Recenze

Za svitu měsíce

Citlivý román, který se odehrává v době sílícího fašismu v Itálii, vypráví poutavý příběh o síle ženské odvahy, jež prochází mnoha životními zkouškami. ZA SVITU MĚSÍCE se odehrávají soukromá i veřejná dramata, v kterých se bolest, smrt i nacistická zhouba mísí s nadějí, zrozením i láskou.

Název: Za svitu měsíce
Autor: Jennifer Antonová
Překlad: Jana Kordíková
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2022
Počet stran: 336

Nina Argentová nestojí o tradiční život italské venkovanky. Jako dcera tvrdohlavé porodní báby je odhodlaná si o vlastním osudu rozhodovat sama. Pak však její bratr emigruje do Ameriky a ona matce slíbí, že ji nikdy neopustí. Když se do jejich horského městečka nakrátko vrátí kamarád z dětství Pietro Pante, přeskočí mezi nimi jiskra. V téže době ovšem Mussolini v zemi vyvolá politické napětí. Sotva se vztah obou mladých lidí prohloubí, musí se Pietro znovu vrátit do práce v amerických uhelných dolech. Nina je rozpolcená mezi touhou odjet za ním a mezi odpovědností vůči Itálii i vlastní matce. V době, kdy Mussoliniho fašisti uvrhnou celou zemi do chaosu a rodné městečko terorizují němečtí nacisti, stává se z každého dne boj o přežití. Společná budoucnost s Pietrem začíná vypadat velmi nejistě, protože spolu ztratí kontakt, navíc Nininy sny o budoucím životě ohrožuje i nacistická okupace a nepřítel, kterému se musí postavit úplně sama…

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

S jemností vyprávěný román Za svitu měsíce je inspirován skutečnými událostmi a vzdává hold všem nezlomným italským ženám, které se ani pod nadvládou fašismu nesmířily s násilím a odloučením od svých mužů a s odvahou šly vstříc životním výzvám.

Příběh je vyprávěn er-formou a je datován do rozmezí let 1914 – 1947. Převážná část děje, kde se odehrává příběh plný emocí i beznaděje, je situována do malého italského městečka Fonzaso, v kterém se každý zná s každým a moc dobře ví, kam se má žena obrátit, když na ni přijde porod. Život rodiny Argentových je ústředním bodem vyprávění a je ovlivněn bolestí, smrtí i strachem, které se střídají se zrozením, drobnými radostmi a láskami, jež dokáží přemoct každou životní tragédii dokonce i navzdory Mussoliniho vládě.

Vše začíná u žen. V nich se spojují nebe a země. Dochází k stvoření a vzniku celého lidstva. V mocném mateřském lůně se odehrává přechod z božského do světského. Právě Marie porodila věčnost a vykoupení.
Síla světa je v jeho ženách.
Moc světa je v jeho ženách.
Ale přesto právě ženy často přehlížíme.
Některé ženy však nechtějí být zapomenuty ani zapomínat.
Zvlášť když jsou to Italky.

Příběh začíná velmi plíživě a nenápadně. Přehršle italských jmen a psaná forma, která utíká od hlavního tématu do všech stran, podporuje vaši roztěkanost a čtenář se necítí být příliš součástí děje. Postupem času, jak se blíže seznamujete s touto italskou rodinou, do vás pestré události zasévají semínko nadšení a vám už tak nic nebrání plně se ponořit do osudů žen, jejichž odvaha vás bude fascinovat.

Autorka píše zajímavě a nebojí se své myšlenky i příběh rozvést vedlejšími odbočkami do vícero směrů. Pod poutavým dějem se tak vine nenásilný vhled do politického uspořádání tehdejší doby, do umění porodů i rozmanitých rodinných vztahů. Budete svědky vzestupu Mussoliniho i jeho pádu a fašistická zaslepenost se bude týkat nejedny italské rodiny, v které se tak projeví vzájemná pospolitost a rodinné sepjetí.

Z knihy sálá italský naturel a celý příběh obklopuje podprahový energický ráz, který se dostává do protipólu k jasně vystavěné emoční stránce. A musím zkonstatovat, že dojetí a slzy budou neodlučitelnou součástí tohoto citlivého románu a romantická linka nezůstane v ničem pozadu.

Román Za svitu měsíce je poctou ženám i historickým náhledem do jedné italské rodiny na prahu despotické fašistické vlády. Bude se líbit všem čtenářkám, jež obdivují nezlomnou odolnost žen i poutavě vyprávěný příběh plný emocí.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za náhled do italské historie i vyprávění o síle ženské odvahy děkuji nakladatelství Jota, na jejichž stránkách si můžete knihu Za svitu měsíce pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách nakladatelství Jota.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *