Recenze

Růže a čokoláda

Románů odhalující rodinnou minulost zastřenou závojem tajemstvím je nepřeberné množství, ale pouze jediná voní po růžích a chutná sladce jako čokoláda. S novým románem z nakladatelství Beta s názvem RŮŽE A ČOKOLÁDA se budete toulat napříč světovými válkami a odkrývat dávná tajemství, která spala dlouhověkým spánkem.

Název: Růže a čokoláda

Autor: Teresa Simonová

Nakladatelství: Beta – Dobrovský

Rok vydání: 2020

Počet stran: 368

Dvaatřicetiletá Anna Keplerová právě otevírá v Drážďanech už svoji druhou „sladkou“ prodejnu s názvem Čokoládové pokušení. V profesním životě se jí daří náramně, jenom v tom osobním trochu pokulhává. Svůj čas i peníze vkládá do rodinného dědictví, které ji odkázal milovaný dědeček a její Růžová vila je středobodem světa. Obklopena růžemi a omamnou chutí čokolády se pouští do obnovy zahrady, při které najde zakopanou plechovou schránku ukrývající staré poklady i stránky deníků několika žen, jenž prošly Růžovou vilou a zanechaly v ní nesmazatelné stopy svého působení. Anna zjišťuje, že svého dědečka asi neznala tak dobře jak si myslela a snaží se přijít na kloub nejen tajemství, jenž ukrývají zdi Růžové vily, ale odhalit i rodinnou záhadu, která vznikla před sto lety.

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

Román Růže a čokoláda je hřejivým pohlazením i velkým lákadlem pro všechny čtenáře milující velké životní příběhy, ale také mlsání. Čtyři jména, čtyři mladé ženy, které prošly Růžovou vilou, za sebou zanechávají osudy i nikdy nevyřčená slova, jenž na sebe nalepují další tajemství, co zdědí další pokračující generace. Teprve Anně se podaří rozmotat nevšední osudy tří žen.

Čekají vás čtyři časová období, která se mezi sebou budou přelévat celou knihou. Příběh Anny se odehrává v současnosti a po objevení zinkové schránky se do románu přidávají i stránky z deníků a životy minulých obyvatel vily. Vyprávění Heleny nás zavede do roku 1892, kdy se jako první žena stěhuje do nové vily a prožívá v ní své osobní lásky i tragédie. Další dějová linka nás přivítá v roce 1919 a její hrdinkou bude Emma, která poznává pravou lásku ke staršímu muži, ale okolnostmi je donucena k jiné volbě. Poslední hrdinkou je pak Charlotta, jenž prožívá svá dobrodružství ovlivněná válkou v roce 1938. Společným spojovatelem všech tří příběhů je láska, ať už naplněná nebo bolestná.

Anna byla bezradná. Třeba ani ona neměla štěstí na vztahy, protože byla podvědomě poznamenána starými lžemi a polopravdami. Zůstane kvůli tomu navěky svobodná a bezdětná? Mohla udělat jen jednu věc: znovu se ponořit do zmizelého světa starých vzpomínek.

Nemohu říct, že čtyři dějové linky jsou naprosto v pohodě a čtenář se neztrácí. Hlavně ze začátku knihy, než se alespoň trochu zorientujete v otázce „kdo je kdo“, bylo mé soustředění vyšponované téměř na maximum. Postupem času, jak se jednotlivé linie začnou do sebe propojovat, je už určení snadnější a vy se necháte unášet strhujícím vyprávěním pohnutých osudů.

Jak už napovídá název knihy, román se točí kolem růží a čokolády a to tak dokonale, že máte okamžitě chuť si na balkoně vysázet růže i kakaové boby. 😉 Autorce se podařilo vystihnout všechna časová údobí a zároveň najít i společné pojítko ozdobené láskou, růžemi i čokoládou. Pokud bude vaše chuť na sladké při čtení nezvladatelná, pak můžete vyzkoušet i jeden z receptů na čokoládové pralinky, které vás čekají na samém závěru knihy.

Krásný román plný lásky, napětí, bolesti i naděje vás nadchne svou propracovaností i ojedinělým příběhem, který se před vám rozprostře ve své velikosti i lidskosti.

A malá rada na závěr. Než se začtete do strhujícího románu Růže a čokoláda, rozhodně se vybavte zásobou čokolády, ale žádné mléčné náhražky, nýbrž vysokoprocentním čokoládovým snem, který vás příjemně pohladí po duši stejně jako tato kniha.

Hodnocení: 98 %

Za sladké pohlazení v životním příběhu rodinné ságy děkuji nakladatelství Beta a samozřejmě také za recenzní výtisk knihy Růže a čokoláda.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *