Recenze

Psychologie štěstí

Proč je někdo šťastný i za okolností, kdy se jiní hroutí a někdo nebude „prostě šťastný“ nikdy? Co dělá lidi doopravdy šťastné: jsou to peníze, majetek, moc, vzdělání nebo zcela něco jiného? Pokud chcete vědět o štěstí „první-poslední“, je Psychologie štěstí pro vás tou pravou publikací?.

Název: Psychologie štěstí

Autor: Anton A. Burcher

Nakladatelství: Portál

Rok: 2021

Počet stran: 368

Oficiální anotace

Jedna z nejobsáhlejších a nejobsažnějších odborných publikací na téma štěstí, které kdy byly vydány, se systematicky zabývá různými aspekty štěstí. Hledá tak odpovědi na otázky jako: Co je štěstí? Co nás dělá šťastnými? K čemu štěstí vede? Dá se štěstí zvýšit? Věnuje se různým pojetím štěstí, způsobům, jak štěstí měřit, faktorům štěstí (proměnným biologickým, genetickým, osobnostním, sociodemografickým – jako je pohlaví, věk, příjem či národnost –, v podobě aktivity a vztahů, v podobě náboženství a spirituality), efektům štěstí (např. na zdraví, kognitivní schopnosti, morální jednání) i strategiím zvyšování štěstí (v běžném životě i v terapii a poradenství). Kniha nenabízí rady, ale podává přehled snad všech dostupných výzkumů a poznatků týkajících se štěstí, je oceňována pro svou srozumitelnost a přehlednost.

Summa summarum

Titul vychází v tvrdých deskách bez přebalu a v šité vazbě. Obsah knihy je rozdělen do čtyřech částí a devíti kapitol:

Úvod

I Část

Co je to štěstí?

1 Kvalitativní přístup ke štěstí

2 Dá se štěstí, to „nezměrné“, měřit?

Část II

Co přináší člověku štěstí?

3 Faktory štěstí 1: biologické proměnné

4 Faktory štěstí 2: sociodemografické proměnné

5 Faktory štěstí 3: blízké vztahy a činnosti

6 Faktory ovlivňující štěstí: religiozita a spiritualita

III Část 

7 Účinky prožívání štěstí

IV Část

Dá se štěstí zvětšit?

8 Zvětšování štěstí ve všedním dni

9 Terapie a poradenství zaměřené na štěstí klienta

Ohlédnutí zpět a výhled do budoucna, Literatura, Rejstřík.

Dá se říci, že od počátků věků lidé (filozofové) chtějí rozluštit, z čeho se „rodí“ lidské štěstí, jak je lze „chytit“ a „namnožit“… Jeden z dnešních nejvýznamnějších odborníků na téma štěstí Anton A. Bucher sepsal ucelenou publikaci, kde se zájemci o štěstí jako fenomén (psychologický i mezioborový) dočkají teorie, analýzy výzkumů zabývající se štěstím i tipů k psychoterapii.

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Toys, Astronaut, Rocket, Planet, Galaxy, Alien, MonsterJak kultivovat vděčnost?

Pozitivní psychologie radí různé strategie: zaznamenávat události, které vzbuzují vděčnost např.: v deníku, vděčnou kontemplaci, kdy si člověk představuje, jak druhým děkuje, a konečně – a to je nejúčinnější – autenticky vyřčené „díky“ při co nejvíce příležitostech. Když budeme parafrázovat Aristotelův výrok: „Budeme tak spravedliví, jak spravedlivě jednáme“: Budeme tak vděční, jak děkujeme. (str.216) (Obr.:pixabay.com)

℘℘℘℘℘

Mně osobně nejvíce zaujala část IV Dá se štěstí zvětšit?, kde se dočteme, jaký je rozdíl mezi dispozicí pro optimismus (je vrozená) a optimistickými způsoby myšlení (které se dají změnit a umožňují, aby viděl životní situace jako měnné, tak jak oni si přejí). Tato stejná část obsahuje kapitolu s názvem Pozitivní imaganice, kde autor vysvětluje, proč je důležité „prožívat“ a „plánovat si“ své štěstí v hlavě

“ … Lidé, pokud jsou dost silní, přijímají svoji nedokonalost a přiznávají své chyby a nemudrují v podmiňovacím způsobu. Souhlasí častěji s položkami jako „Kdybych mohl žít svůj život ještě jednou, asi bych nic neměl“ ze Škály životní spokojenosti od Dienera a jsou šťastnější. … “ 

Kniha mi připadá jako maximálně užitečná pro ty čtenáře, kteří se z jakéhokoli důvodu zajímají o pozitivní psychologii, pozitivní myšlení, psychologii štěstí, všímavost, životní flow, terapii vděčností apod. Ač kniha patří mezi naučné tituly, je psána „lidsky“ – i laikovi se čte bez obtíží. Psychologie štěstí 100%ně splnila má očekávání, doporučuji❤.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za anatomii štěstí děkuji ❤ nakladatelství Portál❤.

 

Ukázky z knihy k listování: www.obchod.portal.cz

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *