Recenze

Incident v Čechách

Někdo využíval nevinné lidi k experimentům, které si nezaslouží spatřit denní světlo.

Už jste někdy v minulosti ztratili blízkého člověka, kterého jste velmi milovali? Kvůli kterému byste udělali vše, abyste ho získali zpátky?

Název: Incident v Čechách

Autor: Thomas Arnfelt

Nakladatelství: Mystery Press

Počet stran: 287

Rok vydání: 2018

Vatikánský vyšetřovatel Maxmilián je pověřen, spolu se svým pomocníkem Bertucciem, zapeklitým případem. Píše se rok 1613 a v Čechách se ztratilo celé jezuitské poselstvo. Znepokojený Vatikán chce najít viníky stůj co stůj. Společně se oba dva dobrodruzi vydávají po stopách zmizelých a ty je přivedou do Českého království k hradu Bělá, který vlastní Magdaléna – baronka z Vochova a Bělé. Tato mladá žena je vdova, která má svoje tajemství i plány, ale také sexuální náklonost ke své služebné Else. Maxmilián se snaží soustředit na vyšetřování, ale stále ho dohání jeho stíny z minulosti, protože vyjde najevo, že není v Čechách poprvé a věci, které se zde kdysi staly, ho nenechávají v klidu. Pořád ještě existují lidé, kteří o jeho minulosti vědí víc, než by mu bylo milé. A kdo ji nezná, snadno si ji zjistí jako např. záhadný hrabě von Birgen.  Navenek „nekňuba“, ale i on sleduje svoje osobní cíle a kdo mu stojí v cestě, toho se nemilosrdně zbaví.

Kdo měl největší zájem na tom, aby jezuitské poselstvo zmizelo? A co temného se děje v tmavém sklepení a proč mizí i další lidé z okolí?

Zašmátral prsty, aby zjistil, na čem vlastně leží. Ať už to bylo cokoli, bylo to z kamene. A ten byl studený jako voda z pramene časně ráno. Pak si uvědomil, že je nahý. I přes okolní chlad cítil, jak se mu orosilo čelo potem. Kde se ocitl? Co se s ním stalo? A co se s ním děje právě teď?

Zaslechl kroky.

A hlas. Stejný jako tam v lese.

Nestihl ani zaprotestovat, když mu do úst někdo vecpal kus látky. Obvaz kolem očí se uvolnil a Artur se nyní mohl rozhlédnout po místnosti. Zalomcovala jím panika. Ležel na oltáři. Světla plamenů se odrážela v jeho potu, ale on viděl jen dýku, kterou držela v ruce postava oblečená celá v černém.

Švédský autor, který si vybere Čechy jako místo děje své historické knihy, je vždy velkým lákadlem pro české čtenáře. Když si ještě přečtete, že to má být temný thriller z temných časů je jasné, že kniha má našlápnuto stát se atraktivním hitem.

Začátek se rozjíždí velmi slibně a ihned skočíte rovnýma nohama do Vatikánu za dveře inkvizice. Nadějně čtete první stránky, které vás okamžitě vtahují do pestrého děje. Začnete se těšit na trochu toho mysticismu, malinko okultních věd i špetku alchymie. Toto nadšení vám bohužel vydrží pouze několik málo chvil. Slibně rozvíjející se příběh začne pomalu zpomalovat, a aniž by dosáhl svého vrcholu, zastaví úplně.

Co se týče samotného thrilleru nebo spíše detektivní zápletky, až teprve v polovině knihy se pozvolna začne rozplétat zamotané klubko celého tajemství. A bohužel se také od poloviny knihy dovtípíte, kdo je oním podezřelým. Autor vám vlastně ani moc na výběr nedává, protože jeho příběh vám nabídne pouze dvě podezřelé osoby.

Ale ani toto zacuchané klubko se nepodařilo rozmotat úplně přesvědčivě. Dialogy mezi Maxmiliánem a Magdalénou jsou o všem a o ničem, jediné co z toho vyplývá, je jiskření mezi oběma protagonisty, ale víc vám bohužel nenabídnou. Navíc vám spisovatel Thomas Arnfelt, většinou ústy Maxmiliána, dost často nadhodí začátek zápletky či jakousi myšlenku a nechá ji jen tak viset ve vzduchu a vy stále čekáte na dokončení, rozuzlení nebo nějaké vysvětlení, proč se o ní vlastně autor zmínil. Zřejmě autor počítá s tím, že si vše domyslíte (doporučuji křišťálovou kouli) nebo na to už mezitím zapomněl. A bohužel se mu to stalo hned několikrát.

Jisté tajemno ale kniha nabídne. Hlavně „mezikapitoly“ – vsuvky, které jsou psané na černém papíře, vám dají nahlédnout do deníku vraha a vy tak očkem nakouknete do temného hororu až fantasy stylu.

Co se knize nedá upřít je jistá čtivost, nenáročnost příběhu a krátké kapitoly. Stránky vám tak rychle utíkají pod rukama, a ačkoli by se celá kniha dala zhustit do úzkého formátu, nemusíte se děsit počtu stran. Tato prvotina Thomase Arnfelta je pouhý začátek. K hlavnímu hrdinovi příběhu Maxmiliánovi, se následně vrátil v pokračování nazvaném Janovský řád (2017), který už se ale obejde beze mě 😉 .

Hodnocení: 60 %

 

Recenze primárně zpracována pro portál Chrudimka.cz. Tímto děkuji za možnost převzetí.

Incident v Čechách

 

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *