Recenze

Cesta na sever

Kniha CESTA NA SEVER je určena všem vnučkám, dcerám, matkám i babičkám. Laskavý příběh věnující se několika generacím mě neuvěřitelně naplnil a už teď vím, že se k němu ještě několikrát vrátím. Vaše životní cesta nemusí vždy směřovat na sever, abyste si uvědomili podstatné a důležité věci, někdy stačí vzít jen do ruky knihu…

Název: Cesta na sever

Autor: Virginie Grimaldiová

Nakladatelství: Grada – Cosmopolis

Rok vydání: 2019

Počet stran: 280

Anna je matkou dvou dcer a nemá zrovna na růžích ustláno. Po rozvodu se sama stará o sedmnáctiletou Chloé a dvanáctiletou Lily, má spoustu nesplacených dluhů a doma se s dětmi doslova jen míjí. Poslední kapkou je ztráta zaměstnání a i když dostane vysoké odstupné, které by jí zaplatilo všechny dluhy, přesto nevidí před sebou žádnou růžovou budoucnost. Anna se rozhodne udělat tu nejbláznivější věc ve svém životě. Naloží své dvě dcery do karavanu a vydává se na neznámou cestu po Skandinávii, aby konečně prožila část svého života v plné síle a znova se sblížila se svými dětmi, což nebude až tak snadné. Chloé je dívka na prahu dospělosti, která si sama se sebou neví rady a její největší potřebou je být milována. Lily, ačkoli je chytrá, lidí se straní a její „jinakost“ je předmětem šikany ze strany ostatních dětí. Na své cestě se seznamují s dalšími cestovateli v karavanech a nacházejí nejen další přátele, ale hlavně sami sebe a hluboko střežená tajemství ukrytá v jejich nitrech spatřují světlo světa. Vždycky lze udělat tlustou čáru za svým životním příběhem a začít úplně od začátku novým nepopsaným listem.

Autorka: Virginie Grimaldi

Příjemně plynoucí román vás zavede do Skandinávie a kromě jiného vám představí kousek této země. Celý příběh je vyprávěn ze tří pohledů, které se pravidelně střídají. Z pohledu Anny jako matky dvou dcer, dvanáctileté Lily, která svůj pohled uzavřela do deníku a její postřehy patří určitě k těm nejzábavnějším, co vám kniha nabídne. A také vás přivítá pohled Chloé, která si píše svůj vlastní blog, kde odhaluje svoje nejuzavřenější nitro.

Nejsem si jistá, zda si tuto knihu užijí bezdětné čtenářky, ale jako matky a babičky vás kniha osloví na první dobrou. V popsaných vztazích mezi rodičem a dítětem si uvědomíte spoustu drobných nuancí, které tento vztah přináší a pokud vás příběh chytne za srdce, s největší pravděpodobností se začnete uchylovat k emocím, které ve tváři vašich dětí vyvolají zmatenost. K „otrávenosti“ svých dětí jsem se s nimi mazlila ještě dvakrát tolik než jindy a chválila je tak vehementně až pojali podezření, cože to zase po nich budu chtít.

Právě životní bilancování Anny bylo pro mě tím největším emočním dojákem. Uvědomění si, že některé věci už zpátky nevrátíte, jedinečné chvilky, kdy vás děti bezmezně potřebují a vy jste středobodem jejich vesmíru. Ale také jistá připravenost na dobu, kdy budete muset nechat své děti jít a dopřát jim jejich vlastní volnost a svobodu.

Síla a láska, to nepomíjivé pouto, ať se děje, co se děje. Pouto mezi matkou a jejím dítětem, mezi tou, která ho bude milovat tou nejsilnější láskou, a tím, kdo bude jejím nejmilovanějším.

Ačkoli by se mohlo zdát, že kapesník bude nedílnou součástí při četbě této krásné knihy, až tak úplně pravda to není. Autorce se podařilo do tohoto emocemi nabitého románu vsunout vtipné komentáře (hlavně tedy jedinečné Lily), které vám vykouzlí úsměv na tváři a srdceryvnou scénu tak nenásilnou formou odlehčí.

Autorka Virginie Grimaldiová má na svém kontě tři bestsellery a mé pozornosti do této doby unikala. Ale teď už si na ni dám pozor a rozhodně se budu muset poohlédnout po její dosud nejúspěšnější knize Pochopíš, až budeš velká, která vypadá, že by mě mohla také dost bavit.

Cesta na sever začíná jako zajímavý příběh, který bude příjemně plynout a vy si ho budete jen tak užívat. Ale po dočtení zjistíte, že vám dal mnohem víc, než byste na začátku doufali. Vřele doporučuji!!!

Hodnocení: 98 %

 

Díky knize Cesta na sever z nakladatelství GradaCosmopolis jsem si uvědomila spoustu „zasunutých“ věcí a pocitů. Děkuji za recenzní výtisk 🙂 .

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *