochvějnost i pevné postoje v Boží moc, jež je držela při životě i v podmínkách krutého a nelítostného zacházení. Jejich vzdor bude ve vás vyvolávat nemalou míru obdivu i pokory.

Hutný román Bílá voda ve vás zanechá svoji stopu a musím zkonstatovat, že ačkoli to nebylo snadné čtení, usídlil se v mém srdci intenzivní silou. Doporučuji.❤

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za výjimečný příběh děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Bílá voda pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách nakladatelství Host.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *