Recenze

Prvok, Šampón, Tečka a Karel

Zábavné nahlédnutí do mužského světa. Ženy jsou vítány 😉

Název: Prvok, Šampón, Tečka a Karel

Autor: Patrik Hartl

Nakladatelství: Bourdon

Počet stran: 236

Rok vydání: 2012

Čtyři kamarádi, jejichž přezdívky tvoří název knihy, si na jednom třídním srazu po 20 letech přiznají, že nežijí život podle svých mladických představ. Prvok je bez práce a na cestě má čtvrté dítě, Šampón je režisér, který se zahrabal v béčkových seriálech, Tečka se vrátil z mise v Afgánistánu a nemá žádnou rodinu a Karel je majitelem úspěšné firmy, jenže práce ho nebaví a manželka je mu nevěrná.

Prvok to nazval celkem stručným výrazem: „Obávám se, že kdybych se v šestnácti viděl, jak jsem na tom teď, nejspíš bych si řek, že jsem pěknej sráč.“

Aby se mohli zase sami sobě podívat do očí, rozhodnou se, že s tím něco udělají. A protože chlapy jsou od nepaměti „hračičkové“, jak jinak si to dokázat než se vsadit.  Hra o největšího zbabělce právě začíná. Ovšem něco jiného je hra vymyšlená v opilosti a něco jiného je převést ji do skutečnosti. A hned první úkol prověří jejich odvahu. Svléknou se všichni čtyři kamarádi do naha, i když jsou zrovna v té nejvíc nezáviděníhodné situaci jako např. Prvok při pohovoru na místo vychovatele v mateřské školce? A co další úkol? Budou se i nadále potácet ve svých nanicovatých osudech, nebo jim tato ojedinělá hra přinese totální obrat v životě?

Tato kniha jsou takové mírně pootevřené dveře do světa mužských, a která žena by nechtěla tyto dveře otevřít a alespoň jednou nohou nevkročit? A jelikož pan autor je znám svým kladným vztahem k vulgarismům, musíte být připraveni něco z toho mužského světa snést. Je možné, že to někomu bude připadat příliš přes čáru, ale já si jeho romány bez nich už nedokáži ani představit a navíc to není tak hrozné, rozhodně se u nich tolik nečervenám;-).

Příběh je čtivý, humorný, děj plyne svižně, prostě čtenářská atraktivita je zaručena. Každá kapitola je psána očima jedné ze čtyř hlavních postav a vy se tak noříte do hlav všech čtyř hrdinů a budete vnímat rozmanitost postav i popis jedné situace z více úhlů pohledů. Ačkoli mezi postavami vládne absolutní rozdílnost, jsou velmi snadno uvěřitelné a čtenář nemá problém se s nimi ztotožnit.

Tato prvotina Patrika Hartla nám může ukazovat na to, kudy se další autorova cesta bude ujímat, a že rozhodně nemusíme mít strach o jeho spisovatelský um. Ostatně jeho následující další literární počiny to jenom dokazují.  Já měla to potěšení číst Malý pražský erotikon – vřele doporučuji a nedočkavě natahuji ruku po Okamžikách štěstí a jeho nejnovější knize Nejlepší víkend.

Pan autor nám s každou další knihou dozrává jako archivní víno a jeho osobitý styl psaní útočí na naše bránice bez přestání. Jistě si vzpomenete na svérázný smích pana Hartla, a ačkoli je to k neuvěření, panu spisovateli se daří přenést stejný smích i na stránky jeho knih.

A pokud vás zajímá, jak se autor osobně rozhodl přijmout tuto vlastní výzvu – nestát se „sráčem“ a přeběhnout nahý přes Staroměstské náměstí, doporučuji podívat se na jeho video http://www.patrikhartl.cz/nezarazene/nebud-srac/, které sice natočil už před sedmi lety, ale stále má můj obdiv za svoji odvahu (navíc v únoru – brr).

(foto: Lenka Hatašová)

Patrik Hartl: „Kdyby měl Karel charakterizovat, jaká tato kniha je, pravděpodobně by řekl, že je to výzva. Výzva nebát se v poločase rozpadu změnit a čelit pohodlnosti. Prvok by asi neváhal pateticky dodat, že je to příběh o svobodě a odvaze, která je k ní potřeba. A taky o tom, jak milovat. Manželky, milenky, matky i dcery. Tečkovi by to bylo fuk, protože knížky nečte. Ale kdyby zjistil, s kolika ženami se v tomto příběhu vyspí, možná by ho to zaujalo natolik, že by si zrovna tenhle román přečetl.  A Šampón by hlavně považoval za důležité, aby se při čtení této knížky čtenáři dobře bavili. Protože podle něj v ní jde především o to, o čem zpíval Freddie Mercury: Show must go on!“

A já nemohu jinak než souhlasit. Tato kniha je totiž jedno velké představení…

Hodnocení: 99 %

 

Recenze primárně zpracována pro portál https://www.chrudimka.cz/. Tímto děkuji za možnost převzetí.

 

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. Lucka says:

    Super recenze, na Hartla se už chystám dlouho 🙂

    1. Veronika Esserová says:

      Rozhodně nesáhnete vedle. Doporučuji !!! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *