Recenze

Vyvolali jsme bouři

Román o hrůzách války, křehkých vztazích a nejednoznačnosti dobra a zla nese název VYVOLALI JSME BOUŘI a přenese vás do Malajska roku 1945. Syrové a důrazné čtení je příběhem o lásce, síle rodiny i o lidské odvaze a vytrvalosti.
Kniha mi byla poskytnuta v rámci spolupráce s nakladatelstvím Host za účelem recenze.

Název: Vyvolali jsme bouři
Autor: Vanessa Chan
Překlad: Jana Knotková
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2024
Počet stran: 376

Malajsko, 1945. Rodina Cecily Alcantarové je v zoufalé situaci: Cecilyin patnáctiletý syn se pohřešuje, nejstarší dcera je den ode dne roztrpčenější a nejmladší dcera se musí neustále skrývat ve sklepě před japonskými vojáky. Cecily si je jistá jen dvěma věcmi: všechno je to její vina a rodina se to nikdy nesmí dozvědět.
Příběh vyprávěný z perspektivy čtyř hrdinů — Cecily a jejích tří dětí — pojednává nejen o hrůzách války, ale také o nerovných vztazích mezi kolonizovanými a jejich utiskovateli, o nejednoznačnosti dobra a zla ve chvílích, kdy je v sázce život, ale také o nečekané lásce, zlomeném srdci a neuvěřitelné lidské vytrvalosti a odhodlání.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Poutavé a svým obsahem nelehké čtení vás čeká v románu Vyvolali jsme bouři, a pokud máte rádi silné příběhy lidských osudů, které provází zmar, bolest, ale i láska a naděje, s touto knihou rozhodně nesáhnete vedle. Láska má mnoho podob a její tvář se mění, jak si doba a okolnosti žádají. Nést si následky svých činů i najít křehkou hranici mezi dobrem a zlem, která se někdy vlivem událostí ztrácí, je poselstvím tohoto velmi zajímavého čtení, jež vás přenese do Japonskem okupované Malajsie.

Příběh se odvíjí ve čtyřech liniích, které spolu úzce souvisejí. Cecily je matkou tří dětí a ne vždy byla dokonalým prototypem manželky a matky. To, co v minulosti zasela, se jí vrací jako bumerang a rodina se pomalu rozpadá. Syn Abel se už několik měsíců pohřešuje a vypadá to, že skončil v japonském zajateckém táboře. Nejstarší dcera Jujube se snaží o rodinu postarat a zodpovědnost, kterou si vzala na svá bedra, ji svazuje čím dál tím víc. Její nejmladší dcera Jasmin by měla prožívat bezstarostné dětství, ale místo toho se celé dny schovává v tmavém sklepě, aby ji vojáci neodvedli a neudělali z ní ženu útěchy.

„Čím jsme si to zasloužili?“ zašeptala Jujube. Tentokrát si oči neotřela dost rychle, a slzy vytryskly ven.
Cecily už měla přiznání – celý ten úmorně dlouhý příběh své zrady – na jazyku. Bolest v dceřiných očích ji vyzývala k upřímnosti. Nakonec ale špičku jazyka stiskla mezi zuby a hryzla až do krve. Ne, přikázala si. Její rodina přišla za pouhé tři roky o tři své členy – taková byla cena, kterou zaplatila za lživou vidinu nové Asie. Jujube by to nikdy nepochopila.

Malajská autorka Vanessa Chan otiskla do svého románu srdce i duši a pozvala čtenáře na návštěvu do své rodné země a tradiční malajské rodiny. Velmi čtivé a silné vyprávění vás vtáhne do svého děje, který se vám bez obtíží zobrazuje před očima, a vy se stáváte součástí této rodinné ságy, která se potýká se svým svědomím, nebezpečnou láskou, bojem o život i s morálními dilematy.

Autorka je strohá v použitých emocích. Nehrabe se hrdinům v jejich citech, spíše jen konstatuje viditelné, přesto se jí daří obnažit je na dřeň a vyvolat tak u čtenářů intenzivní odezvu. Její příběh nepostrádá důraznost ani emoce a i když nejsou na první pohled viditelné, přesto se k vám skrz napsané řádky dostanou. Dokonale vykresluje tradiční malajskou rodinu i společnost, která se vám vpádem okupantů mění před očima. Dilema, svědomí, morální hodnoty se zde přetřásávají v několika polohách a nedokáži si představit, že by se našla čtenářská duše, která by pevně zaujala jasné stanovisko k událostem i činům popsané v knize. Každá z postav má své bohulibé i špatné důvody ke svému jednání a vy tak nahlédnete až na samé dno morálky a čisté pravdy, nad kterou donutí autorka přemýšlet i vás.

Román Vyvolali jsme bouři je velmi silným čtením, které se vás dotkne svojí syrovou výpovědí. Mně se příběh malajské rodiny zasazené do období Japonskem okupované Malajsie velmi líbil. Poznáte naturel i historii této cizokrajné země a příběh plný bolesti, válečných hrůz i lásky a přátelství.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Autor: Veronika Es.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *