Recenze

Sama sebou

Také znáte ten pocit, kdy otevřete novou knihu a hned po přečtení prvních řádků vás zalije blažený pocit, že právě tohle jste teď nejvíc potřebovali? Román SAMA SEBOU je příběh naplněný romantikou a city.

Název: Sama sebou

Autor: Jojo Moyesová

Nakladatelství: Ikar

Počet stran: 456

Rok vydání: 2018

Kniha SAMA SEBOU je dalším pokračováním bestsellerů Než jsem tě poznala a Život po tobě. Hlavní hrdinka Louisa Clarková je stejně bláznivá jako v předchozích dvou dílech. Vydá se sama z Londýna do New Yorku a doufá, že pozná zase něco nového. V Londýně nechává svého přítele Sama, ale jak známo vztahy na dálku málokdy fungují. Její nový zaměstnavatel je milionář a ona má za úkol být po ruce jeho nové ženě, ale i když se zpočátku zdá, že je to práce snů, brzy zjistí tajemství, které by raději vědět nechtěla. Následky na sebe nenechají dlouho čekat a Louisa se ocitá na křižovatce svého života a rozhoduje se, jakou cestou bude její život dále ubíhat. Zbyde v něm ještě i místo pro Sama?

Rozhodně doporučuji nejdříve přečíst knihu Než jsem tě poznala, která odstartovala spisovatelčinu kariéru do závratných výšin. Snáze tak pochopíte všechny souvislosti v tomto díle a navíc je tato kniha tak neskutečný emoční „doják“, při kterém bude slzet celá rodina (tedy jeho ženská část).

Ačkoli druhý díl Život po tobě už nedosahoval stejné kvality, odpustili jste jí to, protože je to prostě Jojo Moyesová. Mezitím se vám do rukou dostali i ostatní její knihy a některé byly dobré a některé poněkud slabší. Knihou Sama sebou jsem dala autorce poslední možnost, jak na ní nezanevřít a udělala jsem dobře. V této knize se opět vrací v plné síle a nenechá vás chvilku vydechnout.

Žila byla jedna dívka z malého města, která žila v maličkém světě. Byla v něm úplně spokojená, nebo si to aspoň namlouvala. Jako spousta jiných děvčat se moc ráda strojila a převlékala, aby se stala někým, kým nebyla. Ale jako tolik jiných dívek i ji život semlel, a místo aby zjistila, co jí doopravdy sedí, začala se maskovat a schovávat to, čím se lišila. Nějakou dobu nechala svět, aby ji otloukal, a pak se rozhodla, že bude bezpečnější, když nadobro přestane být sama sebou.

Příběh je napsán ich-formou, velmi lehce plyne a přitom vás neustále drží v napětí, co se bude dít dál. Velkým bonusem celého románu je autorčin nenásilný humor, který odlehčuje děj v těch správných místech a musím zkonstatovat, že jsem až teprve s touto knihou odhalila autorčin cit pro vtípky. 😉

Kromě romantické linky, která tady neplní hlavní roli (žádných velkých erotických scén se nedočkáte), vám Jojo Moyesová nabízí spíše věčnou otázku hledání sama sebe, co od života vlastně chcete a jak se s tím v osobním kolotoči poprat. Je to román a ano je snadno předvídatelný, ale autorka vás dokáže přitáhnout k příběhu natolik pevně, že ji stejně čtete s nedočkavostí a zvědavostí.

Knihy Jojo Moyesové poznáte na první pohled, všechny přebaly jejich knih mají společné téma ve formě stínohry a okamžitě vás zaujmou. Nenáročný a přece poutavě napsaný román SAMA SEBOU vám vykouzlí úsměv na tváři i slzami zalité oči. Pokud máte chuť na zamilovaný příběh se špetkou osobního ponoření do sebe, je tato kniha určena právě vám.

Hodnocení: 90 %

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *