Recenze

Vykročte z úzkosti

Snad každý si umí představit, co znamená slovo „úzkost“. Bohužel někteří z nás to vědí až moc přesně, protože se s ní potýkají od rozbřesku do soumraku… Jsem toho názoru, že kniha Jarmily Tolimatové pomůže lidem trpícím úzkostnou poruchou, jejich blízkým, ale i lidem z pomáhajících profesí.

Název: Vykročte z úzkosti

Podtitul: Trénink pro dospělé

Autor: Jarmila Tolimatová

Nakladatelství: Portál

Počet stran: 168

Rok: 2019

Touto publikací autorka nabízí úzkostným lidem konkrétní možnosti, jak mohou svou úzkost zkusit účinně ovlivnit sami. Úzkost umí životní prostor zúžit a vyplnit a někdy stačí nový úhel pohledu či tip na to, co přestat dělat, aby se úzkost začala zmenšovat a postupně vytrácet. Pak se v životě vytvoří místo jiným, pozitivnějším prožitkům.
Drobné příklady ze života ukáží úzkostným čtenářům, že nejsou na boj s úzkostí sami, a jejich příbuzným přiblíží jejich prožitky.

∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴

Autorka o sobě svými slovy

Text, zdroj: Tolimatova.cz

„Jsem psycholožka a psychoterapeutka a nejčastěji pracuji s dospělými s úzkostně depresivní problematikou. Nejvíce praxe mám v pomoci závislým a jejich rodinným příslušníkům – partnerům, partnerkám a i dospělým dětem z rodin závislých při obtížích v budování jejich vlastní rodiny. Zkušenost mám také s problematikou ohrožených dětí a dospívajících a tématem chronické bolesti“.

Foto: Jarmila Tolimatová, zdroj: FB profil autorky.

∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴

Summa summarum

Nová kniha od nakladatelství Portál má oblíbený „kabelkový formát“, je vytištěna na sněhobílém papíru a má skvělý font písma – dobře se čte.

Již při letmém listování knihy si čtenář povšimne, že jsou v textu vynechaná místa s linkami na vlastní psaní čtenáře. Jedná se o „úkoly“, které autorka úzkostným čtenářům radí splnit, aby porozuměli lépe sobě i úzkosti a mohli se svými strachy efektivněji bojovat. Kniha je dělená na devět kapitol a její součástí je Poděkování, Doporučené odborné publikace, Doporučené odborné publikace pro dospělé a jejich vnitřní dítě a Užitečné kontakty.

Autorka se úzkosti věnuje ze všech pohledů: vysvětlí čtenáři fyziologický vznik úzkosti a jak plíživě se z „normální“ prožité úzkosti může stát závažný problém, věnuje se tedy emocím a citům, myšlením a fyzickým znakům atd…

„Strach cítíme z něčeho nebezpečného. Úzkost je pocit jako při strachu, kdy ale neznáme příčinu, což samo o sobě může nepříjemný pocit zhoršovat. Stav úzkosti je nepříjemný sám o sobě a zjistit její zdroj a pochopit, proč se tak člověk cítí, může zneklidnění stupňovat.“

Na prvních stranách knihy se čtenář dozví, jak vnímají a uvažují lidé s úzkostí, jak jí popisují a co je nejvíce zatěžuje. Paní terapeutka zde uvádí rady a tipy, jak eliminovat úzkostné stavy. Hezky rozpracovaná je v knize (mj.) technika Progresivní svalové relaxace doplněná představou a největší novinkou pro mě bylo Zklidnění a povzbuzení čichu a Povzbuzení hmatu a čití.

„Jedno úsloví nabádá, že to chce klid a nohy v teple. Pocity studených nohou a rukou mohou být reakcí na úzkost, tak spouštěčem, protože mohou úzkostnou situaci připomínat – odkrvení končetin je součást normální reakce. Kožešina na zabalení nohou či teplé ponožky, huňatá deka či župan mohou podpořit zklidnění. Příjemné a jemné doteky od druhého jsou také zdrojem zklidnění.“

Dále se v knize dočtete o citovém a emocionálním strádání s kořeny v úzkosti. Myslím, že vysvětlení emoční vlny, se hodí každému, kdo má s touto problematikou nějakou zkušenost. Jako předposlední a poslední pohled na úzkost si autorka vybrala myšlenkový a pohled na úzkost v chování.

Ve všech kapitolách se v knize objevují konkrétní příběhy lidí s úzkostí. Nejcennější na nich shledávám autorčin popis toho „co pomohlo“ – jakou cestou se lidé znovu dostali zpět do života. Vedle příběhů zde najdete i dříve zmíněné úkoly, které jsou zaměřené na sebepoznání a rozvoj.

Autorka píše poutavě, kniha se velice snadno čte i laikovi. Je praktická a užitečná s bohatým teoretickým základem – doporučuji.

Hodnocení: 100%

Za hezky zpracovanou příručku pro boj s úzkostí děkuji nakladatelství Portál a zároveň i za výtisk poskytnutý k recenzi.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *