Recenze

Fazóna

Pojďte nahlédnout do mužského světa a zjistěte, že i život „pánů tvorstva“ je naplněn emocemi, životními problémy a hledáním lásky. Román finského autora s názvem FAZÓNA s humorem i dojetím boří všechny stereotypy o partnerství i rodině.

Název: Fazóna
Autor: Miika Nousiainen
Překlad: Jitka Hanušová
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2022
Počet stran: 333

Sami je muž v nejlepších letech, ovšem přes tikot biologických hodin sotva slyší vlastní myšlenky. Matku svých budoucích dětí hledá tak urputně, až se shodou nešťastných náhod dostane do křížku s motorkářským gangem. Jeho kamarád Markus zase zůstal sám se třemi dcerami a o tradiční rodině si může nechat leda zdát. A třetí kamarád do party Pesonen musí pečovat o stárnoucí rodiče, takže jeho osobní život i zářná kariéra zůstávají v nedohlednu. Ani zbytek Samiho rodiny není zrovna reklamou na štěstí — jeho matka se po manželově smrti jen těžko vypořádává s osamělostí, a navíc s ní vlastní dcera kvůli naprosto nevinným otázkám na budoucí vnoučata odmítá mluvit. Při snaze o řešení svých potíží všichni shodou okolností narážejí na stejný lifestylový blog, který líčí rodinnou idylku blogerky Sini. Postupně si však i ona uvědomí, že pouhá vyladěná fazóna k opravdovému štěstí nestačí.

∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞

Humorný i dojemný román Fazóna má hořkou i sladkou chuť zároveň a v duši vám dokáže vyvolat gejzír pocitů. Svým ironickým humorem mnohé překvapí a jistou teskností nad strastmi života zacílí na vaše emoce.

Příběh je vyprávěn ich-formou a sleduje několik spletitých osudů zkroušených životními událostmi či osobními dramaty. Poznáte tak trojlístek přátel a další osoby, jež jsou na ně napojeny a jejichž společnou notu tvoří životní předěl. U každého je to něco jiného, z Markuse se stal otec samoživitel, Personen pečuje o své nemocné rodiče a Samimu tikají biologické hodiny, které ale bohužel nemá na ruce žádná žena… Zjišťujete tak, že problémy, o kterých jste si do teďka mysleli, že jsou ryze ženskou záležitostí, mají i chlapy a stejně špatně i dobře se s nimi vyrovnávají…

Člověk se musí umět dívat na fazónu. Před jedním ze sousedních domů stávala často sanitka. Byl jsem přesvědčený, že je ten dům plný nevyléčitelně nemocných seniorů, a přestože mi v něm jeden můj známý makléř nabízel byt snů, nenastěhoval jsem se tam.
Později vyšlo najevo, že v suterénu sídlil nejlepší kebab ve městě a záchranka s ním měla dohodu na obědová meníčka. Podobně jsem dopadl ve spoustě mezilidských vztahů. Hledal jsem tu dokonalou a všechny byť jen trochu nedokonalé jsem zavrhl kvůli drobnému šrámu na fazóně.

Hořkosladká mozaika několika osudů vás přesvědčí o tom, že ani finští muži se nebojí hovořit o strastech lidského bytí a dají vám tak nahlédnout do stinných koutů jejich duše. Jímavé a dojemné vyprávění je doplněno nenápadným, za to ale dost sarkastickým a mnohdy až na hranu jdoucím, humorem, který ale přesně cílí doprostřed bránice a citlivě se střídá s životními úvahami a myšlenkovým moudrem.

Kniha není románem, který by vás naprosto dostal a zakousl se vám do duše až na dřeň. Plíživě a s nenápadným důrazem se vám postupně dostává do srdce a otvírá zavřené dveře emocí i mezilidských vztahů, které tak dobře znáte z vlastního života. Partnerské soužití i rodičovské tenké struny souznění se proplétají každodenními zážitky a vy nemáte problém se s nimi ztotožnit a jejich laskavé a humorné vyvrcholení vám vykouzlí zasněný úsměv na tváři.

Román Fazóna nebyl vůbec špatným čtením, ba naopak se mi tihle „problémoví“ finští muži hodně zamlouvali, a pokud máte rádi příběhy, které v sobě spojují životní moudrost, humor i lidskou hloubku, pak směle sáhněte po tomto něžném i vtipném čtení.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za velmi záživné čtení děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Fazóna pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *