Recenze

Okřídlená duše

„Nikdy si mrtvých nevšímej!

Nemluv na ně a nepřipusť, aby vycítili tvůj strach!

Nikdy se nesdružuj s těmi, koho duchové pronásledují! 

A nikdy, NIKDY nepokoušej osud!“ . Vítejte ve světě Amelie Grayové 🙂 …

Název: Okřídlená duše

Série: Hřbitovní královna

Autor: Amanda Stevensová

Nakladatelství: Knižní klub,  Euromedia Group a.s.

Rok: 2012

Oficiální Anotace

Amelia Grayová od svých devíti let vídá duchy. Aby se před nimi chránila, úzkostlivě dodržuje pravidla, která jí v dětství vštípil otec. Zvláště jedno z nich však nyní bere ze své. John Devlin, policejní detektiv, Amelii přitahuje více než kterýkoliv jiný muž v jejím životě. A to navzdory tomu, že společně vyšetřují sérii krutých vražd a že s každým soumrakem proplují závojem jeho dva duchové. Tělo mladé dívky, nalezené na hřbitově, který měla zrestaurovat, je jen prvním článkem v dlouhém řetězci matoucích stop, zapomenutých příběhů a zamlčovaných tajemství. Vodítka obsažená v náhrobní symbolice, jež Amelii zanechává vrah, ji sice dovedou blíž k odhalení pravdy, ale také ke zjištění děsivé úlohy, kterou má v celém případu sehrát ona sama. Žal a zoufalství dokáže k člověku připoutat melancholickou duši, ale i bytost naplněnou děsivou nenávistí … a ta může sahat až za hrob. (Foto: hrob Caroline Christine Walter, zdroj).

Summa summarum

První díl hexalogie Amandy Stevensonové vyšel již v roce 2012, ale pokud jste ho ještě nečetli a máte rádi mysteriózní thrillery (spíše new adult typu), myslím, že vás hlavní hrdinka Amelie okouzlí… Co, podle mě, dělá román super atraktivním, jsou kulisy, do kterých je zasazen: staré hřbitovy amerického Jihu. Autorčina láska k hřbitovům a funerálnímu umění z knihy přímo v gejzírech prýští a navíc Amanda Stevensová skvěle pracuje se symboly a symbolikou, v příběhu cituje krásné epitafy z náhrobků a popisuje pohřební zvyklosti a rituály, které vyprávění dodávají nádhernou, něžně ponurou atmosféru tajemna. Věděli jste například, že náhrobní kámen otočený „obráceně“ – směrem od hrobu – označuje místo posledního odpočinku čarodějnice? Podobných zajímavostí je Okřídlená duše plná a také samotný název knihy představuje jeden ze symbolů, které sehrají v příběhu důležitou roli. Kniha přivádí čtenáře do prostředí starého Jihu a dává nahlédnout do míst kde jsou tradice, legendy a pověry stále živou součástí života.

Z počátku je celkem těžké rozeznat hlavní dějovou linii příběhu a detektivní zápletka není ve vyprávění tím nejdůležitější. Ovšem postupně se ze zločinu stává hlavní  „to – ono“, co posouvá děj kupředu. Vše vrcholí v sérii příjemně hororových scén, které potvrzují fakt, že Amanda Stevensová je zkušenou autorkou thrillerů. Postavy Okřídlené duše jsou propracované a jejich osobní historii spisovatelka vždy nastínila, ale nikdy zcela nevysvětlila. Hodně potenciálu se tedy skrývá i v navazujících dílech. Zašifrovaných věcí je zde vskutku mnoho, i přesto ale působí všechny motivy rovnocenně a mají bohatý potenciál. První díl trilogie o Hřbitovní královně Amandy Stevensové představuje čtivou a originální duchařinu s detektivní zápletkou. Doporučuji .

Hodnocení: 98%

PLAY TRAILER , zdroj YOUTUBE. 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *