Recenze

Štědrý bylinářův rok II

Má spřízněná, knihomolská duše Veronika se s námi nedávno nadšeně podělila o dojmy z prvního dílu „bylináře“ Zuzany Švédové:  Štědrý bylinářův rok  (recenze zde). Knihu jsem jí moc záviděla – je doopravdy „vymazlená“ – a doufala jsem, že její autorka Zuzana Švédová brzy napíše o bylinkách něco podobně čtivého, milého a užitečného . Dočkala jsem se <3 🙂 . Světlo světa spatřil Štědrý bylinářův rok II, pojďme se společně začíst do textu knižní novinky a těšit se na to správné, voňavé  jaro, které se nám kvapem blíží…

Název: Štědrý bylinářův rok II

Autor: Zuzana Švédová

Nakladatelství: Grada

Počet stran: 424

Rok: 2022

Oficiální anotace

Jsou místa na zemi, která jsou posvátná, jen si k nim dojít, nechat se jimi okouzlit. Rostou tu bylinky a ševelí vítr, jiskří prameny čistých studánek, svítí slunce a k odpočinku láká stín. Člověk se smí natáhnout do zelené trávy, zavřít oči a být chvíli sám pro sebe. Obklopen radostí, která se zhmotňuje v ptačím zpěvu i zvonici na kopci. Jsou taková místa, která nás učí, léčí, přivedou k sobě. Jako bychom zde uchopili celou svou podstatu, od základu narovnali, vyživili kořeny. Tak jako moudře činili též předkové, zapředeni do okamžiků plynoucího dne.
Vydejme se společně bylinkovými stezkami, s košíkem plným voňavých léčivek, zadělejme na mast, hojivou tinkturu, uvařme z rána uzdravující sirup. Pomalu plyňme v područí přírody, neboť je moudrá, dávající, laskavá a pro nás. Naučme se opět číst v odkazech předků, pochopme zákony zrození a ticha, živme v sobě pohádky, zvyky a tradice, neboť jsou podstatou, jádrem i cestou. Cestou, která nás přivede na práh milovaného domu, k čistě prostřenému stolu, dlaním, které pohladí. Do zahrádek, kde kvete máta, modravá chrpa, fialový sléz, kde to zní zpěvem a láskou k dobrému.
Zavřeme vrátka na petlici a vydejme se dále, do luk a lesů, hájů a luhů, napříč dalším štědrým bylinářovým rokem, který je opět naplněn poznáním a vůněmi.

ξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξ

Jak ze stravy získat základní živiny – recepty Zuzany Švédové - Blog KalorickeTabulky.czZuzana Švédová působí jako nutriční terapeut. Během své práce se zaměřuje převážně na diabetiky, ať už 1. či 2. typu, metabolické poruchy, autoimunitní neduhy. Věnuje se též dětem, dětskému stravování, naše nejmenší učí kouzlu bylinek, které jsou její velikou vášní. Pořádá workshopy a přednášky, během kterých nás přibližuje zpět k našim kořenům, ze kterých prýští energie a síla. V jejím volném čase bádá a hloubá ve starých spisech, ze kterých vytahuje kouzla zašlých let, která se pak snaží otisknout do knih naplněných bylinami, tradicemi či dávnými zvyky. Mimo to též ráda tvoří, ať už v kuchyni nebo na zahradě. Miluje fotografování, aranžmá, výlety, hudbu, knihy, psychologii a prastará tajemství. Velikou láskou je jí syn, který jí dny naplňuje radostí a sluncem, stejně tak jako rodina a dobří lidé kolem ní.

Text: zuzanasvedova.cz , Foto: zdroj

ξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξ

Summa summarum

Jsem přesvědčená, že stejně jako první díl“ Štědrý bylinářův rok“ si své čtenáře i „dvojka“ získá na první pohled již na pultech knihkupectví: má šitou vazbu, tvrdé desky a hlavně je plná nádherných fotografií a ilustrací. Obsah knihy je rozdělen do 4 částí – podle ročních období: Jaro, Léto, podzim, Zima.

„… Svatý Jiří vstává, zemi odmykává,
aby tráva rostla, tráva zelená,
růžička červená, fiala modrá,
všelijaké kvítí, na věnečky vití. … „
Lidová píseň

Z OBSAHU KNIHY

Úvod
Jaro
Svatý Jiří, patron rolníků, vojáků a skautů bojující s drakem
Kouzelná filipojakubská noc
Bršlice kozí noha, výborná dnová bylina
Smetanka lékařská, jaterní a žlučníková vzpruha
Kopřiva dvoudomá, žahavá kráska při okrajích cest
Bříza bělokorá, dárce mízy i léčivého listu
Sedmikráska chudobka, léčivka podporující vykašlávání
Jitrocel kopinatý, vztyčený panáček v rytířské zbroji
Brukev řepák vodnice, staročeská léčivá pochoutka
Třešeň ptačí, sladký plod nalitý šťávou
Krátká vsuvka o molech
Léto
Svátek Jana Křtitele
Letnice
Přeslička rolní, zázrak naditý kyselinou křemičitou
Chrpa modrá, hojivý odkaz plynoucího léta
Taza de té gratis Taza de té vintage foto e imagenTužebník jilmový, účinné přírodní antipyretikum
Kontryhel obecný, střižený ženám na míru
Řebříček obecný, výtečná ženská bylina
Topolovka růžová, impozantní bylina zahrádek a luk
Jahodník velkoplodý, sladká pochoutka přímo ze záhonku
Krátká vsuvka o čiroku
Podzim
Posvícení
Dušičky
Lnice květel, bylinka bojující proti žloutence
Pelyněk černobýl, mocná léčivka ulevující trávení
Líska obecná, poklad v podobě sladkých ořechů
Mrkev obecná setá, to pravé pohlazení pro naše játra
Rajče jedlé, výtečný zdroj lykopenu
Mák setý, symbol plodnosti, ale též bohatství
Cucharas de especias gratis foto e imagenSlivoň švestka, úžasně sladký, šťávou nabitý plod
Krátká vsuvka o těhotenství, porodech a šestinedělí
Zima
Štědrý den se svými kouzly
Nový rok
Hromnice
Krátká vsuvka o medu
Závěr
Rejstřík receptů
Použitá literatura

„… Je to právě jaro, které nás dokáže vytáhnout ven, posadit do trávy a nechat hloubat. Přemýšlet nad volně plynoucími mraky, prvními pupeny a svěžími lístky. Jaro, které nám doslova přiloží džbán k ústům, to když se otevírají studánky, ale též pupeny, jež jednoho dne vytrysknou v záplavu bezmezné zelené. Výpravy do lesů, kde to již bzučí, brouká, překypuje životem. Už dávno se rozloučily prokřehlé sněženky, zamával talovín a zbytněly sedmikrásky, které ustály studenou zimu a nyní konečně rozevřou korunky, aby se dosyta prohřály sluncem. … „

Milovníci tradic a zvyků budou mile překvapeni, protože lidová tradice je s léčivými bylinami natěsno spojena od nepaměti a tudíž si našly své místo i v nové knize Zuzany Švédové. V každém knižním oddílu – ročním období – se seznámíme nejen s bylinkami, které jsou typické pro daný čas, ale i např. s pranostikami, pověrami a tradicemi. K tomu si podle „bylináře“ můžeme uvařit a zamlsat „hezky česky“ –  v textu se nešetří zdravými a staročeskými recepty. Na své si přijdou všichni, kteří si doma připravují masti či tinktury a snaží se o oživení tradičního bylinkaření. Kniha se mi velmi líbila, text je psaný poutavě – nenudí. Moc mě bavily i pověsti a staročeské zvyky 🙂 . Za sebe mohu ❤ doporučit všem kořenářkám a kořenářům.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za krásnou knihu o bylinkách a všem s nimi spojeném, děkuji ❤nakladatelství Grada❤.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *