Recenze

Jeho poslední slova

Thriller JEHO POSLEDNÍ SLOVA v sobě ukrývá rodinné drama, v jehož středu stojí tajemství i dávná minulost, která měla být navždy pohřbena. Odhalení pravdy je spojené s dávkou napětí a vaše zvědavost dostane pořádně na frak. 😉

Název: Jeho poslední slova
Autor: Laura Dave
Překlad: Hana Vališová
Nakladatelství: Euromedia GroupIkar
Rok vydání: 2022
Počet stran: 296

Než Owen Michaels zmizí, podaří se mu zanechat své ženě Hannah poslední zprávu: Ochraň ji. Hannah přesně ví, koho má Owen na mysli – svou dospívající dceru Bailey, která v dětství tragicky přišla o matku. A která nechce mít s novou manželkou svého otce vůbec nic společného. Hanniny zoufalé telefonáty Owenovi zůstávají bez odezvy, a k tomu zatknou jeho šéfa za podvod. Když policie začne vyslýchat i ji, rychle pochopí, že její manžel není tím, za koho se vydával. A že Bailey je možná klíčem k odhalení Owenovy pravé identity. Hannah s Bailey se společně vydávají na cestu za pravdou. Když však začnou skládat dohromady střípky Owenovy minulosti, brzy si uvědomí, že jejich životy už nikdy nebudou jako dřív…

∴ ∴ ∴ ∴ ∴ ∴ ∴ ∴ ∴ ∴ ∴ ∴

Kniha Jeho poslední slova je thrillerem s psychologickými prvky, které se vám dostanou pod kůži. Utajenou minulost, jež se pomalu dere na světlo, provází napětí i sílící pocit nevyhnutelného nebezpečí a bez potíží vás vtáhne do svého děje.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Hannah, s kterou společně prožíváte traumatický vpád manželovi minulosti do zaběhnutého rodinného života. Do děje jsou ještě vloženy nedávné vzpomínky Hannah, jež ji pozvolna přibližují k odhalení a nezadržitelně posunují k osobní i rodinné krizi. Podaří se jí ochránit nevlastní dceru nebo blížící se zmar už navždy rozdělí křehce vytvořená pouta?

Napadá mě, že v tom tichu ho ani otevřít nechci. Netoužím vědět, co tam je napsáno. Část mého já chce ještě chvilku uchovat ten moment, kdy pořád můžete věřit, že se jedná o žert, chybu, velké nic. Ten moment, než se najisto dozvíte, že začalo něco, co nemůžete zastavit.
Rozložím papír.
Owenova zpráva je krátká. Jeden řádek, jedna velká záhada.
Ochraň ji.

Autorka vystavěla celkem nenáročný příběh, v kterém nejvíce oceníte propracované psychologické ponory do mysli hlavní hrdinky. S lidskostí a citem zachytila přeměnu i vývoj křehkého vztahu mezi nevlastní matkou a dcerou, kterým nezbývá nic jiného, než začít spolu vycházet. Mezilidské vztahy i emoce stojí ve středu dění a jsou obaleny do thrillerového „kabátku“, který knize velmi sluší. Tajemství ve vás vyvolá značnou zvědavost, která musí být ukojena i přesto, že se nejedná o příliš velký dějový trhák.

Svým postavám autorka vtiskla punc reálnosti a bez obtíží se tak dokážete ponořit do duše tápající manželky i pubertální dcery a vnímat všechny drobné nuance problematického vztahu, který prochází životní výzvou.

Překvapivý konec, který vybočuje z všedních klasických zakončení, má hořký nádech a dokáže vyvolat ve čtenáři melancholickou náladu, která v něm zůstane i po přečtení stále doznívat. Tempo knihy nemá dynamický ráz, ale životní osudy, které autorka na svých stránkách vytvořila, dodávají ději neobvyklou vzpruhu atraktivity a pokud máte rádi citlivé vyprávění utkané z jemných vláken vztahů, s rodinným dramatem Jeho poslední slova nesáhnete vedle. Kniha vychází 15. 8. 2022.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za neobvyklý thriller, v kterém jsou mezilidské vztahy vítaným prvkem, děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Jeho poslední slova můžete pořídit na stránkách Knižního klubu.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách knihkupectví Luxor.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *