Recenze

Osmý život (pro Brilku)

Román OSMÝ ŽIVOT (PRO BRILKU) je neuvěřitelně krásným čtením, které vás nadchne, ohromí, dojme i poučí. Životní útrapy gruzínské rodiny Džašiových vás nenechají lhostejnými a jejich životní dramata se stanou vaší čtenářskou vášní. Doporučuji!

Název: Osmý život (pro Brilku)
Autor: Nino HaratischwIliová
Překlad: Michaela Škultéty
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2022
Počet stran: 863

Gruzie, 1900: Vše začíná jako v pohádce. Prapradědeček si z cesty do Vídně přiváží recept na nejlepší horkou čokoládu na světě. Je hustá, černá jako noc před bouří a naprosto neodolatelná. Její konzumace má ovšem tragické, nezřídka i smrtelné následky… Zděšený chocolatier, který stejně jako všichni Gruzínci věří na pohádky, záhy dospěje k přesvědčení, že na jeho lahodném nápoji spočívá kletba. Přesto však recept předá jako rodinné tajemství dceři Anastasii, která se během svého bezmála stoletého života bude k vaření čokolády opakovaně vracet.
Německo, 2006: Anastasiina pravnučka Nica přerušila kontakt s rodinou a odstěhovala se do Berlína. V Gruzii právě probíhá občanská válka a Nicina neteř Brilka se po cestě na Západ odmítá vrátit do Tbilisi. Nica se s ní setká a právě jí bude celý rodinný příběh vyprávět. Horká čokoláda připravovaná podle staré rodinné receptury přináší po šest generací útěchu i neštěstí…

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Osmý život (pro Brilku) je nádherným poutavým čtením, které vás nadchne a okouzlí svým silným příběhem a poeticky psanou formou. Rodina Džašiových se vám hluboko zadře pod kůži a budete s nimi intenzivně prožívat jejich životní úděl. Strhující rodinná sága se odehrává na pozadí celého dvacátého století: v carském Rusku i Berlíně po pádu komunistického režimu a vy se stanete součástí dějin i velkého životního příběhu.

Brilka je mladou ženou, které její teta Nica vypráví spletitý příběh několika generací rodiny Džašiových. Společně se ocitnete v období 1. i 2. světové války, procestujete Tbilisi, Moskvu, Londýn i Berlín a nasajete politickou atmosféru, kterou bude doprovázet stín komunismu. V této rodině se rodily silné, odvážně ženy nesoucí na svých bedrech tragédie i velké lásky a vždy se s výzvami osudu dokázaly poprat s hlavou vztyčenou.

Stála tam, v obnošené noční košili, s holýma nohama vězícíma ve špinavých holínkách, a pozorovala ráno, které se začínalo rozprostírat nad krajinou. Bylo nekonečně krásné, tak krásné, až to bolelo. Jenomže lidé, kteří by se tou krásou mohli opájet, byli zranění, neschopní s tím pohledem splynout, odsouzení k tomu, aby na věky věků zůstali pozorovateli.

Autorka píše neuvěřitelně vznosným, něžným a poutavým stylem, který vás okamžitě vtáhne do silného děje. S lehkostí staví své věty jednu za druhou a čtenáři představuje ucelenou literární krásu, v které jediné slovo není nadbytečné. Košaté popisy i výrazné dialogové pasáže v sobě skrývají nadhled, humor i hořkosladkou životní příchuť, která udělá s vašimi emocemi divy. Poznáte dějiny Gruzie, které jsou tak úzce historicky propojeny s Ruskem i mentalitu tamních obyvatel a rozhodně se nejedná o žádné nudné encyklopedické údaje. Události jen tak mimoděk plují celým příběhem a aktivně se podílejí na vašem zážitku z četby.

Tato německá spisovatelka gruzínského původu vás jen tak ze svých knižních osidel nepustí. Objemný román, který oplývá velkou porcí čtení, v sobě nese atraktivní dramatické vyprávění, jež odlehčuje jemná stopa humoru, tajemné opojení horkou čokoládou s aurou prokletí i prvky magického realismu. Lehkou rukou autorka dokáže popsat krutosti komunistického režimu s vítaným odstupem a bez větších emocionálních výlevů, přesto se vás hluboce dotknou svou syrovostí. Smutek, bolest, tragédie se střídají s láskou, nadějí i vůlí k životu a propracované postavy jsou plejádou neopakujících se pestrých charakteristik.

Hutný román Osmý život (pro Brilku) mě naprosto dostal a i když to nebylo mnohdy lehké čtení, napevno zakotvil v mé čtenářské duši.? Popsat a povyprávět o tomto nádherném dílu je naprosto nedostačující záležitostí, Osmý život se zkrátka musí přečíst a prožít. Některé čtenáře by mohl odradit počet stran (863), ale rozhodně se nenechte zviklat a ponořte se do nevšedního příběhu, který ve vás zapustí své kořeny a ještě dlouho po přečtení ve vás bude doznívat.🤗

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ 👍 😍

Za neuvěřitelně krásný román děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Osmý život (pro Brilku) pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku si můžete přečíst zde, na stránkách nakladatelství Host.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] Osmý život (pro Brilku) je jenom jeden a to je bez debat.❤ Tentokrát mě autorka bohužel nedokázala natolik vtáhnout […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *