Název: Bolest mých předků mě provází
Podtitul: Transgenerační přenos v terapii
Autor: Anne Ancelin Schützenberger
„ … Pokračujeme v řetězu generací a splácíme dluhy minulosti; dokud nevyrovnáme „zašlý dluh“, “neviditelná loajalita“ nás pudí, ať už si to přejeme, nebo ne, ať už o tom víme, či nevíme, opakovat příjemné situace nebo naopak traumatické události, nespravedlivou nebo dokonce tragickou smrt či její odraz. …“
Oficiální anotace
Mezigenerační vztahy, tajemství v rodině, syndrom výročí, přenos traumatu – to vše jsou způsoby, jimiž do našich životů zasahují nevyřešené konflikty a traumata našich předků. Toto působení je často nevědomé a proto se jen těžko dobíráme poznání, že to, s čím ve svých životech zápolíme, se táhne naší rodinou po generace. Přerušit bludný kruh v rodině může pomoci terapie využívající metody sociogenogramu, ve kterém jedinec zmapuje linii potíží napříč generacemi.
Anne Ancelin Schützenberger (viz. foto, zdroj:FB Anne Ancelin Schützenberger) byla († 23.březen 2018) významná francouzská psycholožka a psychoterapeutka. Studovala u Jacoba Morena, spolupracovala s C. Rogersem, M. Meadovou, G. Batesonem a Paulem Watzlawickem. Psychoterapeutický výcvik absolvovala u Roberta Gessaina a Françoise Dolto.
Summa summarum
Kniha Bolest mých předků mě provází v nakladatelství Portál vychází v dokonale nenápadném kabátku (brožovaná vazba a měkké desky), ovšem byla by ohromná škoda, kdyby zapadla v regálech knihkupectví mezi zapomenuté tituly! Díky čtivému stylu autorky se záhy dovíte a pochopíte, že nevědomí má výbornou paměť, miluje to, čemu říkáme „rodinná pouta“ a rádo vyznačuje důležité události životního cyklu opakováním data nebo věku(nejen) pokrevně příbuzných osob. V knize se v souvislostech s transgeneračním přenosem (bolesti a „kleteb“) dovíme vše podstatné mj. o tzv. syndromu výročí. Právě syndrom výročí (mj.) autorka ve své knize krásně vysvětluje např. na datech narození. Všimli jste si, že mnoho dětí, se narodí na narozeniny či svátek svých příbuzných? Nezřídka se stává, že se vnučka narodí ve stejný den jako babička, matka nebo prababička. Stejně tak má nevědomí rádo i jiná důležitá data rodiny: úmrtí, svateb, jmeniny, pohřbů, nehod. V terapii je tedy důležité rozpoznat opakující se vzorce (cykly) u klienta a tím přetrhnout „bludný kruh“ syndromu výročí. Podle autorky tím lze úspěšně „vyléčit“ mnoho „kleteb“.
ℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜ
„… Když k vám dnes na konzultace přicházejí lidé s úzkostmi, s nočními můrami, se životními potížemi a pocity nesvobody, jedná se v některých případech o neodžitý zármutek pramenící z dávných traumat, která se často nejen prolínají historií, ale taky s psychohistorií naší země s jejími dramaty. Je tedy vždy důležité uvádět osobní a rodinnou historii do historického kontextu a „odtruchlit“ jak minulost osobní i rodinnou, tak i minulost národa. …“
ℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜ
Obsah knihy je rozdělen do následujících částí, které se dále člení na samostatné kapitoly:
Živoucí minulost: Dědečkův papoušek
Od nevědomí ke genosociogramu
Rodinná terapie a genogram/ sociogram
Neviditelná loajalita
Psychosomatika/somatopsychika, Body – mind connection
Krypta a fantom
Původ a smrt
Mé výzkumy ohledně genosociogramu a syndromu výročí
Jak vytvořit genosociogram?
Biografická rekonstrukce: Opěrné body, klíčové momenty, hranice paměti a limity metody
Má klinická praxe v transgenerační problematice
Klinické případy se zjednodušenými genosociogramy
Minulost v přítomnosti
Knihu lze považovat za jakýsi „mini úvod“ do opravdu zajímavé, „neobehrané“ metody psychoterapie, která již pomohla mnoha lidem, kteří již ztráceli naději. Mně se titul četl skvěle, inspiroval a bavil mě. Mohu jen a jen vřele doporučit .
Hodnocení:
Za seznámení s výjimečnou psychoterapeutkou a jejím dílem děkuji nakladatelství Portál.