Recenze

Řbitov zviřátek

Někdo věří, že ten kopec je magické místo, jiný zase, že tu straší. Každopádně se zde dějí dost divné věci, z kterých vám běhá mráz po zádech a někdy vám jde dokonce i o život. Horor ŘBITOV ZVIŘÁTEK je pořádně temným čtením a pro všechny fanoušky Stephena Kinga či nadšence poctivého napětí, je tento kousek nutností. 😉
Kniha mi byla poskytnuta v rámci spolupráce s nakladatelstvím Beta – Dobrovský za účelem recenze.

Název: Řbitov zvířátek
Autor: Stephen King
Překlad: Ivan Němeček
Nakladatelství: Beta – Dobrovský
Rok vydání: 2024 – 5. vydání
Počet stran: 352

Rodina Creedových se přestěhuje z Chicaga a usadí se v půvabném venkovském domě ve státě Maine. Otec je lékař, má zajímavou práci, krásnou manželku a dvě roztomilé děti. Zdálo by se, že jejich rodinné štěstí nemůže nic překazit. Nedaleko od domu je však podivný hřbitov, kam místní obyvatelé pochovávají své zvířecí miláčky. Panuje tu zvláštní ponurá atmosféra temného tajemství, již nelze přesně definovat. To ale není nic proti indiánskému pohřebišti o pár kilometrů dál… Poté, co Creedovým zemře kocour a oni se rozhodnou ho tady pohřbít, se začnou dít šílené, nepředstavitelné věci, které jsou horší než sama smrt…

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Kingův Řbitov zviřátek se dočkal již pátého vydání a nelze se čemu divit, protože tohle je prostě starý dobrý King a slušný nářez hororu k tomu. Temná, ponurá a mrtvolně zapáchající atmosféra vás naprosto odzbrojí a vy s napětím a velkou zvědavostí v zádech čekáte na finální vyvrcholení. Copak si to na nás King zase připravil? Opět slušnou, svižnou jízdu s podrobnými popisy a mrazivou dějovou zápletku k tomu.

Příběh vyprávěný er-formou jde z větší míry ve stopách hlavního hrdiny Louise Creeda, který se stěhuje se svojí rodinou do nového domu v Maine (kam taky u Kinga jinam, že? 😀 ) a všichni se těší nejen z úžasného bydlení, ale i z nových začátků. Radost jim možná jen trochu kazí fakt, že za jejich domem vede úzká cesta do kopce, která ústí na hřbitov, kam se pohřbívají domácí mazlíčci. Je to tam trochu divné, trochu tajemné, trochu hororové a dost stísňující. To ještě ale netuší, že to největší nebezpečí na ně číhá o kousek dál na starém indiánském pohřebišti. Od této chvíle nic není tak, jak by si představovali a temná hrozba má velmi smrtící odér.

To nevadí. To nevadí. Jsem doma ve své posteli. Tohle je jen sen, i když hodně živý, a stejně jako všechny ostatní sny i tenhle mi přijde ráno k smíchu. Probuzená mysl už v něm najde rozpory.
Větévka oschlého stromu ho bolestivě píchla do bicepsu, až zaúpěl. Pascow před ním už byl jen pohybující se stín a Louisova hrůza jako by vykrystalizovala v mozku do jasného tvaru: Jdu do lesa za mrtvým mužem, jdu za ním na Řbitov zviřátek a tohle není sen. Panebože, pomoz mi, tohle není sen. Tohle se skutečně děje.

Jak už je u Kinga zvykem, tento pán začíná velmi pozvolna a připravuje si půdu pro svojí děsivou zápletku, které se plíživě vkrádá do čtenářovi mysli a dokáže tam nadělat pořádnou paseku. Paseku, která má nebezpečné a smrtící šlahouny, jenž se sápou po vaší představivosti a také obtáčí vaši zvědavost a své sevření uvolňují velmi pomalu až neochotně. Jste natěšeni, jste mega nedočkaví a zároveň vás dokáže obestírat stísňující, mrazivý pocit. Hned od začátku předjímáte zlo, které sice zatím není vidět, ale přesto se k vám podprahově dostává a vy už tušíte, že se k něčemu schyluje, něčemu divnému a hrozivému, což se postupně mění v jistotu očekávané spouště, kde nezůstane kámen na kameni a vy se nemůžete tohoto zmateného pocitu ve vás dostatečně nabažit.

Než se k tomuto pocitu ale dostanete, čeká vás dostatek „omáčky“, detailních popisů prostředí i charakterů a klasické kingovské větvení hlavní dějové osy. Pro fajnšmekry tohoto autora nutnost, bez které se už neobejdou a pro ostatní čtenáře možná trochu nuda, ale doporučuji užívat si těchto „vedlejšáků“, protože to s nimi autor opravdu umí. Stěžejním tématem této knihy se stává otázka smrti. Budete nad ní spekulovat i vy, přemýšlet o nemožném a polemizovat nad výhodou či nevýhodou zmrtvýchvstání. Dobrým společníkem se stane neustálá přítomnost napětí, hutná stísňující atmosféra a snadno uvěřitelné postavy. Řbitov zviřátek mě bavil a i když se tak úplně nezařadí mezi mé TOP kingovky, zdárně jim dýchá na záda.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *