Recenze

Kanibal z Nine Elms

Tak jo, všichni fanoušci Roberta Bryndzy se konečně dočkali a jeho nová detektivní série je na světě. V hlavní roli opět vyšetřovatelka ženského rodu a protihráče jí dělá zvrhlý, zrůdný vrah, který má tentokrát opravdu prapodivné choutky – nebo snad chutě? 😮 Knihu KANIBAL Z NINE ELMS vydalo nakladatelství Grada – Cosmopolis a my jsme za to vážně rádi. 🙂

Název: Kanibal z Nine Elms

Autor: Robert Bryndza

Nakladatelství: Grada – Cosmopolis

Rok vydání: 2019

Počet stran: 464

Kate Marshallová je mladá policistka, která má svou dobře našlápnutou kariéru ještě před sebou. To by se ale nesměla připlést k případu sériového vraha přezdívaného Kanibal z Nine Elms. Své jméno dostal podle názvu ulice, kde se našla jeho první oběť Shelley Norrisová. Bylo to v roce 1993 a od té doby spáchal ještě další vraždy a ani po dvou letech mu policie stále není na stopě. Má své specifické poznávací znamení – své oběti rád kouše. Jediné Kate se podaří vraha odhalit, ale málem u toho přijde o život.

Nyní po patnácti letech, kdy vrah ještě stále sedí za mřížemi, se jí minulost připomene a oživí v ní vzpomínky, které by ráda vymazala ze svého života. Přednáší na univerzitě a je se svým životem celkem spokojená. Po tom, co kdysi prožila, našla útěchu v alkoholu a tento démon se jí stále snaží zlákat na svou stranu, ale Kate statečně bojuje a ani její asistent Tristan Harper netuší, s čím se musí Kate potýkat. Vše začne nevinným e-mailem, v kterém ji rodiče ztracené dívky žádají o pomoc s objasněním záhadného zmizení jejich dcery. Když se začnou objevovat další vraždy mladých dívek, jejichž modus operandi je jak přes kopírák podobný Kanibalovi z Nine Elms, je jasné, že Kate se opět namočila do marastu, který zavání velkým průšvihem.

∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗

Kniha Kanibal z Nine Elms je prvním dílem z nové série Kate Marshallová. Pokud jste četli předchozí sérii s inspektorkou Erikou Fosterovou, jste obeznámeni, co můžete od Roberta Bryndzy očekávat. A ano, žádné překvapení se nekonalo. Autor jede ve své osvědčené taktice, která přiláká nejednoho dychtivého čtenáře očekávajícího brutální vraždy, inteligentní vyšetřovatelku, postupné odhalování zločince i velké finále na závěr.

„Myslíte si, že se někde uvnitř něj skrýval normální člověk?“

„Ano. A u mnohých mnohonásobných vrahů se dostávají dvě strany jejich charakteru do konfliktu. Dobro a zlo.“

„A zlo často vyhrává.“

„Doufám, že dobro vítězí stejně často jako zlo…“ Zmlkla. Už si nebyla tak jistá.

Tristan znovu přikývl. „Díky, a slibuju, že už vás nebudu prudit dalšími dotazy ohledně toho člověka… Je skvělé, že vás uvidím, jak jste zase policistkou, co vyšetřuje zločin.“

Začátek knihy se rozjíždí na plné pecky, žádné dlouhé uvítací pasáže, pěkně rovnou cestou k „jádru pudla“. Takže za mě velké nadšení hned od prvopočátku. To samé se už ale nedá říct o prostředku příběhu. Vyšetřování sice nepostrádalo jistou dávku napětí a odtajňování všech indicií k odhalení pachatele mělo hlavu i patu, ale spousta vložených hluchých míst, sráželo tempo do průměrnosti. Věčné polemizování Kate o jejích pocitech, náladách a boj s démonem alkoholu bylo na můj vkus příliš rozvleklé a knihu tak nafouklo do obřích rozměrů.

A ani vyšetřovatelka Kate mi nijak zvlášť k srdci nepřirostla, nemastná – neslaná, zkrátka průměrná. Koho jsem si ovšem oblíbila, byl její asistent Tristan. Mladé „ucho“, které se červená při lehké pikantnosti, ale zároveň inteligentní snaživec, jenž se nebojí překročit svůj stín. A trochu mně také chyběla romantická linka. Nejraději bych dala Kate dohromady s Tristanem, ale jelikož se v příběhu několikrát autor zmíní o tom, že Kate by mohla být jeho matkou – no nevím, tohle asi nedopadne… i když??? 😉

Co se Bryndzovi rozhodně podařilo, jsou propracované popisy brutálních scén. Na něco tak syrového od něj tedy nejsem vůbec zvyklá, a pokud máte rádi tyto drsné scény, tady si rozhodně přijdete na své. Vůbec se s tím nemazlí a při čtení popisu, jak vrah vykousává svalovinu z těla oběti, nemusí být citlivým čtenářům zrovna nejlépe.

Zkrátka a dobře série s Erikou se mně líbila víc. Tady mi chyběl onen pověstný šmrnc a šťáva, který by dodal celému thrilleru větší spád a za mě i větší čtivost celé knihy. Ale je to teprve začátek a uvidí se, kam autor Kate nasměruje příště, třeba nakonec budu hodně mile překvapená. Tím pádem je jasné, že další díl si určitě nenechám ujít.

Hodnocení: 80 %

 

Za brutální jízdu chuťově náročného pachatele a samozřejmě také za recenzní výtisk děkuji nakladatelství GradaCosmopolis, na jejichž stránkách si můžete knihu Kanibal z Nine Elms pořídit.

 

Mohlo by se vám také líbit...

3 komentář

  1. Musím souhlasit, že pasáže s alkoholem, démony a sponzorem pro mě byly nejen zbytečné, ale také nudné. Vůbec se to tam nehodilo.

    Nicméně Bryndza velmi přitvrdil a to bylo příjemné zjištění 😀 I když doufám, že u Eriky to tak nebude 😀

    1. Veronika Esserová says:

      Přesně :-). Eriku ať nám zachová ve stejné fazóně na jakou jsme zvyklý :-).

  2. […] tendenci, máme se na co těšit. Není až tak podstatné, zda jste četli předchozí díl Kanibal z Nine Elms, autor všechny podstatné indicie připomene a každý díl má svůj ucelený případ, který je […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *