Recenze

Bolest mých předků mě provází

Všimli jste si, že v některých rodinách „se dědí“ velice „neobvyklé“ věci? Např.: „smůla na partnery“, „psychopatické tchýně“,  zakletá „data“ úrazů/nehod, „nebezpečný věk“ – ve kterém se rodinným příslušníkům „dějí“ zásadní životní zvraty… ? Mezinárodně uznávaná psycholožka a populární autorka psychologických titulů Anne Ancelin Schützenberger ve své knize Bolest mých předků mě provází svým čtenářům vysvětlí, jak „je to možné“, jakým způsobem lze s těmito skutečnostmi pracovat a na jejich základě se „zbavit prokletí“ –  „uzdravit si“ život.

Název: Bolest mých předků mě provází

Podtitul: Transgenerační přenos v terapii

Autor: Anne Ancelin Schützenberger

Nakladatelství: Portál 

„ … Pokračujeme v řetězu generací a splácíme dluhy minulosti; dokud nevyrovnáme „zašlý dluh“, “neviditelná loajalita“ nás pudí, ať už si to přejeme, nebo ne, ať už o tom víme, či nevíme, opakovat příjemné situace nebo naopak traumatické události, nespravedlivou nebo dokonce tragickou smrt či její odraz. …“ 

Oficiální anotace

Mezigenerační vztahy, tajemství v rodině, syndrom výročí, přenos traumatu – to vše jsou způsoby, jimiž do našich životů zasahují nevyřešené konflikty a traumata našich předků. Toto působení je často nevědomé a proto se jen těžko dobíráme poznání, že to, s čím ve svých životech zápolíme, se táhne naší rodinou po generace. Přerušit bludný kruh v rodině může pomoci terapie využívající metody sociogenogramu, ve kterém jedinec zmapuje linii potíží napříč generacemi.
Anne Ancelin Schützenberger (viz. foto, zdroj:FB Anne Ancelin Schützenberger) byla († 23.březen 2018) významná francouzská psycholožka a psychoterapeutka. Studovala u Jacoba Morena, spolupracovala s C. Rogersem, M. Meadovou, G. Batesonem a Paulem Watzlawickem. Psychoterapeutický výcvik absolvovala u Roberta Gessaina a Françoise Dolto.

Summa summarum

Kniha Bolest mých předků mě provází v nakladatelství Portál vychází v dokonale nenápadném kabátku (brožovaná vazba a měkké desky), ovšem byla by ohromná škoda, kdyby zapadla v regálech knihkupectví mezi zapomenuté tituly! Díky čtivému stylu autorky se záhy dovíte a pochopíte, že nevědomí má výbornou paměť, miluje to, čemu říkáme „rodinná pouta“ a rádo vyznačuje důležité události životního cyklu opakováním data nebo věku(nejen) pokrevně příbuzných osob. V knize se v souvislostech s transgeneračním přenosem (bolesti a „kleteb“) dovíme vše podstatné mj. o tzv. syndromu výročí. Právě syndrom výročí (mj.) autorka ve své knize krásně vysvětluje např. na datech narození. Všimli jste si, že mnoho dětí, se narodí na narozeniny či svátek svých příbuzných? Nezřídka se stává, že se vnučka narodí ve stejný den jako babička, matka nebo prababička. Stejně tak má nevědomí rádo i jiná důležitá data rodiny: úmrtí, svateb, jmeniny, pohřbů, nehod. V terapii je tedy důležité rozpoznat opakující se vzorce (cykly) u klienta a tím přetrhnout „bludný kruh“ syndromu výročí. Podle autorky tím lze úspěšně „vyléčit“ mnoho „kleteb“.

ℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜ

„… Když k vám dnes na konzultace přicházejí lidé s úzkostmi, s nočními můrami, se životními potížemi a pocity nesvobody, jedná se v některých případech o neodžitý zármutek pramenící z dávných traumat, která se často nejen prolínají historií, ale taky s psychohistorií naší země s jejími dramaty. Je tedy vždy důležité uvádět osobní a rodinnou historii do historického kontextu a „odtruchlit“ jak minulost osobní i rodinnou, tak i minulost národa. …“

ℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜℜ

Obsah knihy je rozdělen do následujících částí, které se dále člení na samostatné kapitoly:

Živoucí minulost: Dědečkův papoušek

Od nevědomí ke genosociogramu

Rodinná terapie a genogram/ sociogram

Neviditelná loajalita

Psychosomatika/somatopsychika, Body – mind connection

Krypta a fantom

Původ a smrt

Mé výzkumy ohledně genosociogramu a syndromu výročí

Jak vytvořit genosociogram?

Biografická rekonstrukce: Opěrné body, klíčové momenty, hranice paměti a limity metody

Má klinická praxe v transgenerační problematice

Klinické případy se zjednodušenými genosociogramy

Minulost v přítomnosti

Knihu lze považovat za jakýsi „mini úvod“ do opravdu zajímavé, „neobehrané“ metody psychoterapie, která již pomohla mnoha lidem, kteří již ztráceli naději. Mně se titul četl skvěle, inspiroval a bavil mě. Mohu jen a jen vřele doporučit ❤.

Hodnocení:   ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za seznámení s výjimečnou psychoterapeutkou a jejím dílem děkuji  ❤ nakladatelství Portál❤.

Ukázka z knihy, více textu k nahlédnutí na www.portal.cz

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *