Recenze

Jelení vršek

Vydejte se zasněženou krajinou na JELENÍ VRŠEK a buďte svědky nelítostného boje o hrad i o holý život v době morové. Krásný, historický příběh z pera oblíbené české autorky H. M. Körnerové vás naláká na napětí i romantiku.

Název: Jelení vršek
Autor: Hana Marie Körnerová
Nakladatelství: Moba
Rok vydání: 2022
Počet stran: 368

Východní Čechy na sklonku 16. století
Na hrad, kde žije Jan – poslední potomek pánů ze Zhoře, přijíždí z Francie vdova po jeho mladším bratru Vilémovi. Bratři si byli od malička velmi blízcí, rozkol mezi nimi nastane až ve chvíli, kdy se Vilém rozhodne odjet do Francie, aby podpořil krále Jindřicha IV. Navarského. Ve Francii se přes bratrův nesouhlas ožení a krátce nato nachází smrt na bojišti. Jan trpí výčitkami svědomí, neboť se s bratrem rozešel ve zlém. Navíc má finanční problémy, protože výdaje na válečné tažení a nečekaný Vilémův sňatek silně zatížily rodinnou pokladnu. Příjezd vdovy, která hodlá uplatnit dědický nárok, tak ještě vyhrotí napjatou situaci. Krajina „na konci světa“ zavátá sněhem je pro mladou Francouzku trestem sama o sobě. Doufala, že tu najde nový domov, ale naráží pouze na chlad a odmítání. I služebnictvo vycítí náladu panstva a chová se k ní nepřátelsky. Brzy po příjezdu se ji někdo pokusí otrávit. Jediným ochráncem vdovy je Vilémův právník Václav Lešický, který se snaží vypátrat viníka. Když v kraji vypukne morová nákaza, na hradě hledá azyl i početné Vilémovo příbuzenstvo. Mezi rodinnými příslušníky panují napjaté vztahy, nucené soužití pod jednou střechou přináší další problémy. V sázce není už jenom majetek, ale i život…   

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Poutavě napsaný román Jelení vršek je dalším skvostným čtením H. M. Körnerové, jež vás nadchne a okouzlí svým příběhem, v kterém si historie podává ruku se záživným dějem. Se srdcem na dlani autorka píše o horkých chvilkách, jež přinášejí smrt i lásku a laskavým stylem vypráví svým čtenářům jímavý příběh, který je zaujme od první stránky.

Příběh je vyprávěn er-formou, která sleduje dění na hradě Hiršberk. Co si budeme povídat… U netykavky a morouse Jana ze Zhoře se pořád něco děje. Jednou je to mor, podruhé loupeživá banda, tady se zkrátka vdova Diana nenudí. Jediné co vázne a je pod vysokým napětím svárlivosti, je komunikace mezi pánem hradu a vdovou. Diana se může postavit na hlavu, pomáhat kde se dá, laskavostí házet plnými hrsti, ale pro Jana je neviditelná a kdyby bylo po jeho, mohla by zmizet z povrchu zemského navždy.

Napsal do svého dopisu Vilémovi spoustu zlých slov, který by dnes rád vzal zpátky. Kdyby věděl… Už nikdy nedostal příležitost říci bratrovi, jak ho jejich rozkol mrzí a jak je svět bez něho prázdný. A za to všechno mohla ona! Nebýt ji… Začínal věřit, že v tom musejí být nějaké čáry. Vždyť touha uzavřít překotný sňatek vůbec neodpovídala Vilémově povaze. Nechápal, čím ho žena jako Diana de Cordeil mohla tak okouzlit, že byl ochoten kvůli ní zcela změnit způsob života. A pak jej zmarnit…

Autorka vás hned od začátku uvede do velmi zajímavé atmosféry, v které se nevlídnost, osamocenost a stísněná nálada přilepila hrdinům na paty a doprovází je jako stín zasněženou krajinou i zamlženou myslí. I hrad Hiršberk obklopuje podivné, leč fascinující napětí z očekávání věcí příštích a tuto pulsující energii si román udrží po celou dobu, ba ke konci ještě vystupňuje své obrátky.

Přehledný a živý styl vyprávění, v kterém se nezapomíná na popisné části ani prověrku charakterů postav, zdobí výrazná dějová osa s množstvím dramatických a krvavých zápletek i dost překvapivým koncem. Použití dobových výrazů i perfektní autorčina znalost historie vás reálně přenese do 16. století, v kterém se na lidské životy příliš nehledí a láska vzkvétá navzdory hladu, moru i majetkovým pletichám.

Román Jelení vršek se mi moc líbil, ostatně jako i přechozí knihy této mé oblíbené autorky. Trochu upozaděná romantická linka, kterou ale podprahově tušíte a vnímáte po celou dobu, vypukne na můj vkus až příliš pozdě, je ale plně nahrazena velmi záživným dějem, do kterého se hluboko ponoříte a necháte na sebe působit toto fascinující čtení plné historie a napětí. Za mě velká spokojenost. Doporučuji!❤

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za poutavé, historické i výživné čtení z pera skvělé české autorky děkuji nakladatelství Moba, na jejichž stránkách si můžete knihu Jelení vršek pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách nakladatelství Moba.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *