Recenze

Kniha dvou cest

Vypravěčka mezilidských vztahů Jodi Picoultová přichází s dalším románem KNIHA DVOU CEST a i tentokrát se můžete těšit na emotivní a propracovaný příběh plný lidskosti, bolesti i naděje. Dva životy, dvě lásky, dvě cesty. Lze si mezi nimi vybrat?

Název: Kniha dvou cest
Autor: Jodi Picoultová
Překlad: Alexandra Fraisová
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2023
Počet stran: 488

V jediném okamžiku se pro Dawn Edelsteinovou všechno změní. Sedí právě v letadle a má se připravit na nouzové přistání. Hlavou jí proběhne spousta myšlenek, ale nejvíce ji překvapí, že žádná se netýká jejího manžela, ale muže, jehož naposledy viděla před patnácti lety. Dawn jako zázrakem přežije, ale stejně tak i všechny pochybnosti, které se tak náhle vynořily. Má dobrý život. Doma ji čeká manžel Brian, milovaná dcera a její práce, kdy klientům ulehčuje přechod mezi životem a smrtí. Jenže kdesi v Egyptě žije vědec Wyatt Armstrong, který odkrývá starověká pohřebiště. Archeologii se Dawn kdysi také věnovala, ale život ji nakonec zavál jinam. A když se teď zdá, že jí osud nabízí druhou šanci, už si není tak jistá volbou, kterou kdysi učinila.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Citlivý román Kniha dvou cest v sobě ukrývá životní rozhodnutí, návraty k minulosti, romantiku i bolestivé vztahové okamžiky. Pokud k tomu všemu máte ještě rádi historii Egyptu, pak je tento dojemný román určen právě vám. Přemýšleli jste někdy o tom, jakým směrem by se mohl ubírat váš život, kdybyste tenkrát udělali jiné rozhodnutí, posunuli svůj život úplně jiným směrem? I naše hrdinka má po dramatické události stejný nápad a vydává se po stopách minulosti, v které nechybí láska ani tajnosti.

Příběh vyprávěný ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Dawn dává čtenářům dokonalý přehled o pocitech, které obsahují i návraty do minulosti. Ucelený přehled jejího života se opírá o dvě vztahové záležitosti a také dvě pracovní pozice. V současnosti poznáváme její zajímavou práci duly smrti, jejímž smyslem je dělat doprovod na koci života a vzpomínkami se vracíme i k atraktivní práci egyptoložky.

Měla jsem dobrý život. Ale možná jsem mohla mít život skvělý. Jak jsem měla říct muži, kterého jsem opustila, že si myslím, že to byla chyba?
„Nepřijela jsem dokončit svou disertaci,“ přiznala jsem.
Wyatt přikývl, nespouštěl ze mě oči. „Tak proč jsi přijela do Egypta?“
Protože, dopověděla jsem v duchu, jsi tady ty.
Protože jsem nepoznala, jak to mohlo skončit. Jak jsem já mohla skončit. Protože existuje-li zahrada plná možná, jsi ty jako invazivní plevel, kterého se nedokážu zbavit.

Autorka Jodi Picoultovározvětvený styl psaní, který se rozbíhá různými směry, aby dokonale čtenáři popsal všechny vedlejší indicie příběhu. I přes velké množství těchto odboček se jedná o čtivé a živé vyprávění, které vás okamžitě vtáhne do svého děje.

Celý příběh je obalen do egyptského historického hávu nebo je to možná návštěva Egypta s příměsí romantické linky, můžete si vybrat. 😉 Zkrátka a dobře pokud nemáte vztah k egyptské mytologii či její historii, bude se vám kniha číst trochu ztěžka. Hlavní dějová osa vystavěná kolem Dawn vám nabídne niterné náhledy do duše této postavy i větší množství životních mouder, které jsou jen tak zlehka nahozeny, ale mají silnou vypovídající hodnotu. Její život se ocitne na rozcestí, z kterého stejně jako v Knize dvou cest vede několik stezek a vybrat si tu správnou je citlivou polemikou hlavní dějové linky.

Důležitou roli v příběhu hraje také smrt, na kterou nahlíží hlavní hrdinka tzv. dula smrti trochu jiným pohledem – přijatelným, neortodoxním a velmi citlivým, který vám může nasměrovat i posunout vaše přesvědčení jiným směrem.

Román Kniha dvou cest nijak výrazně nevybočuje z řady emotivních autorčiných románů, a pokud jste si tuto spisovatelku lidských duší zamilovali, i v tomto případě budete spokojeni. Mně se kniha vcelku líbila, na druhou stranu musím přiznat, že ačkoli mě Egypt velmi fascinuje, občas této slunečné země bylo až příliš. Naštěstí dojemná a citlivá hlavní linie dokázala vyvážit tento můj zmatený pocit a intenzivní poselství románu zcela vykompenzovalo občasné rozčarování. Tohle je prostě Jodi Picoultová. 😉

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za další propracované a dojemné vyprávění této spisovatelky děkuji nakladatelství Euromedia Group. Román Kniha dvou cest můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *