Recenze

Spolu na věky

YA román SPOLU NA VĚKY je romantickým příběhem, kde reinkarnace a láska hrají hlavní roli. Debutový román o dvou teenagerech, kteří se stále vrací do nových životů, protože jim není souzeno být spolu. Dokáží změnit tento koloběh a konečně najít společnou šťastnou budoucnost?

Název: Spolu na věky
Autor: Shanna Miles
Překlad: Jana Jašová
Nakladatelství: Euromedia GroupYOLI
Rok vydání: 2022
Počet stran: 360

Pro fanoušky románů Slunce je také hvězda a Cizinka. Strhující debutový román o dvou teenagerech, jimž nezbývá než opakovaně prožívat svůj tragický příběh, dokud nepřijdou na to, jak změnit vlastní osud. Tamar a Fayard prožili tisíce životů. Byli u vzniku světa, sledovali, jak umírá ve válce. Viděli lidstvo dosáhnout ke hvězdám. Všechny tyto životy však pojí jedna věc: jejich láska a boj za to, aby mohli být spolu. Má to však jeden háček. Nikdy se nedočkají šťastného konce. Dokud konečně nezjistí, jak se z nekonečného cyklu vymanit. Budou však ochotni učinit potřebnou oběť?

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

S románem Spolu na věky budete cestovat v čase, prožijete romantiku na X způsobů navzdory okolnostem i době a ponoříte se do komplikovaného vztahu dvou mladých černošských lidí. Opravdu dokáže láska překonat všechny nástrahy světa i daný osud?

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledů obou hlavních protagonistů – Tamary a Fayarda. Společně budete cestovat časem do minulosti i budoucnosti a poznávat jejich vztah navzdory času i dějinám. Ocitnete se na skok v roce 1325 i 1924, a nahlédnete i do roku 2032 či 2260. Jejich neustálé prožívání tragického milostného příběhu je odkázáno na dobu, dokud nepřijdou na to, co musí udělat, aby změnili svůj osud.

K tomu nemám co říct. Ty vidiny začaly v den, kdy jsem se v nemocnici málem potkala se zubatou. Doktoři mě uspali a já se vzbudila v Paříži. Mluvila jsem plynně francouzsky a byla komorná jižanský dámy na její svatební cestě po Evropě. Vklouzla jsem do toho života, jako bych nikdy jinej neměla. Připadalo mi to skutečný. Fay tam byl taky jako jeden z těch gens de couleur libres navštěvujících místní univerzitu.

Román je přirovnáván k bestsellerové Cizince, ale já bych byla v těchto soudech o dost opatrnější. Jedná se o debutový příběh autorky a na knize je to poznat. Ačkoli má kniha náběh na originální, nevšední román, celému příběhu chybí větší propracovanost a důslednost. Vyprávění klouže po povrchu a nepouští se do hlubších ponorů, jak knižních postav, tak i dějové osy. Cestování v čase je pouhým náhledem do minulých i budoucích životů a příliš nevykazuje ucelený komplexní příběh, což je škoda, protože je to rozhodně atraktivní námět. Nejvíc mě zaujala linka situovaná do současnosti, jež oplývá prvky romantiky i postupně se rozvíjejícího se vztahu mezi hlavními hrdiny.

Autorka píše nenáročným stylem, celkem lehkou rukou a nedá se jí upřít čtivost. Hlavní téma knihy vykazuje jistou originalitu i nápaditost a romantická linka, která je celým příběhem protkána má všechny atributy vášně a vzájemné přitažlivosti. Autorka se dotýká závažných témat jako je rasová diskriminace či dopady covidové pandemie a nutí tak čtenáře prozkoumávat zákoutí těchto kontroverzních témat. Na hlavních postavách pak ukázala problém opakovaných osudových chyb a osobních přešlapů v životě.

Mě román bohužel příliš nezaujal, nicméně pro čtenáře nenáročných YA románů, kteří milují romantiku, fantasy a nikdy nekončící strasti s láskou bude kniha Spolu na věky nevšedním knižním počinem. Vychází 8. 4. 2022.

Hodnocení: ❤ ❤ 💔 🤍 🤍

Za nevšední příběh lásky odehrávající se času navzdory děkuji nakladatelství YOLI. Knihu můžete pořídit zde.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *