Recenze

Druhá půlka Augusty Hopeové

Augusta je jiná. Chrlí ze sebe spoustu divných informací, její otázky dokáží vytočit nejednoho dospěláka a vidění světa má posunuté trochu jinak, než většina z nás. Román DRUHÁ PŮLKA AUGUSTY HOPEOVÉ je zajímavým a dojemným čtením o hledání svého místa v životě i o naplnění svých snů.

Název: Druhá půlka Augusty Hopeové
Autor: Joanna Glen
Překlad: Jana Vlčková
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2022
Počet stran: 392

Augusta a Julia jsou dvojčata, ale přesto je každá jiná. Augusta miluje slova stejným způsobem, jako jiní lidé zbožňují bonbony nebo zmrzlinu, a sní o cestách na exotická místa, zatímco Julia je doma spokojená a chce se především vdát a založit rodinu. Augusta hodně čte, pokládá spoustu otázek, ve škole opravuje učitele. Dokáže lézt lidem na nervy a nutno přiznat, že do maloměstské čtvrti nezapadá, a tak se už v útlém věku rozhodne, že až vyroste, odstěhuje se někam daleko. Mezitím na opačné straně světa vyrůstá chlapec jménem Parfait v zemi, kde zuří občanská válka a panuje neuvěřitelná chudoba. I on sní o lepším životě pro sebe a svoji rodinu. Ačkoliv Augusta i Parfait čelí mnoha ranám osudu, nehodlají se vzdát svých snů a oba hledají místo, kde se budou cítit úplní a sami sebou. Místo, kam patří.

Ω Ω Ω Ω Ω Ω Ω Ω Ω Ω Ω Ω

Román Druhá půlka Augusty Hopeové je pozoruhodným čtením s hořkosladkým nádechem, který vás bude dojímat i fascinovat. Seznamte se s „podivnou“ Augustou a vstupte do jejího životního prostoru, který je vším možným jenom ne obyčejným nebo snad průměrným. Tahle holka se vám dostane pod kůži.

Příběh je vyprávěn ich-fomou a sleduje dvě dějové linie. První je plně v područí „podivné“ Augusty a vy se pozvolna noříte do jejího vnímání světa a přicházíte ji na chuť. Tuhle holku si zamiluje snad každý. To, jak vytáčí své okolí do vrtule, vykouzlí úsměv na tváři nejednomu čtenáři, který bude s napětím očekávat další její střety s okolím. Druhé dějové lince se nedostává tolik prostoru, což je trochu škoda, protože zrovna Parfait je postava, která má rozhodně co nabídnout a jeho nelehký životní úděl by jistě vydal na další samostatnou knihu.

„Říkám jenom to, že už tady nechci být.“
„Ty tady už nechceš být? Radši bys byla tam?“
Přikývla a oči se jí podezřele zaleskly.
„Povíš mi to, Julie? Co je špatně?“
„Až se vrátíme domů, zase bude všechno v pořádku,“ vyhnula se přímé odpovědi.
„Slibuješ?“
„Slibuju,“ přikývla.
Jenže existují některé věci, které prostě slíbit nemůžeš. Nikdy nemůžeš slíbit, že všechno bude stejné jako dřív. Všechno se totiž mění.

Autorka na svých stránkách rozehrála zajímavé dějství, které stojí na dvou silných postavách. Oba vyrůstají v naprosto rozdílných podmínkách, ale jejich sny a touhy jsou pro ně životní výzvou i alfou a omegou bytí. Začátek vyprávění mě navnadil na netradiční příběh, v kterém se za slovy skrývá hloubka a myšlenkový přesah. Chtěla jsem poznat víc a víc osobnost Augusty a s napětím jsem čekala, kam autorka nasměruje další kroky sympatického Parfaita. S každou přečtenou stránkou se ve mně odehrávalo vzrušující očekávání z naprosto přelomového románu, který mě dostane a rozbije na tisíc kousků a autorka tento záměr opravdu bravurně naznačila od samého prvopočátku. Bohužel čím víc jsem postupovala v příběhu, tím víc se moje nadšení zmenšovalo. Autorka pro mě zůstala „stát“ na místě, a ačkoli byly další stránky naplněné dávkou silných emocí a zlomové okamžiky nepostrádaly napětí, má přehnaná očekávání nebyla zcela naplněna.

Román Druhá půlka Augusty Hopeové rozhodně nezatracuji, dokáže nabídnout množství životních mouder (nádherné pasáže❤) i emocí a svým způsobem se mně příběh líbil. Čtivé vyprávění, které jde přímo k jádru věci, ve vás vyvolá rozmanité pocity a rozhodně vás dojme. Jemné odstíny příběhu nepostrádají lidskost a trochu netradiční styl vyprávění je oázou radosti. Jsem přesvědčena o tom, že si své nadšené čtenáře určitě najde a já už se budu muset jednou pro vždy vykašlat na ta zatracená očekávání. 😉

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za velmi zajímavý a hořkosladký příběh děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Druhá půlka Augusty Hopeové pořídíte na stránkách Knižního klubu.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách knihkupectví Luxor.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *