Recenze

Bouře nad savanou

Spisovatelka Hana Hindráková vás opět zavede do africké Keni a společně s novinářkou Norou půjdete ve stopách vraždící sekty Mungiki. BOUŘE NAD SAVANOU se nad vámi rozprostře a přinese s sebou napětí, drama i romantiku. Tančete mezi kapkami deště a nechte se unášet na bouřlivých vlnách nového románu z nakladatelství Alpress.

Název: Bouře nad savanou

Autor: Hana Hindráková

Nakladatelství: Alpress

Rok vydání: 2021

Počet stran: 216

Česká novinářka Nora se znova vydala do sluncem vyprahlé Afriky, aby natočila reportáž pro soukromou zpravodajskou televizi N1 o centru pro HIV pozitivní ženy. Spolu s kolegou Paolem se ale dostávají na stopu mnohem závažnějšího problému. Vraždící sekta Mungiki alias gang Gaza unáší malé chlapce, aby je rekrutovala do svých řad. Chlapcům nezbývá než podstoupit přijímací rituál a být této organizaci už doživotně oddán, protože z této sekty se jen tak neodchází. Odchod znamená jistou a dlouhou smrt. Nora se ocitá v ohrožení života nejen ze strany sekty, ale dohání ji i vlastní minulost, která se připomene nebývalou silou. Společné romantické, ale i smrtonosné zážitky, které kdysi prožila s veterinářem Danielem, ji pronásledují až do Nairobi a jako neodbytní duchové vstupují do reálného světa pomsty.

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

Detektivní román Bouře nad savanou je volným pokračováním románu Svítání nad savanou. Opět se potkáváte se starými známými, abyste společně prožili další dobrodružství na hraně života obestřené napětím, vzrušením i romantikou.

Příběh vyprávěný er-formou nás zavede do autorčiny milované Keni prozářené sluncem i dalším závažným tématem, jenž tuto nádhernou zemi sužuje. Do středu dění se dostává česká novinářka Nora, jenž oplývá statečností a odolností, která ji žene za dalšími africkými dobrodružstvími. Zdárně ji, neméně významnými rolemi, sekundují i ostatní účastníci vyprávění, ať už jsou to dětští hrdinové či muži jejího srdce.❤ Hlavní závažné téma knihy tentokrát obstarává hnutí Mungiki, které vzniklo v Keni na konci osmdesátých let 20. století, aby bojovalo za práva kikujských rolníků. Postupně se však změnilo v sektu s vlastním náboženstvím, jenž hlásá návrat k původním africkým tradicím, a odmítají pokrok společně s křesťanstvím. I když byla sekta v roce 2002 oficiálně zakázána, její vliv nezeslábl. Ze sekty není možné vystoupit. Odpadlíky a zrádce čeká mučení a rituální smrt. Oblíbenou praktikou je rozsekání odsouzených mačetou.

Stařena vzala její ruku do svých. Nepřestávala se jí dívat do očí a zachraptěla: „Vidím velké nebezpečí, ale vy to zvládnete. Stín, který vám v srdci zanechal onen muž, brzy zmizí. Setkáte se.“
Pohlédla na ni s pochybami, protože to celé bylo jak z nějaké pohádky. „Opravdu?“
„Vidím tu hodně lásky. Velké štěstí,“ ujistila ji.
Bylo by to pěkné, ale příběhy s Mungiki nemívají dobré konce, prolétlo Noře hlavou, než se s ní rozloučila.

Sympatická autorka Hana Hindráková to se svými čtenáři umí. „Hospodárné“ vyprávění, kde nechybí vše důležité ani stěžejní pro dramatickou zápletku, vás vede přímou cestou do afrického nebezpečí a tentokrát si na vás autorka nachystala pořádný nášup akčnosti, napětí a dramatu. Bez vzletných gest a podrobnějších popisů vám naservíruje syrový příběh, v kterém se nevyhnete děsivé brutalitě ani trpké realitě afrického prostředí. Do protipólu k těmto drastickým a dramatickým vjemům postavila odlehčenou romantickou linku a svoji další velkou vášeň – tanec. Autorka dokáže své čtenáře vtáhnout do pestrého děje, který je protkán akcemi a zápletkami a žene vás tak ke gradujícímu rozuzlení. Silný příběh obestřený exotickou atmosférou na vás útočí z každé stránky a díky kratším kapitolám budete mít knihu přečtenou v rekordním čase. Emotivní vsuvky se přes vás přelijí jako rozbouřené moře citů a dojmou vás svou obětavostí a bezbřehou láskou.

Předchozí počin Svítání nad savanou se mi líbil o něco více. Propracovanější děj i větší nálož romantiky neměl tak zběsilé tempo a já si příběh mohla vychutnat větší měrou. Ale pro ty, kdo milují strhující tempo, akčnost a trochu té romantiky je kniha Bouře nad savanou tím pravým „ořechovým“ a rozhodně neuděláte krok špatným směrem, pokud si přečtete i předchozí knihu Svítání nad savanou.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za dobrodružný příběh z Afriky, který mě zase o něco více seznámil s problémy této země, děkuji autorce Haně Hindrákové. Novinku Bouře nad savanou, stejně jako i ostatní její knihy, si můžete pořídit na stránkách nakladatelství Alpress.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy si můžete přečíst zde, na stránkách nakladatelství Alpress.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] na celou recenzi knihy Bouře nad savanouOdkaz na recenzi knihy Bouře nad savanou (kniha za knihou)Odkaz na rozhovor s autorkou Hanou Hindrákovou Přejít do e-shopu Category: RecenzeOd […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *