Recenze

Moje super (ne)realita

Žijete na sociálních sítích stejně jako hlavní, ženské postavy románu MOJE SUPER (NE)REALITA? Fotíte jak divý, přikrášlujete realitu a s napětím čekáte, kolik dostanete lajků? Možná máte spoustu virtuálních přátel, ale nic se nevyrovná těm skutečným, kteří vám vždy podají reálnou, pomocnou ruku…

Název: Moje super (ne)realita

Autor: Claire Frostová

Nakladatelství: Grada – Cosmopolis

Rok vydání: 2020

Počet stran: 328

Bell je na prahu čtyřicítky a právě se po deseti letech rozešla se svým partnerem. Večery tráví sama doma před televizí a jedinou vzpruhou je pro ni práce nebo její kamarádka Suze. Pracuje jako marketingová manažerka v módním průmyslu a Instagram je její pracovní součástí. Sleduje na něm skvělé a šťastné životy těch druhých a nepokrytě jim závidí. Uvědomuje si, že okruh jejich nejbližších přátel se skládá pouze ze dvou osob – její sestry a kamarádky Suze a rozhodne se něco se svým životem udělat. Přihlásí se do kurzu fotografování v místním komunitním centru a zároveň doufá, že zde najde i nové přátele. A právě tady potká instagramovou hvězdu Millie, které je třicet let a podle svého profilu si žije snovým, báječným životem obklopená radostí a štěstím. Ale co když je všechno úplně jinak? Co když je Millie matka samoživitelka s pětiletým synem a fůrou problémů? Společné trable i starost o zánik komunitního centra obě sblíží a možná i změní jejich pohled na sociální sítě.

„Já a matka roku?! To se vám povedlo! Máloco je vzdálenější realitě!“ Zalykala se smíchem.

„Pochopitelně že je to všechno vymyšlené – je to přece Instagram, tam o sobě nikdo neříká pravdu!“

Moje super (ne)realita je román nořící se do problémů sociálních sítí, které se staly už každodenní součástí našich životů. Hlavní dějovou linku obstarávají dvě ženy – Millie a Bell, na jejichž vlnách vyprávění budete vnímat všechna ožehavá témata této virtuální reality, ale také jejich životní osudy.

S románem Moje super (ne)realita poznáte všechna úskalí i zákoutí sociálních sítí. Dozvíte se, jak zvýšit svou sledovanost, ale zároveň zjistíte, že nic není tak, jak se na první pohled zdá a že možná za těmi úžasnými příspěvky všech těch báječných lidí stojí někdo úplně jiný, než jak se veřejně prezentuje. Právě anonymita sociálních sítí dává nebezpečnou zbraň do rukou každému, kdo by rád žil jiný život, ale možná na to nemá odvahu nebo má dalších milión důvodů, tak ho žije alespoň virtuálně.

Autorka knihy Claire Frostová píše chytlavě, žádné nudné pasáže a vlastně, i když problém rozpitvává na několika stránkách, stále se jedná o čtivý příběh. Atraktivně psaná forma vás bude bavit po celou dobu a i když se v ději nedějí žádné velké akce, až na zápletku kolem zániku komunitního centra, budete s příběhem spokojeni.

Obě hlavní hrdinky jsou ve vleku svého života a nemají se čeho nebo koho chytit. Neumí si poradit s vlastním životem, ale rozhodně se nejedná o žádné chudinky. Stačí jim pouze menší „nakopnutí“, aby svůj osud pevně uchopily do svých rukou, udělaly si nové reálné přátele a začaly žít skutečný život.

„Nikdo by neměl plavat životem sám.“

Belle ani Millie jsem rozhodně nezáviděla. Na jednu stranu jsem nechápala, jak někdo může takhle vysedávat a celý svůj život podřídit selfies ze svého života, ale pak jsem si uvědomila, že když si každý „hrábne“ do svého svědomí, zjistí, že některými příznaky trpí každý z nás. A nemyslete si, že když nedáváte na Instagram každou hodinu jedno foto, že se vás to netýká. Ono vlastně úplně stačí, že jste na Facebooku ráno, během dopoledne občas mrknete co je nového, po obědě u něj trochu vytrávíte, odpoledne až přijdete z práce, jenom překontrolujete, zda tam není něco nového a před usnutím ještě potřebujete zjistit, zda vám něco neuteklo… Ano, utekl vám život…

Pokud máte rádi poklidně plynoucí příběhy, které vám ukáží něco málo z hodnot života, pak určitě sáhněte po románu Moje super (ne)realita.

Hodnocení: 80 %

Za nahlédnutí do reálně nereálného života děkuji nakladatelství GradaCosmopolis a samozřejmě také za recenzní výtisk knihy Moje super (ne)realita.

 

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *