Recenze

Lovkyně

Kdysi byla lovcem ona. Dnes má být kořistí. Pátrání po zločincích druhé světové války je tématem obsáhlého románu LOVKYNĚ a jedná se vskutku o zajímavé čtení, které vám přiblíží období po 2. světové válce. Je spravedlnost opravdu slepá?

Název: Lovkyně

Autor: Kate Quinn

Nakladatelství: MOBA

Překlad: Lenka Faltejsková

Rok vydání: 2020

Počet stran: 590

Osmatřicetiletý Ian Graham byl kdysi slavným válečným reportérem a nyní po 2. světové válce se honí za válečnými zločinci. Smrt jeho bratra v něm zanechala zášť a pomstu, jehož nejvyšší metou je dopadení ženy, které se přezdívalo Lovkyně. Vražedkyně, která má na svých rukou krev nevinných lidí, včetně dětí se s úspěchem skrývá a najít její stopu je takřka nemožné. S Ianem spolupracuje Tony, který má také své důvody, jež si přinesl z války, aby pomohl najít všechny válečné „zrůdy“ a po několika letech se objevuje i Nina. Ta jediná přežila střet s obávanou Lovkyní a pouze ona dokáže poznat tvář, která se jí tak hluboko vryla do paměti. Z Lovkyně se stává štvaná zvěř…

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

Román Lovkyně je podmanivým příběhem plným napětí, lásky, odvahy i temného stínu lidského zla. Jedinečnost románu spočívá v časovém období, do kterého je děj zasazen. Období 2. světové války bylo mnohokrát knižně zpracováno, ale pouze menší množství vypráví o skutečnostech, které se děly bezprostředně po válce a jež se týkalo stíhání a souzení válečných zločinců.

Autorka toto atraktivní téma zpracovala do formy epického románu, který je nabitý akcemi a zápletkami. Čekají vás tři dějové linie, které se postupem času do sebe umně prolnou a v závěru tak získáte ucelený příběh zločinu, pomsty i spravedlnosti. Jednu linku vyprávění obstarává Ian a datuje se do období roku 1950. Sledujete jeho pátrání po nelítostné Lovkyni i vztah s bývalou poručicí sovětského letectva Ninou Markovovou. A právě tato žena zajišťuje další linku vyprávění, která vás zavede do roku 1937 na území Sovětského svazu i na nehostinnou Sibiř. Poslední dějová část je v područí Jordan a datuje se do období 1946. Jejím působištěm je Amerika a také vášeň pro fotografování. Právě v Americe se všechny dějové nitky propojí a vyjeví tak celý obsáhlý příběh.

Všichni jsou ztraceni. Zločiny proti míru. Zločiny proti lidskosti. Válečné zločiny. Podle jakých zákonů? Chtělo se jí křičet a bušit pěstmi proti té nespravedlnosti. Podle jakého práva? Jenže válka skončila a pravomoc rozhodovat, co je zločin a co není, připadla vítězům. Co je lidskost a co už ne.

To, co jsem udělala, bylo lidské, pomyslela si. Bylo to milosrdné. Jenže to vítězové nikdy nepřijmou. Budou vynášet rozsudky v Norimberku i jinde, budou rozhodovat o tom, které činy, byť v souladu se zákony minulosti, vynesou muži oprátku. Nebo ženě.

Zdroj

Plně rozvinutá zápletka nafoukla román do obřích rozměrů, a ačkoli se nejedná o nezáživné vyprávění, chvílemi jsem měla pocit vleklého děje, který sice na konci nabral zběsilé tempo i dramatické vyústění, ale přeci jenom si myslím, že by románu slušelo menší zúžení. Velkým táhlem celého románu bude určitě postava Niny. Osudy sovětských žen za války, které nehodlaly stát u plotny, ale chtěly být součástí válečného dění, je zajímavým čtením, jehož stránky budete doslova hltat. Ruské (sovětské) pilotky, jimž se přezdívalo Noční čarodějnice, si musely za 2. světové války možnost sloužit u letectva tvrdě vybojovat, dokonce u samotného Stalina.

Nelehké téma autorka vkusně odlehčila humornými vstupy, které nepostrádaly inteligenci a glanc.

„Hraju mizerně, zato bez citu.“

Pokud máte rádi obsáhlé historické romány vyprávěné s citem a výpravně, kde výrazné a přesvědčivé typy postav vás nenechají na pochybách, že se vám do ruky dostal silně dějový příběh, pak směle sáhněte po románu Lovkyně.

Hodnocení: 88 %

Za epický příběh honu za spravedlností děkuji nakladatelství Moba, na jejichž stránkách si můžete knihu Lovkyně pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *