Recenze

Pařížská knihovna

PAŘÍŽSKÁ KNIHOVNA je svědkem toužebného snění, nesmělých dotyků zamilovaných dvojic nad stránkami knih i vpádu nacistického vojska. Příběh Odile vás přenese do nelehkého období Francie a představí vám statečné hrdiny na místě, kde byste to rozhodně nečekali – v knihovně.

Název: Pařížská knihovna

Autor: Janet Skeslien Charlesová

Překlad: Petra Andělová

Nakladatelství: Jota

Rok vydání: 2021

Počet stran: 360

Píše se rok 1939. Odile Souchetová miluje anglický jazyk a knihy, v kterých nachází útěchu i naději. Její oblíbenou knihovnou je Americká knihovna, kam kdysi chodila se svoji tetou. Rodiče nejsou nadšeni, že jejich dcera se uchází o práci v pro ně tak podřadné instituci, ale Odile si jde za svým snem. Její působení v knihovně naruší 2. světová válka a vpád nacistů do Francie. Zaměstnanci se připojují k ostatní charitě a posílají své milované knihy vojákům na frontu.
Rok 1983 a v Montaně se mladičká Lily musí vyrovnat s bolestnou ztrátou své matky. Otec si přivádí novou ženu a Lily se tak cítí odstrčena na druhou kolej. Její jedinou útěchou se stává stará sousedka Odile, která žije sama bez rodiny i bez přátel. Jejich vzájemné křehké pouto se upevňuje díky lásce ke knihám i výuce francouzštiny. Odile je bezedná studna nejen vědomostí, ale i životních rad, jenž pomáhají Lily najít své místo.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Pařížská knihovna je poutavým příběhem, v kterém lidskost, soucit, hrdinství i pochopení hrají důležitou roli. Pokud milujete svět knížek, pak je tento román pro vás jedinečnou volbou. Nahlédněte do práce i duše knihovníků a zažijte pocit vzájemné pospolitosti a emočního porozumění.

„Žiju, abych četla.“

Příběh je vyprávěn ve dvou časových liniích. První z nich nás zavede do roku 1939, kde sledujeme osud Odile, jenž je zmítán světovou válkou i osudovou láskou. Lily se ocitnete v roce 1983 a budete s ní prožívat bolestné události, jenž se odehrávají v její rodině. Její linie je lehce odsunuta do pozadí, stěžejní roli ve vyprávění má Odile, jejíž život byl protkán osudovými momenty i dramatickými událostmi. Ačkoli hlavními postavami románu jsou Odile a Lily, autorka několik kapitol věnovala i ostatním „vedlejším“ postavám, které nedělají v ději chaotický „guláš“, nýbrž vkusně a s citem dotvářejí celkový poetický dojem z knihy.

Ať už jsem se cítila jakkoli mizerně, v ALP se vždycky našel někdo, kdo mě dal dohromady a postavil zpátky na nohy. Knihovna byla víc než jen cihly a knihy; maltu, která ji držela dohromady, představovali lidé, jimž na sobě vzájemně záleželo. Strávila jsme hodně času i v jiných knihovnách s tvrdými dřevěnými židlemi a zdvořilým: Bonjour, mademoiselle. Au revoir, mademoiselle.“ Nebylo na nich nic špatného, pouze jim scházel pocit sounáležitosti společenství. Pařížská knihovna mi připadala jako domov.

Začátek se rozjíždí v pomalejším tempu, ale čím víc se seznamujete s postavami příběhu, tím víc se vám zavrtávají do duše a vy si ke každému z nich vytvoříte své soukromé pouto, které nelze tak jednoduše přetrhnout. Román Pařížská knihovna vychází ze skutečných událostí a příběhů konkrétních lidí v Americké knihovně v Paříži, která se stala svědkem hrdinství jejich zaměstnanců po nacistickém vpádu do Paříže. Pouze některé prvky jsou autorkou změněny.

Autorka nemá potřebu ze svých čtenářů vyždímat poslední zbytky emocí, přesto se jí to daří. Její popisy prostředí i rozmanitých pocitů ve vás dokáží vyvolat soucit a zasít zrnko naděje. Přestože se část románu odehrává v době 2. světové války, autorka se vystříhala naturalistických popisů válečných hrůz. Místo toho použila konstantní charakteristiku, která svoji strohostí udeří na vaše cítění.

 „Je to o rodině, o té, do níž se člověk narodí, a o té, kterou si sám vytvoří se spřízněnými dušemi. Je to o tom, jak najít své místo na tomto světě.“

Citlivý příběh o síle přátelství, osudových láskách i hrdinských činech je protknut životními citáty a moudry a jeho atmosféra je neopakovatelná. Nasajte vůni starých knih a vydejte se do příběhu, který vás okouzlí svým poutavým a dojemným vyprávěním. Román Pařížská knihovnanakladatelství Jota čeká na všechny milovníky a nadšence knižního světa.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za výjimečný příběh ze světa knih děkuji nakladatelství Jota, na jejichž stránkách si můžete knihu Pařížská knihovna pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *