Recenze

Úzkosti a jejich lidé

Jednoho rána odešlo jisté individuum z domova s pistolí v ruce, což se později ukázalo jako podivuhodná blbost. Podařilo se mu přepadnout bezhotovostní banku a zajmout skupinku rukojmích, které by nechtěl nikdo ani v tom nejděsivějším snu. Tohle je příběh o mostu, blbcích, rukojmích a o prohlídce bytu. Ale taky je to příběh o lásce. Backmanova lidská komedie ÚZKOSTI A JEJICH LIDÉ je hořkosladkým příběhem plným humoru, sarkasmu, porozumění a moudrosti.
„ … prý trpí klimatickou úzkostí. Já nevím, proč jí nestačí obyčejná úzkost. To vážně potřebujeme nové úzkosti?…“

Název: Úzkosti a jejich lidé

Autor: Fredrik Backman

Nakladatelství: Host

Rok vydání: 2020

Počet stran: 375

Devětatřicetileté individuum se, nám z dosud neznámých důvodů, rozhodne den před silvestrem vyloupit banku. Bohužel k jeho smůle, která se tento den teprve nadechuje ke svému velkému finále, je to bezhotovostní pobočka. Vyšponovaná stresová situace ho zavede do bytu, kde se octne spolu se zájemci o koupi tohoto bytu v patové situaci. Teď jsou jeho rukojmí, ale takovouto sebranku byste za rukojmí rozhodně nechtěli. Párek důchodců závislých na nákupech v Ikea, nadšená realitní makléřka, sarkastická milionářka trpící depresemi, smutná stará paní libující si v alkoholu, dvě lesbičky čekající každým dnem miminko a podivný chlápek s králičí hlavou. Vyšetřování dostanou na starost otec se synem – Jim a Jack pracující v řadách místní policie. Proč chce lupič dovézt pizzy a místo výkupného požaduje ohňostroj? A jakou roli v příběhu hraje nedaleký most? Nakonec to lupič vzdá a všechny propustí. Jenomže když do bytu vpadne policie, nikoho tam nenajdou. Kam lupič zmizel? V následné sérii výslechů na policii všichni rukojmí líčí svoji verzi události a pochopit pravdu se jeví jako nadlidský úkol. Buď se pachatel vypařil, nebo tady někdo lže. Ale kdo?

„Zjednejte si pořádek! To držíte rukojmí poprvé v životě?“ opáčila Zara.
„Já do rukojmí nedělám, já vykrádám banky,“ zasténalo individuum.
„To si trošku fandíte, ne?“
„Přestaňte do mě rýt, prosím.“
„Uf! Střelte toho králíka, ať je tady trochu pořádek. A ať máte respekt. Stačí, když ho střelíte do nohy.“
„Ne! Nestřílejte!“ vykřikl králík
„Přestaňte mi rozkazovat,“ požádalo individuum.
„Třeba je to policajt,“ napadlo Zaru… Zara se bezstarostně obrátila ke králíkovi: „Co jste zač? Jste policajt? Odpovězte, nebo střelíme.“
„Jedině JÁ tady střílím! Případně nestřílím!“ zaprotestoval individuum. Zara ho shovívavě poplácala po rameni. „Hmm. Ale jistě že ano, jistě.“
Individuum frustrovaně přešlapovalo z nohy na nohu.
„Mě tady nikdo neposlouchá! Jste nejhorší rukojmí v dějinách lidstva!“

Román Úzkosti a jejich lidé je opět smělou jízdou spisovatele Fredrika Backmana. Tolik bláznivých věcí pospojovaných v dojemný příběh může dát do kupy pouze Backman. Ano, je tam humor a ano je ho tam dostatek. Ale hlavní náplň obstarává lidský příběh plný naděje, souznění a lásky.

Pohledem vypravěče sledujete osudy všech účastníků bláznivého setkání. Autor vám polehounku předestře události, které vedly k přepadení i k zájmu účastníků o koupi bytu. Všechny postavy se před vámi obnaží na svoji osobitou podstatu. Backman vám je ukáže v pravdivém světle, kde není místo na hrdinství. Každý z nich se potýká se svými úzkostmi nasbíranými za celou etapu svého života a pomalu před čtenáři sundávají svoji léty vystavěnou masku. Aby to nebylo pro čtenáře moc jednoduché, celý příběh je proložen sérií bláznivých výslechů, kdy všichni rukojmí líčí svoji verzi událostí. Tyto dialogy mezi policisty a rukojmími patří k jedinečné, humorné extázi, kterou umí vyvolat jenom specifický humor Backmana.

„Tak teď si připadám hloupě.“
„Nějak si nedovedu představit, že by to pro vás byl nový pocit.“

Fredrik Backman –zdroj fota

Fredrik Backman nemusí sednout každému. Je to přesně ten typ spisovatele, jenž má buď nadšené fanoušky, nebo jasné odpírače, kterým jeho styl zkrátka nikdy nesedne. Já jeho styl zbožňuju. Za zástěnou humoru a bláznivých scén nabízí čtenáři i hlubokomyslné poselství, které se ho citově dotkne. Fredrik Backman naprosto přesní ví, jak na své čtenáře zapůsobit. Jeho velkou zbraní jsou myšlenky s hlubokým, emotivním přesahem. Začne vám vyprávět svůj příběh, ve kterém nesmí chybět dostatek humoru a mezi to vpašuje moudra, která vypadají, že jsou tam čistě nahodile, ale Backman si je moc dobře vědom toho, jak tyto věty dokáží zapůsobit a s přesností mistra tak trefuje hřebíček na hlavičku. Čtenář tak dostane směsici zábavy i emočního uragánu.

Hlavním poselstvím knihy Úzkosti a jejich lidé je poukázat na problémy, s kterými se může potýkat každý z nás. Panické úzkosti, deprese – strasti lidské duše, které nejsou na pohled vidět a přece dokáží stravovat celé naše tělo. Zaběhnutý systém ve společnosti snáze omluví člověka s fyzickými bolestmi. Ale co bolest duše? Není možné, že ji stále ještě bereme jako příznak určité slabosti jedince? ?

Úzkosti a jejich lidé je kniha o naději, o úzkostech, které vězí v každém z nás a je jedno jak velkou měrou se podílí na našem životě, prostě tam uvnitř někde jsou a občas o sobě dají vědět i láskyplnou formou. Někdy prostě stačí jenom „… zasadit dnes jabloň, i kdybychom věděli, že zítra bude konec světa…“. Pojďme se zkusit nezbláznit se z toho a zachránit se navzájem.

Máma ho políbila do vlasů a řekla: „Víš, jak sníst slona, chlapče?“ Jack odpověděl jako dítě, které už tenhle vtip slyšelo desettisíckrát: „Kousek po kousku, mami.“ Máma se po desetitisící rozesmála, jako to rodiče dělávají. Pak mu pevně sevřela ruku a řekla: „Nedokážeme změnit svět, často nedokážeme změnit ani lidi. Jedině kousek po kousku. A tak pomáháme, kdekoli máme příležitost, chlapče. Zachraňujeme, koho můžeme. Snažíme se, co to jde. A pak hledáme způsoby, jak přesvědčit sami sebe, že to… stačí. Abychom se naučili s našimi nezdary žít a neutopili se v nich.“

Hodnocení: 98 %

Za nádherné čtení plné moudrosti, porozumění a skvělého humoru děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Úzkosti a jejich lidé pořídit. Mimo jiné tam seženete i další výjimečné knihy tohoto autora, takže mrkněte a neváhejte, Backman je prostě skvělý. 😉

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *