Recenze

V obležení

Historický román V OBLEŽENÍ je dalším literárním počinem českého autora Martina Nesměráka. S tímto autorem jste se mohli seznámit už díky jeho předchozí knize Na zemské stezce, která je stejně jako tato kniha situována do bezprostředního okolí hradu Landštejn v samém středu České Kanady.

Název: V obležení

Auror: Martin Nesměrák

Nakladatelství: Moba

Rok vydání: 2020

Počet stran: 384

Okolí hradu Landštejna čelí nájezdům nelítostných lapků, co se neštítí téměř ničeho. Berou si vše, co jim přijde do cesty a za sebou nechávají mrtvé i vypálené hospodářské dvorce. Ušetřen nezůstane ani hrad Landštejn, který se dokáže prvnímu nájezdu ubránit. Ale co dál? Kdo jsou neznámí ozbrojenci a co chtějí? Odpovědi na své otázky hledá i mladý Odo, hospodář, jehož rodinný statek byl vypálen do základů. Někdo tuto nebezpečnou tlupu vede a někdo musel dát pokyn k jejich smrtícím manévrům. Ubránit landštejnské pomezí nebude tak snadné, jak by se mohlo zdát…

Šebek se rozesmál, ale moc veselé to nebylo. „No jistě! Jednoduchá řešení pro jednoduché lidi!“ Otočil se na kolonu za svými zády a pak se naklonil k Všeborovi a polohlasem pronesl: „Obávám se, pane Všebore, že jsme v pěkných sračkách! A jsme v nich až po bradu. V příštích dnech to bude chtít vzít rozum do hrsti a krýt si dobře záda.“

Kniha V obležení se právem nazývá historickým románem. Na každém psaném řádku je poznat, že autor Martin Nesměrák historii opravdu miluje a nevaří jen tak z vody. Dobovou atmosféru příběhu vytváří hned od samého začátku a ze své cesty nesejde ani jednou. Příležitostné archaické výrazy i popisy prostředí dotváří historickou kulisu celého románu, jehož děj je zcela fiktivní, ale některé jeho románové postavy jsou skutečné.

Příběh vyprávěný v er-formě vám přinese jistý odstup od zúčastněných postav a díky tomu se před vámi odvíjí filmově vyprávěný děj, od kterého očekáváte dech beroucí zápletku. A právě zápletka a potažmo celý vystavěný děj knihy je tak trochu divně uchopen. Jelikož hned na začátku autor provaří celý komplot, sebere vám tak možnost pátrání a s ním spojené napětí i vzrušení z četby. Jakési „táhlo“, které by vás v příběhu vedlo stále dál a dál. Takhle jste jen pasivní součástí vyprávěného obrazu, který sice hýří zářivými barvami a rozmanitostí, ale nemá šanci se do vás více vnořit. Je to velká škoda, protože styl psaní i poskládaná forma vás zaujmou svou vyzrálostí, která dává tušit, že o tomto autorovi ještě uslyšíme. V zásadě je to jediná výtka, kterou k románu mám, protože se jinak jedná o čtivou knihu, která dokáže své čtenáře oslovit.

Knihu bych doporučila všem fanouškům historických románů, kteří nehledají jen povrchní nástin dějepisného prostředí, ale ohodnotí jeho propracovanost.

Hodnocení: 80 %

Za historický příběh zasazený do prostředí hradu Landštejn děkuji nakladatelství Moba, na jehož stránkách si můžete knihu V obležení pořídit.

Autor: Veronika Es.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *