Recenze

Emoce pod kontrolou

Co to přesně znamená mít „emoce pod kontrolou“ a proč bychom se o to vůbec měli snažit? V krátkosti pouze předešlu, že sousloví „emoce pod kontrolou“ ve stejnojmenné knize Emoce pod kontrolou z nakladatelství Grada rozhodně neznamená, že bychom se měli chtít ze sebe udělat někoho/ něco citově chladného s výrazem pokerového hráče, který si nikoho za žádných okolností nepustí k tělu a bude se snažit o totální kontrolu svého citového života …., pojďme se tedy podívat, jak onu kontrolu vidí autorka a psycholožka Radka Jola ve své „fungl“ nové knize.

Emoce pod kontrolou - Pět kroků ke zvládání emocí - Radka Loja

Název: Emoce pod kontrolou

Podtitul: 5 kroků ke zvládání emocí

Autor: Radka Jola

Nakladatelství: Grada

Rok vydání: 2019

Počet stran: 208

Související obrázekRadka Loja

Psycholožka, lektorka. Vede kurzy pro firmy i jednotlivce na témata zvládání stresu, emoční inteligence, práce s myšlením, informacemi a další. Poskytuje individuální psychologické poradenství a koučink. Soustředí se na práci s podvědomím, pozitivní psychologii. Je spoluautorkou knihy Jak získat úspěch klid a vyrovnanost v hektické současnosti. Původně vystudovala  ČVUT a později jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Foto: Autorka, zdroj: hrnews.cz, text (zkráceno KM) zdroj: https://psychologie.cz

 Pojďme tedy spolu otevřít právě vydanou knihu, která nám pomůže porozumět svému vlastnímu vnitřnímu světu a pomoci si k efektivnímu léčení vlastního života …

Kniha vás svým vzhledem na první pohled zřejmě moc neupoutá. Nemám ráda oranžovo – modrou kombinaci barev, ale budiž. Lodička nesoucí se na tsunami má evidentně značit rozbouřenou mysl nechávající se bezvládně unášet oceánem emocí ( anebo taky ne, že, kdo ví? 🙂 ). Obsah knihy je dělen do 3 oddílů ( Cesta do světa emocí, Poznejte své emoce, Pět kroků ke zvládnutí emocí, Síla vnitřní motivace) a 20 kapitol.

Kniha je psaná čtivě, jednoduše stylizovaná, takže žádné teoretické znalosti z psychologie ani jiné čtenář absolutně nepotřebuje a text mu bude určitě srozumitelný. Paní psycholožka všechny teoretické základy k pochopení jejího koncepce „svépomoci“ uvádí na začátku každé kapitoly. Kniha je dále plná případových studií a samostatných úkolů.

„Přestože kráčíš s nahým zadkem, je každým den tvým velkým svátkem!“ Držte se tohoto optimistického hesla, dá se tak projít i hlubokými roklemi nesnází nepohody a strastí. protože podstatné je, jak to, co se přijímáme. Umíme-li porážku přijmout s humorem, neprohráli jsme“.

Radkin Honzák – Sedm stovek slov úvodem

 

Co mně v knize nadchlo:

  • „taoletní technika“ ( str. 145)
  • „emoční únos“ (str. 135)
  • Kapitola 6 „Znáte svoji sebehodnotu“?

 

Summa summarum

Kniha Emoce pod kontrolou –  5 kroků ke zvládání emocí se mi líbila. Jsem si jistá, že si paní psycholožka Radka Loja svou čtenářkou obec najde. A pokud jste se nikdy s podobným tématem v knize nesetkali, určitě budete její publikací velice nadšení.

A právě v této podmínce je „onen zakopaný pes“. Pokud jste totiž obdobné monografie již někdy v ruce měli a věnovali jim více než letmý pohled, rychle zjistíte, že kniha Radky Loji je opravdu hezky, přehledně, na pěkné odborné úrovni i velice čtivě zpracovaná, ale rozhodně se nedá mluvit o původním a originálním přístupu. V podstatě se totiž jedná o přebraný formát z obdobných knih. Tento formát má následující schéma: teoretické představení emocí a psychologických pojmů, příklad „ze života“ a následně návod na samostatnou práci. Na druhou stranu, zřejmě tento druh populárně – naučné  literatury ani jinak či lépe pojmout nejde … Na čtivosti tento fakt obsahu samozřejmě nijak neubírá a ač je téma emocí a jejich vlivu na lidské zdraví dnes velice populární a obdobných titulů vychází mnoho, každý autor má samozřejmě trochu jiný přístup k „zadání“ a i proto je kniha „5 kroků ke zvládnutí emocí“stojí rozhodně za přečtení.  Už jen proto, že se dozvíme, jak se na celou problematiku dívá další z českých, erudovaných odborníků.

Moje hodnocení ( jako ve škole): 2

V procentech: 78%

Výsledek obrázku pro přináleženíMně osobně se mnohem více líbil titul (taktéž z produkce Grady) německé autorky Vivian Dittmar Zbavte se svého emočního batohu a pokud to s cestou sebepoznání myslíte doopravdy upřímně a vážně pak neváhejte ani na okamžik a pořiďte si Přináležení od Toko – pa Turner (taktéž z nakladatelství Grada). Nejlepší bude, když si všechny knihy otevřete sami, uděláte si své vlastní srovnání a zjistíte, který z autorů a jejich přístupů je vám osobně nejmilejší a nejsympatičtější…

 

Za inspirativní návod ke zvládnutí sebe sama děkuji nakladatelství Grada. A taktéž za recenzní výtisk.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *