Recenze

Nikdynoc

Nikdynoc vyšla v nakladatelství CooBoo v roce 2019 a její čtenáři se okamžitě rozdělili na ty, co tvrdí, že je to „nejlepší kniha“ a na ty, co nechápou, co na ní první skupina vidí… Navštivme svět vybudovaný na kostře padlého titána, nad kterým obíhají tři slunce a téměř nikdy zde není v noci tma.

Nikdynoc - Jay Kristoff

Název: Nikdynoc

Autor: Jay Kristoff

Nakladatelství: CooBoo

Počet stran: 506

Rok vydání: 2019

„STRÁNKY, KTERÉ TŘÍMÁTE V RUKOU, VYPRÁVĚJÍ O DÍVCE, KTERÁ V OBORU VRAŽDĚNÍ DOSÁHLA VIRTUÓZNÍCH SCHOPNOSTÍ.“

Oficiální anotace

Přežila, aby se pomstila. První díl nové série od autora Illuminae.
Dcera popraveného zrádce Mia Corverová se vydává se na cestu, aby se stala učednicí nejobávanějšího a nejtajemnějšího sdružení vrahů v celé zemi – Rudé církve. I když vyniká v použití jedů a zbraní, nemůže ji to zachránit před spiknutím, které se na ni v temnotě chystá. Dokáže ho odhalit včas, než ji dostihne, a pomstít se těm, kteří můžou za smrt jejího otce?

Nikdy neustupuj.

Nikdy se neboj.

Nikdy nezapomeň.

Summa summarum

Jakmile se vám Nikdynoc dostane do rukou poprvé, možná vás zaskočí její objem, ale nebojte, pokud máte rádi fantasy, jsem přesvědčena, že se začtete a následně se vám kniha bude zdát proklatě krátká a budete se těšit na další díl 🙂 !

Na přebalu má Nikdynoc vránu, do jejíhož těla jsou zakomponovány obrazy věcí a postav, které jsou pro příběh stěžejní. Osobně si myslím, že se obálka povedla. Kniha je vyprávěná ve dvou časových rovinách, v přítomnosti a kurzívou jsou tištěny Miiny vzpomínky na dětství. Jako každá dobrá fantasy kniha obsahuje mapy světa, ve kterém se děj odehrává. Od jiných knih stejného žánru se Nikdynoc liší vypravěčovými poznámkami pod čarou. Někomu vadí, četla jsem názory, že čtenáře zbytečně ruší od čtení a že jsou moc dlouhé. Mně přijdou vtipné a bavily mě 🙂 . Zdály se mi stejně zábavné jako např. u Terryho Pratchetta a jeho Zeměplochy.

Námět knihy můžete právem považovat za „klišé“. Hlavní hrdince před očima popraví otce za spiknutí proti senátu a pokus o převrat. Mia tak v jedinou chvíli přišla o otce, domov a o pár hodin později i o matku a mladšího brášku. Už jako malá přísahala, že se otcovým katům pomstí. Ovšem zde jakákoli podobnost s obdobnou YA literaturou končí. Autor Jay Kristoff se neostýchá své hrdiny vystavit bolesti, připravit je o iluze, panenství nebo o život. Popisy sexuálních scén nehalí do dvojsmyslů a neupravuje je pro cenzory či puritány. Text se hemží nadávkami, ale vše to k autorovu příběhu jaksi dokonale sedí a mě jako čtenáři tentokrát ani vulgarismy ani brutalita nevadila… Miin příběh je syrový a přímý. A taková je i hlavní hrdinka. Sprostá, chytrá, šikovná, učenlivá, cílevědomá, ironická, „drsná“, nadává, mluví sprostě a kouří tenká cigára. Má ráda svého stínového kocoura pana Laskavého. Pan Laskavý žije v jejím stínu a pije její strach. Díky němu zůstává klidná a chladnokrevná v situacích, kdy jinému stydne krev žilách a panikaří. I proto se z ní stane prvotřídní Akolyta (učednice) Rudé církve.

„Jsou tam zuby Augusta Scipia, vysokého popravčího itreyského senátu.“

„Přijde si je vyzvednout?“

Mia se kousla do rtu. Zavřela oči.

„Ne.“

„Jak moh ztratit svý zu…“

„Neztratil je.“  Mia se naklonila dopředu, k čertu se smradem. „Vytrhla jsem mu je z lebky, když jsem mu podřízla ten jeho mizerný krk.“

Autor i jeho Mia Corverová mají rádi černý humor, ironii, nadsázku a život. Mně styl vyprávění Jaye Kristoffa sedí, kniha mě nadchla, bavila a klidně si ji přečtu znovu 🙂 . Fantazijní svět pana spisovatele má dokonale promyšlenou geografii, politické uspořádání, historii, mytologii, náboženství a dokonce i měnu :). Doporučuji.

Hodnocení: 98%

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *