Recenze

Svítání nad savanou

Jak to ta Hana Hindráková dělá, že do jejich knih se začtete hned od první strany? Další její román má opět úzkou návaznost na její milovanou Keňu, ale tentokrát hodně popustila uzdu své romantické duši a vás tak čeká kniha plná romantiky, emocí, ale i napětí a dobrodružství. S románem SVÍTÁNÍ NAD SAVANOUnakladatelství Alpress protančíte celým dějem za malebných zvuků waltzu i hříšného tanga.

Název: Svítání nad savanou

Autor: Hana Hindráková

Nakladatelství: Alpress

Rok vydání: 2020

Počet stran: 180

Noře je třicet pět let a i když má za sebou pár vztahů, všechny skončily velmi záhy rozchodem. Naštěstí se má komu vyplakat na rameni – Marek je starší kolega, který stejně jako Nora pracuje pro televizi N1 a má pro ni vždy pochopení. Její velkou láskou jsou společenské tance a právě v tanečním sále potká Daniela, jenž se pyšní tmavomodrým jiskrným pohledem a hebkými vlasy v barvě savany. To jiskření mezi nimi nelze přehlédnout, ale jsou tu jisté překážky, které jim znemožňují navázat hlubší vztah. Daniel se ze dne na den stáhne ze zorného pole Nory a ani Nora nemá zrovna čas nimrat se ve svých pocitech, protože je poslána jako reportérka do Keni, kde došlo k bombovému útoku. S sebou si bere osvědčeného kameramana a přítele v jednom Marka. V Keni dostane příležitost natočit i reportáž o českých veterinářích z organizace Veterináři bez hranic, kteří bojují proti vzteklině a očkují místní psy. Jaké je Nořino překvapení, když zjistí, že je mezi nimi i Daniel. Utrpení na černém kontinentě je ještě více sbližuje, ale bariéra mezi nimi je nedobytná a navíc je proti nim i ozbrojený gang, který je přepadne. Podaří se jim překonat všechny pasti a překážky nebo jejich životy zůstanou rozděleny tenkou nitkou osudu?

♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣

U Hany Hindrákové jsem zvyklá, že její knihy se z větší části odehrávají v Keni a ani tato její nejnovější kniha není výjimkou. Tentokrát ale autorka do ústředního děje nezasadila až tolik dění v africké zemi, do popředí vysunula romantickou linku a zamotaný příběh Nory a Daniela. Tato úchvatná jižní země pouze dokresluje celý zamilovaný příběh klíčové dvojice. Emocemi nabitý děj je ještě více podpořen zasazením do tanečního prostředí, které se vyznačuje přemírou citů vyjádřených samotným pohybem. Celé knize to velmi prospělo a dodalo punc neobvyklosti.

„Představ si, že se milujeme, ale nemůžeme být spolu. Toužíme po sobě, ale nemůžeme se dotýkat. Láska mezi námi zůstane navždy jen platonická. Zakázaná, ale věčná. Náš waltz bude tanec na rozloučenou. Už nikdy spolu nebudeme tančit, znovu se neuvidíme, máme jen jeden večer. Poslední tanec.“

Aby nás čtenáře přemíra emocí nezahltila, autorka s posunutím děje do Keni přidává ještě další složku a to dobrodružnou, které dominuje napětí i surová realita černého kontinentu. Ukáže vám každodenní život v Keni nezkresleným pohledem a prst zabodne do dalšího problému, s kterým se tato země potýká. Díky ní poznáte něco málo z činnosti organizace Veterináři bez hranic a až dojdete na konec knihy, seznámí vás s projektem Dárky s myšlenkou. Její romány jsou natolik emocionálně našlapané, že ani já jsem po přečtení knihy neodolala a zakoupila si několik drobností z tohoto obchůdku.

Spisovatelka Hana Hindráková nám opět poskytla prostřednictvím své nové knihy Svítání nad savanou silný, hluboký příběh, v jejímž středu stojí ženská hrdinka, jenž ustojí téměř vše, co ji život a osud nadělí i přesto, že i ona má své slabosti a chyby.

I když se jedná o celkem útlou knihu, najdete v ní vše, co potřebujete – romantiku, lásku, dobrodružství, napětí, zápletku a vhodně zvolené taneční „koření“. O to víc je pak fascinující, jak autorka vše podstatné sdělí a bez potřeby zbytečné „omáčky“ kolem, vám předestře ucelený příběh, který není nafouknutý do obřích rozměrů a čte se doslova jedním dechem. Už teď se těším na další výlet do Afriky s Hanou Hindrákovou.

Hodnocení: 92 %

Za skvěle namíchaný mix několika žánrů děkuji nakladatelství Alpress, jenž nabízí hned několik knih od této české spisovatelky. Samozřejmě děkuji také za recenzní výtisk knihy Svítání nad savanou, která mi otevřela svou africkou náruč.

 

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. […] knihy Svítání nad savanouOdkaz na recenzi knihy Svítání nad savanou (Na knižní vlně)Odkaz na recenzi knihy Svítání nad savanou (Kniha za knihou) Přejít do e-shopu Category: RecenzeOd Miroslava […]

  2. […] román Bouře nad savanou je volným pokračováním románu Svítání nad savanou. Opět se potkáváte se starými známými, abyste společně prožili další dobrodružství na […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *