Recenze

Zapomenutý ostrov někde v Pacifiku

Ponořte se do rozmanitého příběhu, kterému dominuje nadsázka, humor i lehký tón melancholie. Nasajte vůni mořských ryb i obyčejného života, jenž s námi někdy hraje prapodivnou hru, ke které neznáme pravidla. Kniha ZAPOMENUTÝ OSTROV NĚKDE V PACIFIKU vás příjemně pobaví i dojme.

Název: Zapomenutý ostrov někde v Pacifiku

Autor: Tereza Dusová a Petr Fousek

Nakladatelství: Grada Cosmopolis

Rok vydání: 2021

Počet stran: 232

Hugo má přítelkyni Zuzanu a spisovatelský útlum. Mohl by sice psát seriálové scénáře pro televizi, ale je to pod jeho úroveň. Raději se rozhodl napsat vlastní knihu, ale jde to dost bídně, když se nápady zrovna nehrnou a za zády vám stojí věčně „prudící“ přítelkyně Zuzana. Ta se po přečtení prvních stránek jeho knihy, z které nevychází zrovna jako pozitivní postava, rozhodne odejít. Souhrou náhod se Hugo ocitne v nemocnici a to má před sebou ještě oslavu tátových pětašedesátin. Oslava se nevydaří tak, jak by si otec zasloužil a neodbytná myšlenka přivede otce a syna na bláznivý nápad. Odjedou společně jenom oni dva na rybářský výlet do Norska. Jejich norský pobyt je naplněn porozuměním, křehkým sblížením i bolestným odhalením, ale také je naplní silou, kterou potřebují k dalšímu životnímu kroku.

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

Román Zapomenutý ostrov někde v Pacifiku je svěžím vyprávěním o životě, odhodlání a bolestných momentech, které se nám vkrádají do životů, ale i o komickém náhledu na svět. Dojemný i humorný příběh do vás zasekne své drápky a nepustí.

Příběh vyprávěný er- formou nás zavede do běžného životního kolotoče neúspěšného scénáristy Huga. Sledujeme jednolitý daný úsek jeho života, v kterém se retrospektivně vrací do minulosti a přibližuje čtenářům rodinné zázemí i charakter jednotlivých postav. Bláznivá rodina, v níž má každý svou opodstatněnou roli, se vám dostane pod kůži a vy se stáváte součástí příběhu, v jehož středu stojí odvaha postavit se čelem k životním výzvám.

„Přece sis, kurva, nemyslel, že bych do toho světlíku skočil?!“ zařve.
„Tak ona ta úvaha není zas až tak úplně od věci,“ namítne táta po chvíli tiše. „V práci se ti zrovna nedaří…“
„Daří!“
„S psaním seš na mrtvým bodě…“
„Každej občas zažívá nějaký dílčí neúspěchy.“
„Je hezký, že to bereš sportovně.“
„Beru!“ vyštěkne Hugo s takovou razancí, která by snad v méně jednoznačných případech mohla svědčit o opaku.
„No vidíš, to jsem rád, že to říkáš. Já se bál, že nevíš, co se sebou, a trápíš se, jestli vůbec budeš s to uživit případný dítě.“

Autorka píše živým uceleným stylem, kde nechybí humor ani moudrost. Od první strany vás chytnou životní trable i eskapády hlavního hrdiny Huga a vy se noříte do příběhu, který působí jako komická jízda životem, ale pod povrchem se ukrývá cosi důležitého a vážného. Sladký, hořký i s příměsí sarkastického humoru je příběh, který se před vámi odvíjí a rozmanitým samospádem vás žene ke svému konci, kde vás emocionálně nakousne a dojme.

Rodinné zázemí i spletité vztahy, které prostupují celým románem svou nadsázkou a humorem připomínají Báječná léta pod psa a sporadické zmínky o rybářském světě vás nasměrují do koláže pocitů Oty Pavla. Humor, ironie i hovorový jazyk je stěžejním prvkem celého románu a až na drobné přesycení drží celý děj v proudu atraktivnosti a nevšednosti.

Tereza Dusová mě velice příjemně překvapila svým románem Zapomenutý ostrov někde v Pacifiku. Dojemný a vtipný příběh mě oslovil. Rozhodně nebudu váhat ani nad její další knihou a velmi ráda se opět ponořím do vyprávění, kde se pod slupkou humoru skrývá poutavý a dojemný příběh.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za velmi záživný hořkosladký příběh děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Zapomenutý ostrov někde v Pacifiku pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *