Recenze

Mary Jane

Jemné vyprávění, jež se křehce dotýká dospívající mladé duše, vás překvapí svojí životní energií i lehkostí s jakou je román MARY JANE napsán. Velmi milé a pohodové čtení s životním přesahem se dotkne i vás.

Název: Mary Jane
Autor: Jessica Anya Blauová
Překlad: Radka Knotková
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2022
Počet stran: 328

Baltimore, 70. léta. Čtrnáctiletá Mary Jane ráda vaří s matkou, zpívá v kostelním sboru a těší se z výběru těch nejlepších broadwayských muzikálů, který si její rodina předplácí. Coby stydlivá zakřiknutá knihomolka má radost, když se jí podaří získat letní brigádu jako chůva v rodině místního doktora. Počestná práce, jak říká její matka, v počestném domě. Zvenčí dům počestně opravdu vypadá, ale uvnitř panuje doslova i přeneseně chaos: všude harampádí, dveře polepené samolepkami vyzývajícími k odvolání prezidenta Richarda Nixona, k večeři cereálie a donáškové jídlo z restaurace. A co je ještě horší (kdyby o tom věděla Mary Janeina matka, což neví), doktor je psychiatr a celé léto si vyhradil na důležitou práci: pomáhá jedné slavné rockové hvězdě s odvykací léčbou. Týden poté, co Mary Jane nastoupí do rodiny jako chůva, se rocker do domu nastěhuje i s manželkou, proslulou herečkou. Jak léto ubíhá, Mary Jane seznámí svou novou domácnost s nažehleným oblečením a pravidelnými večeřemi a na oplátku dostane jízdenku do liberálního světa sexu, drog a rock’n’rollu (nemluvě o skupinové terapii). Chycená mezi životním stylem, který znala, a budoucností, o níž si teprve teď uvědomila, že je vůbec možná, Mary Jane s příchodem září získá úplně novou představu o tom, co od života chce a jakým člověkem hodlá být.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Mary Jane je hodně zajímavé čtení, které vás nenápadně vtahuje do svého příběhu a s lehkostí vypráví dojemný a místy i humorný osudový přerod konvencemi svázané dívky v životem kypící osobnost. I zábava je v životě důležitá a tahle kniha vám to rozhodně splní.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Mary Jane. Dokonale se tak vcítíte do dospívající duše, jež vyrůstá v „sešněrované“ rodině a její pomalé vylézání z ulity vštěpeného konzervatismu vás bude dojímat a bavit. V rodině doktora je totiž všechno postavené na hlavu… nebo že by s Mary Jane bylo něco v nepořádku? Ponořte se do zmatené duše Mary Jane a najděte společnou píseň, která vám vykouzlí úsměv na tváři.

„Já vím, mami, Já vím. Nelíbí se ti, jak jsme se přes léto změnila. Ale mně jo. Ta písnička je pro mě důležitá. Je… Je o tom mém já, v jaké jsem se změnila, když jsem byla s Coneovými a Jimmym a Shebou. Líbí se mi víc než to, jaká jsme bývala dřív. Líbí se mi být tím člověkem, za jakého mě mají.“

Autorka napsala svůj román z pohledu čtrnáctileté dívky, která se čtenářům mění před očima. Tyto změny nejsou žádnou dynamickou, třeskutou přeměnou, dostávají se k vám plíživě, nenápadně a vám se tak doslova před očima mění osobnost i vnímání této chytré a usedlé dívky, jež se dotkne vašeho srdce. Každá událost i sebemenší nový vjem je pro ni nepoznaným impulzem, který dodává románu mnoho humorných příležitostí i citových vazeb.

Román v sobě absorbuje množství rozmanitých postav i s jeho pestrými charaktery. Každá z postav je dokonale vykreslena, okamžitě se vám zobrazuje před očima a stává se z ní ojedinělý solitér, který dokáže bez potíží fungovat a zapadnout do svého rodinného soukolí. Nejvíce prostoru se dostává „bláznivé“ doktorské rodině, která pulsuje a žije svým bezprostředním, nevšedním životem, jenž vás naprosto okouzlí a možná i probudí vaše hluboko zasunuté touhy a sny.

Jemné vyprávění se sebou nese pořádnou náruč vztahových problémů a společenských témat, ale nezabředává do větší hloubky. Zlehka naťukne rasovou nesnášenlivost, život sešněrovaný společenskými konvencemi, citové strádání atd. Vše pak dokresluje atmosféra bouřlivých 70. let, v které nemůže chybět sex, drogy ani rokenrol.

Román Mary Jane je osvěžujícím čtením, které se vás dotkne svým originálním námětem. Zlehka plynoucí vyprávění do vás otiskne svoji stopu a já jsem velmi ráda, že se tenhle čtenářský „kousek“ ke mně dostal.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za dojemné, humorné a hlavně výživné čtení děkuji nakladatelství Jota, na jejichž stránkách si můžete knihu Mary Jane pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách nakladatelství Jota.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *